Akustyka. Sufity Rockfon w siedzibie zarządu Poczty Szwedzkiej

2011-01-31 14:47
Sufity Rockfon w budynku Poczty Szwedzkiej (4).jpg
Autor: Rockfon

Uzyskanie dobrej akustyki w otwartej przestrzeni biurowej stanowi wyzwanie dla konstruktorów. Dlatego w siedzibie zarządu Poczty Szwedzkiej  wybrano sufity Rockfon, które zapewniają w tego typu pomieszczeniach dobry klimat wewnętrzny oraz idealną akustykę.

W siedzibie zarządu Poczty Szwedzkiej, znajdującej się w miejscowości Solna na przedmieściach Sztokholmu, pracuje około 1600 osób. Olbrzymi, szklany budynek ma powierzchnię prawie 60 000 metrów kwadratowych. Projekt szwedzkiego biura architektonicznego BSK Architects nazwany „Thinktank” zwyciężył w konkursie międzynarodowym ze względu na swoją „nowoczesność, otwartość oraz efektywność”.

12-piętrowy budynek należy do najwyższych w Szwecji. Łączy wszystkie funkcje administracyjne w imponującym szklanym „pudełku” z centralnym holem, z którego można dostać się do każdego działu. Hol ten, czy też wejście, ma wysokość trzech pięter. Zbudowany został z takiej ilości szkła, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku, że światło ma dostęp do każdego zakamarka, a niebo jest widoczne nawet z poziomu parteru.

Sufity Rockfon w budynku Poczty Szwedzkiej.jpg
Autor: Rockfon

Podczas projektowania wnętrz skupiono się głównie na przezroczystości oraz elastyczności wnętrza. Dla pracowników poczty ważne było przystosowanie pomieszczeń do różnych celów, w zależności od działu i przewidywanej funkcji pomieszczenia. W rezultacie zaprojektowano przestrzeń o otwartym planie, którą można zagospodarować na wiele różnych sposobów. Nie zapomniano też o miejscach przeznaczonych na pomieszczenia socjalne oraz na drukarki i kopiarki. Wzdłuż zewnętrznej ściany budynku umieszczono korytarze, w których mogą odbywać się nieformalne spotkania lub prywatne rozmowy telefoniczne. W miejscach tych, mogą również pracować osoby preferujące pracę w samotności, lubiące ciszę i spokój. Uzyskanie dobrej akustyki w przestrzeniach o otwartym planie stanowi wyzwanie dla konstruktorów. Z tego powodu wybrano sufity Rockfon, które zapewniają dobry klimat wewnętrzny oraz idealną akustykę w tego typu pomieszczeniach.

W pomieszczeniach budynku wykorzystano sufity Sonar oraz Koral:

Płyty Sonar produkowane są z wykorzystaniem opatentowanych technologii, co zapewnia krawędziom wytrzymałość i elastyczność niezbędną do zachowania trwałości. Specjalna powłoka antystatyczna ogranicza osiadanie cząstek kurzu na powierzchni płyt. Sonar posiada atrakcyjną mikroporowatą, białą powierzchnię o subtelnej, matowej fakturze. Sonar zapewnia najwyższy współczynnik pochłaniania dźwięku i klasę reakcji na ogień A1, wysoki współczynnik odbicia światła oraz odporność na 100% wilgotności względnej powietrza.
Płyty Sonar dostępne są w bogatym asortymencie modułów i krawędzi zapewniając szeroką gamę rozwiązań oraz pełną swobodę projektowania. Sufity Sonar znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie ważna jest estetyka i najwyższe parametry użytkowe. Są szczególnie polecane do obiektów biurowych, handlowych i szkolnych oraz tzw. pomieszczeń czystych.

Informacje techniczne o sufitach Sonar: TUTAJ

Płyty sufitowe Koral zapewniają bardzo dobre parametry akustyczne, ogniowe i wilgotnościowe. Posiadają mikroporowatą, pomalowaną na biało powierzchnię o subtelnej, matowej fakturze. Płyty Koral dostępne są w wielu wymiarach modularnych. Redukuje to ilość elementów konstrukcji, zmniejszając czas i koszt montażu. Jednocześnie zwiększa swobodę projektowania atrakcyjnych i niestandardowych sufitów podwieszanych. Oferowane są w krawędzi A (stosowanej z widocznym systemem konstrukcji) oraz w krawędzi E (z częściowo widoczną konstrukcją). Dzięki szerokiemu asortymentowi sufity Koral to uniwersalne rozwiązanie do stosowania w wielu typach pomieszczeń o zróżnicowanych wymaganiach.

Informacje techniczne o sufitach Koral: TUTAJ

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej