Żurawie Gdańsk. Wielofunkcyjny kompleks Żurawie powstanie na terenie Młodego Miasta w Gdańsku

2021-06-16 10:47
Żurawie Gdańsk
Autor: YIT Żurawie w Gdańsku powstaną na 1,5-hektarowej działce niedaleko bramy Stoczni Gdańskiej

Żurawie w Gdańsku to inwestycja projektu profesora Rainera Mahlamäki, światowej sławy architekta z Finlandii. Wielofunkcyjny kompleks mieszkaniowy powstanie w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności i niedaleko historycznej bramy Stoczni Gdańskiej. Jego nazwa nawiązuje do żurawi dźwigowych Stoczni Gdańskiej, które będą widoczne z okien mieszkań.

Spis treści

  1. O inwestycji Żurawie w Gdańsku
  2. Architektura inwestycji Żurawie Gdańsk
  3. Kiedy koniec budowy inwestycji Żurawie?
  4. Gdzie powstanie inwestycja Żurawie?
Żurawie Gdańsk
Autor: YIT W pierwszym etapie inwestycji Żurawie powstaną 243 mieszkania

O inwestycji Żurawie w Gdańsku

Za realizację inwestycji Żurawie odpowiedzialny jest fiński deweloper YIT. Łączna powierzchnia użytkowa kompleksu budynków wynosić będzie ponad 40 500 m², a w ramach I etapu powstaną 243 mieszkania o metrażach od 29 do 92 m². Na parterze każdego budynku powstaną lokale handlowo-usługowe. Mieszkańcy otrzymają do dyspozycji przestrzenie prywatne i publiczne, zaprojektowane zgodnie z autorską koncepcją YIT „More Life in Yards”, która odpowiada na współczesne potrzeby lokalnej społeczności i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Trwa już sprzedaż I etapu inwestycji Żurawie Gdańsk.

Architektura inwestycji Żurawie Gdańsk

Projekt inwestycji powstał we współpracy z architektem Dariuszem Brzezińskim i zespołem z Latergrupa Architekci oraz architektem Piotrem Chwazikiem i zespołem GCK.

Zgodnie z założeniami projektantów kompleks ma się wkomponować w otoczenie oraz stać się jego naturalnym elementem. Konstrukcja budynków ma połączyć elementy historii Gdańska oraz tradycji fińskiej architektury. Podczas prac architekci zwrócili szczególną uwagę na detale, tj. układ brył poszczególnych budynków oraz dobór materiałów budowlanych, które mają nawiązywać do hal stoczniowych, statków, morza i wydm. Projekt powstał z poszanowaniem istniejącej starej zabudowy.

Tereny postoczniowe mają dla mieszkańców Gdańska bardzo duże znaczenie. Patrząc na ten budynek, muszą mieć poczucie, że on jest integralną częścią tych terenów, że pasuje do otoczenia. Tworząc projekt dla YIT, inspirowałem się takimi elementami lokalnej architektury, jak czerwona cegła czy okna z drewnianymi i metalowymi framugami. Słuchałem odgłosów życia portowego i czytałem książki o historii Gdańska. Wszedłem też na dach Europejskiego Centrum Solidarności, aby obejrzeć panoramę tej części miasta. Zobaczyłem wtedy ten teren w całej okazałości i zrozumiałem, jakie piękno i siła kryją się w postoczniowej zabudowie. To wszystko stanowiło dla mnie ogromną inspirację – wyjaśnia profesor Rainer Mahlamäki.

Żurawie Gdańsk
Autor: YIT Inwestycja mieszkaniowa Żurawie w Gdańsku połączy elementy historii Gdańska oraz tradycji fińskiej architektury
Ciekawe

Wysokie, zielone dźwigi będące symbolem Młodego Miasta zostały zamontowane w stoczni gdańskiej w latach 70-tych ubiegłego wieku, a wyprodukowano je w Finlandii, z której pochodzą zarówno firma YIT, odpowiedzialna za budowę inwestycji Żurawie, jak i profesor Rainer Mahlamäki, autor m.in. wielokrotnie nagradzanego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Kiedy koniec budowy inwestycji Żurawie?

Zakończenie I etapu inwestycji Żurawie Gdańsk planowane jest na 2023 rok.

Żurawie Gdańsk
Autor: YIT I etap kompleksu Żurawie ma być gotowy w 2023 roku

Gdzie powstanie inwestycja Żurawie?

Inwestycja Żurawie powstanie na 1,5-hektarowej działce pomiędzy ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności i niedaleko historycznej bramy Stoczni Gdańskiej.

Czytaj więcej