Autostrada A1 wybudowana przed terminem

2012-05-10 15:16
Autostrada A1 - ciąg dalszy
Autor: GDDKiA Autostrada A1

Wszystko wskazuje na to, że autostrada A1 na odcinku Pyrzowice-Piekary Śląskie zostanie oddana do użytku przed terminem. Wykonawca inwestycji, konsorcjum Budimeksu zakończył roboty budowlane. Aktualnie na nowo wybudowanej drodze trwają kontrole sanepidu oraz prace porządkowe.

Trwająca od ponad dwóch lat budowa autostrady A1 dobiegła końca. Generalny wykonawca, konsorcjum, którego liderem jest Budimex zakończył już roboty budowlane.

Przeczytaj również: Autostrada A4 i najdłuższa estakada na Podkarpaciu w budowie. ZDJĘCIA

Autostrada A1 a roboty budowlane

Przypomnijmy, że inwestor katowicki oddział GDDKiA podpisał kontrakt z wykonawcą (konsorcjum Budimex Dromex i Mostostal Warszawa) w lipcu 2009 roku. W ramach kontraktu wykonawca wybudował 16-kilometrową drogę Pyrzowice-Piekary Śląskie. Do wykonania pozostały jedynie znaki poziome. Aktualnie na nowo wybudowanym odcinku konsorcjum prowadzi roboty porządkowe. Trwają również kontrole sanepidu i straży pożarnej. Jak tylko Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego wyda decyzję o użytkowaniu trasy, autostrada A1 na w/w odcinku zostanie oddana do ruchu. Budimex przewiduje, że kierowcy wjadą na autostradę przed 16 czerwca, czyli przed kontraktowym terminem zakończenia realizacji. Warto zaznaczyć, że budowa prowadzona była na terenie górzystym, co na niektórych odcinakch wymagało wzmocnienia podłoża oraz wybuowania elektronicznego systemu pomiaru przemieszczeń. Całkowity koszt przedsięzwięcia to 1,5 mld złotych. Przedterminowe wybudowanie autostrad będzie nagradzane przez GDDKiA premiami. Więcej >> Autostrada A2. GDDKiA nagradza za przyspieszenie tempa robót na odcinku C. WIDEO

Dodatkowe roboty budowlane w ramach zadania

W ramach realizacji generalny wykonawca wybudował węzły autostradowe – Pyrzowice i Piekary oraz 19 obiektów mostowych (osiem wiaduktów drogowych, osiem wiaduktów autostradowych, dwa mosty autostradowe i jeden wiadukt kolejowy). Dodatkowo zostały wybudowane drogi dojazdowe oraz dwa MOP-y (miejsca obsługi podróżnych). Autostrada A1 połączy Skandynawię z południem kontynentu. Na południu Polski A1 będzie przebiegała od Gdańska do południowej granicy w Gorzyczkach (Śląsk).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej