Autostrada A1 – utrudnienia 15 listopada w nocy. GDDKiA apeluje o ostrożność

2022-11-15 16:32
autostrada A1
Autor: GDDKiA Do ukończenia budowy autostrady A1 zostało niespełna 22 km

Na autostradzie A1 kierowców czekają utrudnienia. W nocy, 15 listopada, autostradą A1 przejedzie konwój przewożący maszynę TBM do drążenia tunelu na S19. Konwój porusza się z maksymalną prędkością 10 km/h i zajmuje całą szerokość jezdni. Brak możliwości wyprzedzenia konwoju. Sprawdź, gdzie w nocy z 15 na 16 listopada nie będzie przejazdu na A1.

Spis treści

 1. Utrudnienia od 15 do 19 listopada na A1 w woj. łódzkim
 2. Aktualności z budowy A1
 3. Co jeszcze w budowie na autostradzie A1? To ostatni odcinek
 4. Odcinki A1 oddane do użytku w 2021
 5. Kiedy koniec budowy trasy A1?
 6. Autostrada A1 - mapa

Utrudnienia od 15 do 19 listopada na A1 w woj. łódzkim

Trwa transport maszyny TBM, która ma wydrążyć tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów - Babica (woj. podkarpackie).

W nocy z 14 na 15 listopada transport wjechał na teren woj. łódzkiego autostradą A1 z woj. śląskiego. Nad ranem 15 listopada konwój dotarł do Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) Stobiecko Szlacheckie Wschód i tam ma postój do godziny 22.

Transport odbywa się tylko nocą. Ale i tak są spore utrudnienia. Konwój porusza się z maksymalną prędkością 10 km/h i zajmuje całą szerokość jezdni.

15 listopada o godzinie 22 konwój pojazdów wyruszy z MOP Stobiecko Szlacheckie Wschód i będzie podążał autostradą A1 w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego. Tej nocy kolumna pojazdów przejedzie przez będący w budowie odcinek A1 Kamieńsk - Piotrków Trybunalski, co oznacza, że przez dwie godziny nie będzie możliwości przejazdu zarówno w kierunku Łodzi, jak i Katowic.

Jadący z Warszawy mogą ominąć to miejsce, zjeżdżając na węźle Piotrków Trybunalski Wschód na DK91. Z kolei poruszający się z południa w kierunku Łodzi lub Warszawy zjadą na węźle Kamieńsk i DK91 dotrą do węzła Piotrków Trybunalski Wschód.

Tej nocy transport opuści autostradę A1 i wjedzie na drogę ekspresową S8 (na węźle Piotrków Tryb. Zach.), którą dotrze na parking dla pojazdów przewożących ładunki niebezpieczne (338 km między węzłami Polichno i Wolbórz).

16 listopada o godzinie 22 transport wyruszy dalej. Nad ranem 17 listopada musi dotrzeć na kolejny parking który usytuowany jest za węzłem Rawa Mazowiecka (km 398).

W nocy z 16 na 17 listopada ruch w kierunku Warszawy będzie utrudniony. Konwój będzie się poruszał całą szerokością jezdni, brak możliwości wyprzedzania. Jadący ze Śląska w kierunku Warszawy mogą ominąć odcinek trasy S8, po której prowadzony jest transport, jadąc z Piotrkowa Trybunalskiego autostradą A1 w kierunku Łodzi i zjeżdżając na węźle Łódź Północ na autostradę A2 w stronę Warszawy.

Noc z 18 na 19 listopada - transport skieruje się drogą ekspresową S8 w stronę Warszawy. Przewiduje się, że między północą a godz. 1 konwój opuści województwo łódzkie i wjedzie na teren województwa mazowieckiego. Jadący ze Śląska w kierunku Warszawy mogą ominąć odcinek trasy S8, po której prowadzony jest transport, jadąc z Piotrkowa Trybunalskiego autostradą A1 w kierunku Łodzi i zjeżdżając na węźle Łódź Północ na autostradę A2 w stronę Warszawy.

Tak dużych elementów jeszcze po polskich drogach nie przewożono. GDDKiA apeluje do kierowców o ostrożność i stosowanie się do wprowadzanej na czas przejazdu zmienionej organizacji ruchu.

Aktualności z budowy A1

Od 30 grudnia 2021 kierowcy mają do dyspozycji blisko 60 km dwujezdniowej drogi między Tuszynem (woj. łódzkie) i początkiem obwodnicy Częstochowy (woj. śląskie).

W efekcie od Tuszyna aż za węzeł Piotrków Trybunalski Południe oraz od Kamieńska do początku obwodnicy Częstochowy, kierowcy mogą poruszać się trzema pasami ruchu w obu kierunkach. Na ok. 6-kilometrowym odcinku przed Częstochową, na jezdni w kierunku Katowic, dostępne są dwa pasy ruchu. Droga ma nawierzchnię betonową.

Autostrada A1
Autor: GDDKiA Gotowy odcinek autostrady A1 między Tuszynem i początkiem obwodnicy Częstochowy - łącznie 60 km Link: Kliknij i powiększ

Co jeszcze w budowie na autostradzie A1? To ostatni odcinek

Zaawansowane roboty budowlane trwają na ostatnim brakującym odcinku autostrady A1 w woj. łódzkim. Aby zakończyć budowę całej autostrady w 2022 został niespełna 22 km odcinek jezdni. Chodzi o odcinek Piotrków Trybunalski Południe - Kamieńsk. Za realizację odpowiada Mirbud, a wartość kontraktu to 857 mln zł, zaawansowanie rzeczowe: 58,3%,

Odcinki A1 oddane do użytku w 2021

 • W sierpniu 2021 oddano do użytku 6,7 km betonowej jezdni między miejscowościami Wygoda i Parzniewice, co oznacza, że cały 25-kilometrowy odcinek między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem ma już nową nawierzchnię. Tym samym 64-kilometrowa nawierzchnia tzw. gierkówki przeszła do historii.
 • W listopadzie 2021 kierowcy pojechali całą szerokością jezdni wschodniej, w kierunku Gdańska, na 12-kilometrowym odcinku Tuszyn - Piotrków Trybunalski Zachód.

Łączny koszt robót budowlanych związanych z przebudową starych odcinków drogi, A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego oraz DK1 od Piotrkowa Trybunalskiego do początku obwodnicy Częstochowy, to ponad 2,8 mld zł. Prawie 1,7 mld zł to dofinansowanie ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 • 17 grudnia, w województwie łódzkim wydłużył się odcinek wschodniej jezdni między węzłami Piotrków Trybunalski Południe i Piotrków Trybunalski Zachód w kierunku Gdańska.
 • Od 21 grudnia kierowcy mają do dyspozycji ostanie 10 km nowo wybudowanej, trzypasowej jezdni A1 w woj. śląskim.
 • Podróżujący między granicą państwa w Gorzyczkach i Kamieńskiem w województwie łódzkim - na prawie 207 km mają do dyspozycji dwie jezdnie autostrady.
 • Jest szansa, że jeszcze w tym roku kierowcy na A1 pomiędzy Tuszynem i obwodnicą Częstochowy zyskają łącznie blisko 56 km dwujezdniowej trasy, o trzech pasach ruchu w każdym kierunku. Do wykonania pozostała jeszcze zmiana oznakowania poziomego na 6-kilomterowym odcinku od Kruszyny do rejonu wiaduktu nad linią kolejową w sąsiedztwie węzła Częstochowa Północ. Może jeszcze w tym roku zostanie udostępniony pełny trzypasmowy przekrój dwujezdniowej autostrady.
Autostrada A1
Autor: GDDKiA Autostrada A1 - odcinek Tuszyn - Częstochowa Link: Kliknij i powiększ
CIEKAWOSTKI z A1. Eksperyment firmy Strabag
Autostrada A1 odcinek Pyrzowice - Częstochowa

Autor: GDDKiA

Na A1, w pobliżu MOP Starcza Wschodnia Strabag eksperymentuje z nawierzchnią betonową

Na 100 m odcinka autostrady A1 pod Częstochową, na wysokości planowanego MOP Starcza Wschodnia, położona jest eksperymentalna droga betonowa zbrojona kompozytem polimerowym połączonym z włóknem szklanym. Jak informuje wykonawca, konsorcjum firm Strabag, jest to technologia unikatowa (wdrożyło ją należące do Strabag laboratorium TPA). Eksperymentalny odcinek jest monitowany – również po oddaniu autostrady do użytkowania – przez czujniki strunowe i światłowód, który monitoruje odkształcenia i pęknięcia. Eksperymentalną drogę zaczęto układać w maju 2019.

Autostrada A1
Autor: materiał prasowy Autostrada A1 - odcinek Częstochowa-Łódź

Kiedy koniec budowy trasy A1?

Jak wszystko dobrze pójdzie, już w 2022 roku podróż z Gdańska do granicy Czech zajmie jedynie 5 godzin.

Możliwe jest, że jeszcze przed końcem roku oddany zostanie pierwszy odcinek zachodniej jezdni między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem. Chodzi o niespełna trzy kilometry od węzła Piotrków Trybunalski Południe w kierunku Katowic. Na 2022 rok pozostanie więc do ukończenia jeszcze niespełna 22 km jezdni. Realizacja odcinka Piotrków Trybunalski - Kamieńsk zakończy się w III kw. przyszłego roku. Tym samym autostradą A1 przejdziemy z okolic Gdańska do granicy z Czechami w czasie ok. 5 godzin.

Autostrada A1 - odcinek Częstochowa-Tuszyn. Mapa
Autor: GDDKIA Mapa - odcinek E autostrady A1 Tuszyn – Częstochowa

Autostrada A1 - mapa

Autostrada A1
Autor: wikipedia Autostrada A1 - mapa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej