Europejskie Centrum Solidarności

2016-05-23 13:54
Europejskie Centrum Solidarności
Autor: Grzegorz Mehring/archiwum ECS Budynek Europejskiego Centrum Solidarności zaprojektowali architekci z pracowni FORT Architekci

Europejskie Centrum Solidarności to muzeum promujące wiedzę o Solidarności i opozycji antykomunistycznej w Polsce i Europie oraz centrum dialogu o współczesnym świecie.

Siedziba ECS znajduje się pod symbolicznym adresem plac Solidarności 1 w Gdańsku. To niezwykła przestrzeń publiczna, miejsce spotkań obywateli, którzy czują się odpowiedzialni za rozwój demokracji. Łączy w sobie funkcje edukacyjne, naukowe, kulturalne oraz muzealno-wystawiennicze. Nową siedzibę otwarto 30-31 sierpnia 2014 roku czyli w 25 rocznicę odzyskania wolności i 34 rocznicę podpisania w dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina Porozumień Sierpniowych. Założycielami instytucji są: minister kultury i dziedzictwa narodowego, Miasto Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego, NSZZ „Solidarność” i Fundacja Centrum Solidarności.

Wystawa dedykowana historii Solidarności
W ECS możemy zobaczyć jedyną w Polsce wystawę stałą, poświęconą historii Solidarności oraz zmianom, jakie dokonały się w Europie Środkowej i Wschodniej. W muzeum organizowane są spotkania edukacyjne i obywatelskie, konferencje, wykłady, realizowane filmy, wydawane książki i gromadzone materiały archiwalne. Instytucja angażuje się w organizację wielu festiwali i projektów kulturalnych na terenie całej Polski. Odwiedzający ECS mogą skorzystać z zasobów biblioteki i mediateki. W obiekcie znajdują się sale warsztatowe, w których odbywają się zajęcia edukacyjne dla młodzieży i szkolenia. W ECS prowadzone są również badania naukowe. Dla najmłodszych powstała sala edukacyjna o nazwie Wydział Zabaw, w której dzieci uczą się solidarności poprzez zabawę. ECS jest też siedzibą organizacji pozarządowych.

Oryginalna architektura
Bliskość Stoczni Gdańskiej była inspiracją dla autorów koncepcji architektonicznej budynku. ECS to charakterystyczny obiekt w kształcie sekcji statku, usytuowany obok pomnika Poległych Stoczniowców i historycznej Bramy nr 2. Jego elewacja została wykonana z blachy cor-ten, która jest pokryta rdzą. To celowy zabieg, który miał bezpośrednio nawiązywać do blach z których powstawały statki, otoczenia i jego historii. Bryła budynku składa się z dwóch części: północnej, sięgającej 30 m, i południowej wysokości około 20 m. Środkowa część obiektu jest trzykondygnacyjną halą ogrodu zimowego z zespołem wind i ruchomymi schodami prowadzącymi do sal ekspozycji stałej. Po zachodniej stronie budynku zaprojektowano salę wielofunkcyjną oraz otwartą na centralną przestrzeń halę biblioteki. Na dachu, na wysokości ponad 27 m znajduje się taras widokowy. Projekt budynku został wyłoniony w drodze międzynarodowego konkursu architektonicznego. Zwyciężyła pracownia FORT Architekci. Budowa ECS była inwestycją Miasta Gdańsk, generalnym wykonawcą został Polimex-Mostostal. Całkowity koszt inwestycji to ponad 230 mln złotych, w tym 107 mln to fundusze unijne.

Wywiad z projektantem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku>>

Europejskie Centrum Solidarności – fotorelacja
>>

Nazwa inwestycji: Europejskie Centrum Solidarności (ECS)
Lokalizacja:
plac Solidarności 1, Gdańsk, woj. pomorskie
Generalny wykonawca:
Polimex-Mostostal
Inwestor:
Miasto Gdańsk
Projekt architektoniczny:
FORT Architekci
Powierzchnia całkowita:
28 988 m²
Powierzchnia użytkowa:
26 000 m²
Powierzchnia netto budynku:
25 328 m²
Kubatura:
198 778 m²
Rozpoczęcie budowy:
2011
Uroczyste otwarcie:
30-31 sierpnia 2014


Firmy biorące udział w realizacji
Ruukki - okładziny zewnętrzne i wewnętrzne (płyty i sufity podwieszane ażurowe cor-ten)
Metalplast-Stolarka – producent okładzin zewnętrznych, stolarka aluminiowa
Aluprof - systemy aluminiowe
AGC - szkło
ESCO - okna lamelowe w systemie oddymiania
Mercor - stolarka stalowa
Topakustik - system akustyczny w sali wielofunkcyjnej
Isover - system akustyczny w sali wielofunkcyjnej
Rockwool - ocieplenie
Zumtobel - oprawy oświetlenia awaryjnego i kierunkowego
ES-SYSTEM - oprawy oświetleniowe
Geberit - system odwodnienia podciśnieniowego Pluvia, baterie, akcesoria sanitarne
Kaldewei - biały montaż
Koło - biały montaż

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej