Biskupia Górka. Budowa wiaduktu Biskupia Górka trwa już ponad rok

2019-07-22 14:01 Marzena Sarniewicz
Biskupia Górka
Autor: Budimex Biskupia Górka - linia kolejowa nr 9 przebiegająca pod wiaduktem

Biskupia Górka to jedna z najważniejszych inwestycji w Gdańsku. Aktualnie prace przy budowie nowego wiaduktu zaawansowane są w około 40%. Zobacz co dzieje się na placu budowy?

Wiadukt Biskupia Górka to ostatni etap przebudowy ul. Trakt św. Wojciecha od ul. Toruńskiej do ul. Zaroślak z przejściem nad torami PKP, które zostanie poprowadzone dwoma nowymi wiaduktami łukowymi. Gotowa jest już konstrukcja pierwszego z nich, nad torami kolejowymi w stronę Gdańska Głównego.

Niedługo rozpocznie się układanie nawierzchni. Pozwoli to puścić nowym wiaduktem ruch tymczasowy i jednocześnie umożliwi rozbiórkę starego wiaduktu – mówi Kierownik Budowy Michał Radziszewski.

Biskupia Górka
Autor: Budimex Biskupia Górka - pierwszy z dwóch nowych wiaduktów

Biskupia Górka to duże wyzwanie dla wykonawców

Największym wyzwaniem przy realizacji inwestycji jest jej lokalizacja. Nowy układ drogowy powstaje na 800 metrach drogi krajowej nr 91 na wysokości Biskupiej Górki, przystanku SKM Śródmieście i Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jest to szczególnie newralgiczne miejsce, gdzie ruch z Pruszcza Gdańskiego wpada do śródmieścia Gdańska i łączy się z drogą krajową nr 7 w kierunku Warszawy. Budowa została zaplanowana tak, aby nie zamykać odcinka drogi. Od początku ruch drogowy odbywa się normalnie po istniejącym 50-letnim wiadukcie. Kiedy nowa estakada będzie gotowa, ruch zostanie na nią przeniesiony, a na miejscu starego wiaduktu powstanie nowy. Trzeba dodać, że wszystkie prace mostowe wykonywane są nad ruchem kolejowym, bez wstrzymywania pociągów.

Biskupia Górka
Autor: Budimex Biskupia Górka - fragment nowej estakady i wiaduktu, po prawej stronie miejsce gdzie powstanie parking podziemny

Kiedy koniec budowy wiaduktu Biskupia Górka?

Planowane zakończenie prac na dzień dzisiejszy to październik 2020 roku. Kontrakt o wartości 147 mln złotych realizuje Budimex. Inwestorem jest Urząd Miasta Gdańsk.

Przypomnijmy, że umowa o dofinansowaniu projektu „Wiadukt Biskupia Górka w Gdańsku” została podpisana 5 kwietnia 2017. Roboty budowlane ruszyły w czerwcu 2018.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej