Basen olimpijski Floating Arena - nowoczesna pływalnia w Szczecinie

2011-12-12 18:40
Basen olimpijski Floating Arena - nowoczesna pływalnia ze szkła
Autor: Pilkington

Basen olimpijski w Szczecinie, znany jako Floating Arena, to nowoczesna pływalnia w formie szklanej bryły. W projekcie zastosowano nowatorskie rozwiązania (m.in. przeszklenia ze szkła profilowego) i instalacje. Na olimpijskim basenie zaplanowano 10 torów pływackich o długości 50 metrów każdy. Obiekt spełnia wszystkie normy klasy olimpijskiej i mogą być na nim przeprowadzane zawody pływackie każdej rangi. W ostatni weekend (8-11 grudnia) na Floating Arena odbyły się Mistrzostwa Europy w Pływaniu na Krótkim Basenie.

Basen olimpijski Floating Arena w Szczecinie
Autor: EC Szczecin 2011 Basen olimpijski Floating Arena w Szczecinie przed rozpoczęciem Mistrzostw Europ w Pływaniu na Krótkim Basenie (ME Szczecin 2011). Na czas zawodów 50-metrowa niecka basenu została "skrócona" do przepisowych 25 metrów

Basen olimpijski Floating Arena w Szczecinie

Basen olimpijski w Szczecinie jest pierwszym i w dodatku najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Projekt architektoniczny Floating Arena opracowało Biuro Orłowski Szymański Architekci (OS Architekci). Generalnym wykonawcą inwestycji był Eiffage Budownictwo Mitex.

Na olimpijskim basenie zaplanowano 10 torów pływackich o długości 50 metrów każdy. Głębokość basenu wynosi 2,24 m, a woda ma temperaturę 27-28°C. Na Floating Arena odbywają się zajęcia rekreacyjne, mecze piłki wodnej i zajęcia szkoleniowe sekcji pływackiej szczecińskiego MOSRiR-u. Na trybunach basenu może usiąść 1760 widzów. Dzięki połączeniu pływalni z mniejszym basenem krytym, obiekt spełnia wszystkie normy klasy olimpijskiej - mogą być na nim przeprowadzane zawody pływackie każdej rangi.

Basen olimpijski Floating Arena mieści się przy ulicy Wąskiej 16 w Szczecinie w pobliżu Urzędu Miejskiego i parku Kasprowicza.

Mistrzostwa Europy w Pływaniu na Floating Arena

Od 8 do 11 grudnia 2011 roku na Floating Arena odbywały się Mistrzostwa Europy w Pływaniu na Krótkim Basenie. Na czas ME Szczecin 2011 niecka basenu została "skrócona" do przepisowych 25 metrów. Najlepsi sportowcy z Europy startowali w pięciu stylach pływackich: stylu dowolnym (kraul), stylu motylkowym (delfinie), stylu grzbietowym, stylu klasycznym (żabce) oraz stylu zmiennym.

Rozbudowa Szczecińskiego Domu Sportu - pływalnia Floating Arena

Basen olimpijski Floating Arena powstał w wyniku rozbudowy Szczecińskiego Domu Sportu (dawniej Wojewódzkiego Domu Sportu) zaprojektowanego w latach 60 przez Mariana Rąbka. Twórcy nowego projektu (pływalnia Floating Arena) – architekci Marek Orłowski i Marek Szymański – zainspirowani pracami Franka Lloyda Wrighta i Miesa van der Rohe'a postanowili harmonijnie wpisać nowoczesną bryłę basenu w istniejącą modernistyczną zabudowę. Swoją propozycję rozbudowy obiektu oparli na wykorzystaniu szkła jako głównego materiału.

Olimpijski basen w Szczecinie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej