Aquapark w Chełmie – nową inwestycję wybuduje Skanska

2015-03-18 10:32
Skanska wybuduje aquapark w Chełmie
Autor: Spółka Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie Skanska wybuduje aquapark w Chełmie

Spółka Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie podpisała umowę z firmą Skanska na generalne wykonawstwo aquaparku w Chełmie. Nowoczesne Centrum Sportów Wodnych będzie budowane przez 18 miesięcy. Wartość kontraktu to 33,1 mln zł.

Rusza budowa nowoczesnego basenu i centrum sportów w Chełmie

Kontrakt pomiędzy firmą Skanska a spółką Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie została podpisana 12 marca 2015. Nowa inwestycja, która powstanie w Chełmie za 1,5 roku to 3-kondygnacyjny, niepodpiwniczony budynek o wysokości ok. 18 metrów. W jego wnętrzach znajdą się m. in. baseny, sauny, łaźnie, wanny z hydromasażem i kompleks zjeżdżalni. Oprócz tego obiekt wyposażony będzie w boiska do squash’a, tory bowlingu, pomieszczenia z kręgielnią i siłownią oraz ściankę wspinaczkową. W budynku zaprojektowano również lokale komercyjne i gastronomię. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia Schick & Partner Architekci.

W ramach nowej inwestycji Skanska zagospodaruje również teren wokół obiektu. Powstaną chodniki, drogi, place, parking naziemny oraz zorganizowane tereny zielone z małą architekturą. Cztery nowoczesne baseny wewnątrz aquaparku powstaną ze stali nierdzewnej. Będą to basen rekreacyjny, pływacki, basen do nauki pływania oraz brodzik dla dzieci.

Basen rekreacyjny będzie miał nieregularny kształt. Powierzchnia lustra wody wyniesie 322,41 m2, zaś głębokość basenu – 1,2 m. Znajdą się w nim takie atrakcje wodne jak: sztuczna rzeka, huśtawka wodna, podwodne leżanki z masażem powietrznym, masażery karku, gejzer powietrzny, ściana wodna czy kolorowy reflektor podwodny. Wymiary kolejnego  zbiornika – 6-torowego basenu pływackiego to 25 m x 12,5 m i głębokość od 1,35 m do 1,8 m. Powierzchnia lustra wody będzie miała 312,75 m2. Dodatkowo zamontowany zostanie opuszczany tor przeszkód. Basen i jego poszczególne elementy wykonane zostaną zgodnie z wytycznymi FINA (Światowej Federacji Pływackiej), co umożliwi rozgrywanie szkolnych zawodów sportowych. Z kolei basen do nauki pływania będzie miał wymiary 12,5 m x 8 m, głębokość 1,35 m, oraz powierzchnię lustra wody 100 m2. Natomiast powierzchnia lustra wody brodzika dla dzieci to 50 m2. Głębokość wyniesie od 0,15 m do 0,3m. Ponadto, w basenach aquaparku powstaną cztery zjeżdżalnie typu „Anakonda”. Dwie zewnętrzne będą długie na 85,5 m, dwie wewnętrzne natomiast na 29 i 6 m. Skanska zainstaluje w basenach specjalne, elektryczne dźwigi dla osób niepełnosprawnych.

W obiekcie pojawi się również kilka rodzajów saun: parowa, ziołowe, sauna typu ruska bania, a także grota natryskowa i grota śnieżna, ciepłe ławy oraz akwarium cylindryczne..

Aquapark z zewnątrz
Od strony zewnętrznej park wodny w Chełmie będzie dużą, dynamiczną bryłą z licznymi załamaniami. Ściany zewnętrzne pokryje podwieszana elewacja, która inspirowana jest tektoniką skały kredowej – lokalnego bogactwa naturalnego Chełma. Część elewacji powstanie z artbetonu – barwionej masy betonowej. Elementy imitujące podziały tektoniczne wykonane będą z czarnej, cięto ciągnionej siatki aluminiowej, z zielonym refleksem.


Nazwa inwestycji: Nowoczesne Centrum Sportów Wodnych – Aquapark w Chełmie
Adres inwestycji: otaczające ulice: Lubelska, Trubakowska, Chełm
Inwestor: Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie Sp. z o.o
Autor projektu architektonicznego: pracownia Schick & Partner Architekci
Generalny wykonawca: Skanska SA
Początek realizacji: marzec 2015
Planowane oddanie do użytku: III kwartał 2016
Powierzchnia całkowita: 7146,20 m2
Powierzchnia użytkowa: 4544,0 m2
Koszt inwestycji: 33,1 mln zł brutto

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej