Europejskie Centrum Solidarności

2016-05-23 13:54
Europejskie Centrum Solidarności
Autor: Grzegorz Mehring/archiwum ECS Budynek Europejskiego Centrum Solidarności zaprojektowali architekci z pracowni FORT Architekci

Europejskie Centrum Solidarności to muzeum promujące wiedzę o Solidarności i opozycji antykomunistycznej w Polsce i Europie oraz centrum dialogu o współczesnym świecie.

Siedziba ECS znajduje się pod symbolicznym adresem plac Solidarności 1 w Gdańsku. To niezwykła przestrzeń publiczna, miejsce spotkań obywateli, którzy czują się odpowiedzialni za rozwój demokracji. Łączy w sobie funkcje edukacyjne, naukowe, kulturalne oraz muzealno-wystawiennicze. Nową siedzibę otwarto 30-31 sierpnia 2014 roku czyli w 25 rocznicę odzyskania wolności i 34 rocznicę podpisania w dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina Porozumień Sierpniowych. Założycielami instytucji są: minister kultury i dziedzictwa narodowego, Miasto Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego, NSZZ „Solidarność” i Fundacja Centrum Solidarności.

Wystawa dedykowana historii Solidarności
W ECS możemy zobaczyć jedyną w Polsce wystawę stałą, poświęconą historii Solidarności oraz zmianom, jakie dokonały się w Europie Środkowej i Wschodniej. W muzeum organizowane są spotkania edukacyjne i obywatelskie, konferencje, wykłady, realizowane filmy, wydawane książki i gromadzone materiały archiwalne. Instytucja angażuje się w organizację wielu festiwali i projektów kulturalnych na terenie całej Polski. Odwiedzający ECS mogą skorzystać z zasobów biblioteki i mediateki. W obiekcie znajdują się sale warsztatowe, w których odbywają się zajęcia edukacyjne dla młodzieży i szkolenia. W ECS prowadzone są również badania naukowe. Dla najmłodszych powstała sala edukacyjna o nazwie Wydział Zabaw, w której dzieci uczą się solidarności poprzez zabawę. ECS jest też siedzibą organizacji pozarządowych.

Oryginalna architektura
Bliskość Stoczni Gdańskiej była inspiracją dla autorów koncepcji architektonicznej budynku. ECS to charakterystyczny obiekt w kształcie sekcji statku, usytuowany obok pomnika Poległych Stoczniowców i historycznej Bramy nr 2. Jego elewacja została wykonana z blachy cor-ten, która jest pokryta rdzą. To celowy zabieg, który miał bezpośrednio nawiązywać do blach z których powstawały statki, otoczenia i jego historii. Bryła budynku składa się z dwóch części: północnej, sięgającej 30 m, i południowej wysokości około 20 m. Środkowa część obiektu jest trzykondygnacyjną halą ogrodu zimowego z zespołem wind i ruchomymi schodami prowadzącymi do sal ekspozycji stałej. Po zachodniej stronie budynku zaprojektowano salę wielofunkcyjną oraz otwartą na centralną przestrzeń halę biblioteki. Na dachu, na wysokości ponad 27 m znajduje się taras widokowy. Projekt budynku został wyłoniony w drodze międzynarodowego konkursu architektonicznego. Zwyciężyła pracownia FORT Architekci. Budowa ECS była inwestycją Miasta Gdańsk, generalnym wykonawcą został Polimex-Mostostal. Całkowity koszt inwestycji to ponad 230 mln złotych, w tym 107 mln to fundusze unijne.

Wywiad z projektantem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku>>

Europejskie Centrum Solidarności – fotorelacja
>>

Nazwa inwestycji: Europejskie Centrum Solidarności (ECS)
Lokalizacja:
plac Solidarności 1, Gdańsk, woj. pomorskie
Generalny wykonawca:
Polimex-Mostostal
Inwestor:
Miasto Gdańsk
Projekt architektoniczny:
FORT Architekci
Powierzchnia całkowita:
28 988 m²
Powierzchnia użytkowa:
26 000 m²
Powierzchnia netto budynku:
25 328 m²
Kubatura:
198 778 m²
Rozpoczęcie budowy:
2011
Uroczyste otwarcie:
30-31 sierpnia 2014


Firmy biorące udział w realizacji
Ruukki - okładziny zewnętrzne i wewnętrzne (płyty i sufity podwieszane ażurowe cor-ten)
Metalplast-Stolarka – producent okładzin zewnętrznych, stolarka aluminiowa
Aluprof - systemy aluminiowe
AGC - szkło
ESCO - okna lamelowe w systemie oddymiania
Mercor - stolarka stalowa
Topakustik - system akustyczny w sali wielofunkcyjnej
Isover - system akustyczny w sali wielofunkcyjnej
Rockwool - ocieplenie
Zumtobel - oprawy oświetlenia awaryjnego i kierunkowego
ES-SYSTEM - oprawy oświetleniowe
Geberit - system odwodnienia podciśnieniowego Pluvia, baterie, akcesoria sanitarne
Kaldewei - biały montaż
Koło - biały montaż

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej