Autostrada A1 – Autostrada Bursztynowa. Do użytku oddano 60 km nowej drogi. A1 już prawie cała gotowa

2022-01-03 11:13
autostrada A1
Autor: GDDKiA Do ukończenia budowy autostrady A1 zostało niespełna 22 km

Autostrada A1, zwana też Autostradą Bursztynową, to trasa, która łączy na północy porty w Gdyni i w Gdańsku z południową granicą z Czechami. Cała autostrada A1 będzie miała ponad 564 km. 30 grudnia 2021 drogowcy udostępnili kierowcom nowe odcinki trasy długości 60 km. Dowiedz się gdzie. Do zakończenia budowy całej A1 niewiele zostało. Podajemy aktualności z budowy autostrady A1.

Spis treści

 1. Aktualności z budowy A1
 2. Co jeszcze w budowie na autostradzie A1? To ostatni odcinek
 3. Odcinki A1 oddane do użytku w 2021
 4. Kiedy koniec budowy trasy A1?
 5. Autostrada A1 - mapa

Aktualności z budowy A1

Od 30 grudnia 2021 kierowcy mają do dyspozycji blisko 60 km dwujezdniowej drogi między Tuszynem (woj. łódzkie) i początkiem obwodnicy Częstochowy (woj. śląskie).

W efekcie od Tuszyna aż za węzeł Piotrków Trybunalski Południe oraz od Kamieńska do początku obwodnicy Częstochowy, kierowcy mogą poruszać się trzema pasami ruchu w obu kierunkach. Na ok. 6-kilometrowym odcinku przed Częstochową, na jezdni w kierunku Katowic, dostępne są dwa pasy ruchu. Droga ma nawierzchnię betonową.

Autostrada A1
Autor: GDDKiA Gotowy odcinek autostrady A1 między Tuszynem i początkiem obwodnicy Częstochowy - łącznie 60 km Link: Kliknij i powiększ

Co jeszcze w budowie na autostradzie A1? To ostatni odcinek

Zaawansowane roboty budowlane trwają na ostatnim brakującym odcinku autostrady A1 w woj. łódzkim. Aby zakończyć budowę całej autostrady w 2022 został niespełna 22 km odcinek jezdni. Chodzi o odcinek Piotrków Trybunalski Południe - Kamieńsk. Za realizację odpowiada Mirbud, a wartość kontraktu to 857 mln zł, zaawansowanie rzeczowe: 58,3%,

Odcinki A1 oddane do użytku w 2021

 • W sierpniu 2021 oddano do użytku 6,7 km betonowej jezdni między miejscowościami Wygoda i Parzniewice, co oznacza, że cały 25-kilometrowy odcinek między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem ma już nową nawierzchnię. Tym samym 64-kilometrowa nawierzchnia tzw. gierkówki przeszła do historii.
 • W listopadzie 2021 kierowcy pojechali całą szerokością jezdni wschodniej, w kierunku Gdańska, na 12-kilometrowym odcinku Tuszyn - Piotrków Trybunalski Zachód.

Łączny koszt robót budowlanych związanych z przebudową starych odcinków drogi, A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego oraz DK1 od Piotrkowa Trybunalskiego do początku obwodnicy Częstochowy, to ponad 2,8 mld zł. Prawie 1,7 mld zł to dofinansowanie ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 • 17 grudnia, w województwie łódzkim wydłużył się odcinek wschodniej jezdni między węzłami Piotrków Trybunalski Południe i Piotrków Trybunalski Zachód w kierunku Gdańska.
 • Od 21 grudnia kierowcy mają do dyspozycji ostanie 10 km nowo wybudowanej, trzypasowej jezdni A1 w woj. śląskim.
 • Podróżujący między granicą państwa w Gorzyczkach i Kamieńskiem w województwie łódzkim - na prawie 207 km mają do dyspozycji dwie jezdnie autostrady.
 • Jest szansa, że jeszcze w tym roku kierowcy na A1 pomiędzy Tuszynem i obwodnicą Częstochowy zyskają łącznie blisko 56 km dwujezdniowej trasy, o trzech pasach ruchu w każdym kierunku. Do wykonania pozostała jeszcze zmiana oznakowania poziomego na 6-kilomterowym odcinku od Kruszyny do rejonu wiaduktu nad linią kolejową w sąsiedztwie węzła Częstochowa Północ. Może jeszcze w tym roku zostanie udostępniony pełny trzypasmowy przekrój dwujezdniowej autostrady.
Inteligentna droga przyszłości
Autostrada A1
Autor: GDDKiA Autostrada A1 - odcinek Tuszyn - Częstochowa Link: Kliknij i powiększ
CIEKAWOSTKI z A1. Eksperyment firmy Strabag
Autostrada A1 odcinek Pyrzowice - Częstochowa

Autor: GDDKiA

Na A1, w pobliżu MOP Starcza Wschodnia Strabag eksperymentuje z nawierzchnią betonową

Na 100 m odcinka autostrady A1 pod Częstochową, na wysokości planowanego MOP Starcza Wschodnia, położona jest eksperymentalna droga betonowa zbrojona kompozytem polimerowym połączonym z włóknem szklanym. Jak informuje wykonawca, konsorcjum firm Strabag, jest to technologia unikatowa (wdrożyło ją należące do Strabag laboratorium TPA). Eksperymentalny odcinek jest monitowany – również po oddaniu autostrady do użytkowania – przez czujniki strunowe i światłowód, który monitoruje odkształcenia i pęknięcia. Eksperymentalną drogę zaczęto układać w maju 2019.

Autostrada A1
Autor: materiał prasowy Autostrada A1 - odcinek Częstochowa-Łódź

Kiedy koniec budowy trasy A1?

Jak wszystko dobrze pójdzie, już w 2022 roku podróż z Gdańska do granicy Czech zajmie jedynie 5 godzin.

Możliwe jest, że jeszcze przed końcem roku oddany zostanie pierwszy odcinek zachodniej jezdni między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem. Chodzi o niespełna trzy kilometry od węzła Piotrków Trybunalski Południe w kierunku Katowic. Na 2022 rok pozostanie więc do ukończenia jeszcze niespełna 22 km jezdni. Realizacja odcinka Piotrków Trybunalski - Kamieńsk zakończy się w III kw. przyszłego roku. Tym samym autostradą A1 przejdziemy z okolic Gdańska do granicy z Czechami w czasie ok. 5 godzin.

Autostrada A1 - odcinek Częstochowa-Tuszyn. Mapa
Autor: GDDKIA Mapa - odcinek E autostrady A1 Tuszyn – Częstochowa

Autostrada A1 - mapa

Autostrada A1
Autor: wikipedia Autostrada A1 - mapa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej