Basen olimpijski Floating Arena - nowoczesna pływalnia w Szczecinie

2011-12-12 18:40
Basen olimpijski Floating Arena - nowoczesna pływalnia ze szkła
Autor: Pilkington

Basen olimpijski w Szczecinie, znany jako Floating Arena, to nowoczesna pływalnia w formie szklanej bryły. W projekcie zastosowano nowatorskie rozwiązania (m.in. przeszklenia ze szkła profilowego) i instalacje. Na olimpijskim basenie zaplanowano 10 torów pływackich o długości 50 metrów każdy. Obiekt spełnia wszystkie normy klasy olimpijskiej i mogą być na nim przeprowadzane zawody pływackie każdej rangi. W ostatni weekend (8-11 grudnia) na Floating Arena odbyły się Mistrzostwa Europy w Pływaniu na Krótkim Basenie.

Basen olimpijski Floating Arena w Szczecinie
Autor: EC Szczecin 2011 Basen olimpijski Floating Arena w Szczecinie przed rozpoczęciem Mistrzostw Europ w Pływaniu na Krótkim Basenie (ME Szczecin 2011). Na czas zawodów 50-metrowa niecka basenu została "skrócona" do przepisowych 25 metrów

Basen olimpijski Floating Arena w Szczecinie

Basen olimpijski w Szczecinie jest pierwszym i w dodatku najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Projekt architektoniczny Floating Arena opracowało Biuro Orłowski Szymański Architekci (OS Architekci). Generalnym wykonawcą inwestycji był Eiffage Budownictwo Mitex.

Na olimpijskim basenie zaplanowano 10 torów pływackich o długości 50 metrów każdy. Głębokość basenu wynosi 2,24 m, a woda ma temperaturę 27-28°C. Na Floating Arena odbywają się zajęcia rekreacyjne, mecze piłki wodnej i zajęcia szkoleniowe sekcji pływackiej szczecińskiego MOSRiR-u. Na trybunach basenu może usiąść 1760 widzów. Dzięki połączeniu pływalni z mniejszym basenem krytym, obiekt spełnia wszystkie normy klasy olimpijskiej - mogą być na nim przeprowadzane zawody pływackie każdej rangi.

Basen olimpijski Floating Arena mieści się przy ulicy Wąskiej 16 w Szczecinie w pobliżu Urzędu Miejskiego i parku Kasprowicza.

Mistrzostwa Europy w Pływaniu na Floating Arena

Od 8 do 11 grudnia 2011 roku na Floating Arena odbywały się Mistrzostwa Europy w Pływaniu na Krótkim Basenie. Na czas ME Szczecin 2011 niecka basenu została "skrócona" do przepisowych 25 metrów. Najlepsi sportowcy z Europy startowali w pięciu stylach pływackich: stylu dowolnym (kraul), stylu motylkowym (delfinie), stylu grzbietowym, stylu klasycznym (żabce) oraz stylu zmiennym.

Rozbudowa Szczecińskiego Domu Sportu - pływalnia Floating Arena

Basen olimpijski Floating Arena powstał w wyniku rozbudowy Szczecińskiego Domu Sportu (dawniej Wojewódzkiego Domu Sportu) zaprojektowanego w latach 60 przez Mariana Rąbka. Twórcy nowego projektu (pływalnia Floating Arena) – architekci Marek Orłowski i Marek Szymański – zainspirowani pracami Franka Lloyda Wrighta i Miesa van der Rohe'a postanowili harmonijnie wpisać nowoczesną bryłę basenu w istniejącą modernistyczną zabudowę. Swoją propozycję rozbudowy obiektu oparli na wykorzystaniu szkła jako głównego materiału.

Olimpijski basen w Szczecinie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej