Budowa filharmonii niedługo ruszy

2009-06-18 11:15
Filharmonia w Szczecinie
Autor: materiały od UM Szczecin

Wydane zostało pozwolenie na budowę gmachu nowej filharmonii w Szczecinie. Decyzję zatwierdzającą projekt budowlany podpisał wojewoda zachodniopomorski.

Za projekt architektoniczny gmachu filharmonii odpowiedzialna jest Estudio Barozzi Veiga z Barcelony. Obecnie architekci pracują nad sporządzeniem projektów wykonawczych. Mają być gotowe na koniec lipca br. Dopiero sporządzenie tej dokumentacji będzie
podstawą do przygotowania przetargu na wykonawcę budowy. Zakłada się, iż wspomniany przetarg mógłby zostać ogłoszony w III kwartale br. Przewiduje się, że ze względu na skomplikowane procedury, wyłonienie wykonawcy nastąpi na przełomie roku 2009 i 2010.
Nowa filharmonia powstanie przy ul. Małopolskiej, w miejscu przedwojennego Konzerthausu. Koszt jej budowy szacuje się w chwili obecnej na ok. 110 mln zł. Źródła finansowania to m.in. budżet miasta oraz środki UE (projekt jest na liście zadań kluczowych Rewgionalnego Programu Rozwoju Województwa Zachodnipomorkskiego).

Filharmonia w Szczecinie
Autor: materiały od UM Szczecin "Punktem wyjścia były dla nas organy, jeden z najważniejszych w nim instrumentów muzycznych, które tak jak nasz budynek złożone są z wielu drobnych elementów tworzących w sumie jedną perfekcyjną całość." - mówią autorzy projektu

Elewacja budynku to podwójna szklana membrana na stalowym szkielecie. Transparentne ściany budynku oraz świetliki umieszczone w dachu umożliwiają doświetlanie budynku światłem dziennym. Budynek będzie miał cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. Główne wejście do budynku znajdzie się w południowo-zachodnim narożniku budynku, na skrzyżowaniu ulic Małopolskiej i Jana Matejki.
Główny hall-foyer, zaprojektowano tak, że zajmuje największą część parteru budynku, będzie wysoką reprezentacyjną przestrzenią przechodzącą przez wysokość całego budynku. Z hallu możliwa będzie swobodna komunikacja do wszystkich przestrzeni funkcjonalnych Filharmonii. Bezpośrednio do niego, wg planu, przylega zespół szatni i sanitariatów. W centrum umieszczony zostanie punkt sprzedaży biletów wraz z informacją i recepcją. Hall tworzy wielofunkcyjną przestrzeń, która może służyć jako miejsce na wystawy czasowe, wernisaże czy inne imprezy artystyczne.

W Filharmonii znajda się Duża Sala Koncertowa oraz Mała Sala Koncertowa. Oprócz nich wydzielone będą miejsca także na przestrzenie dla artystow, pomieszczenia administracyjne oraz pokoje gościnne (to na ostatniej kondygnacji). Cała wschodnia część obiektu to pas techniczno slużbowy. Obsługuje on artystów, a serwis zapewnia doskonały dostęp do sal koncertowych, na każdym ich poziomie.
Budynek został zaprojektowany w konstrukcji stalowej. Fasada wykonana jest z dwóch szklanych ścian wykonanych z pionowych profili z laminowanego szkła typu "flutex", grubości 19 mm, na aluminiowym szkielecie umieszczonych od siebie Pustka powiertrzna pomiędzy zewnetrzną a wewnetrzną stroną fasady stanowi izolację termiczną budynku, cyrkulacje powietrza oraz kontrole temperatury wewnątrz pustki umożliwia system urządzeń nawiewu ciepłym powietrzem umieszczony w dolnej części fasady. Przestrzeń ta jest również miejscem pod instalacje i techniczne wyposażenie budynku.

Filharmonia w Szczecinie
Autor: materiały od UM Szczecin Dwie sale koncertowe zajmą przestrzeń drugiej i trzeciej kondygnacji w nowym gmachu Filharmonii Szczecińskiej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej