Zespół apartamentowo-biurowy na Nadodrzu

2016-05-31 12:49
Zespół mieszkaniowo-biurowy na Nadodrzu we Wrocławiu
Autor: Maciej Lulko Widok na kompleks apartamentowo-biurowy z mostu Mieszczańskiego

Nowoczesny kompleks powstał w rejonie ulic Kurkowej i Dubois we Wrocławiu. Atutem realizacji jest atrakcyjna lokalizacja nad rzeką Odrą, na modnym Nadodrzu. Autorami koncepcji architektonicznej są projektanci z pracowni Maćków Pracownia Projektowa.

Architekci wykorzystali atuty lokalizacji
Aktualnie Nadodrze to bardzo atrakcyjna dzielnica we Wrocławiu. W 2009 roku została objęta miejskim programem rewitalizacyjnym i od tego czasu zmienia się dynamicznie. Jej artystyczny klimat tworzą liczne warsztaty rzemieślnicze, pracownie i galerie młodych twórców. Właśnie tutaj w 2013 roku firma Nacarat rozpoczęła realizację nowej inwestycji, w ramach której powstały dwa budynki, apartamentowiec i biurowiec. Ich architektura nawiązuje do najnowszych realizacji jakie powstają wzdłuż kopenhaskich kanałów, ale również koresponduje z przedwojennym układem urbanistycznym Wrocławia. Taki pomysł na projekt budynków mieli architekci z pracowni Maćków. Inwestycja przyśpieszyła proces rewitalizacji Nadodrza.

Budynki podobne chociaż nie identyczne
Oba budynki, zarówno biurowy jak i mieszkalny, są do siebie podobne. Taki efekt uzyskano poprzez wyeksponowanie gzymsów w apartamentowcu oraz przesunięcie względem siebie poszczególnych pięter w biurowcu. Podobieństwa nie zakłóca nawet to, że elewacje obiektów zostały wykonane z różnych materiałów (grafitowe płyty włókno-cementowe oraz z białe kompozyty z blachy aluminiowej). Blok biurowca jest barierą akustyczną dla budynku mieszkalnego, ponieważ oddziela go od ruchliwego skrzyżowania.

Aparatamentowiec Kurkowa 14
Kurkowa 14 to pierwsza w Polsce inwestycja mieszkaniowa francuskiej firmy deweloperskiej Nacarat. W budynku jest sześć klatek schodowych oraz osiem kondygnacji. Znajduje się w nim 209 mieszkań jedno-, dwu- i trzypokojowych, o metrażach od 27 do 78 m². Budowa obiektu zakończyła się w IV kwartale 2014.

Biurowiec Dubois 41
Budynek zaprojektowano zgodnie z zasadami Smart Office oraz środowiskowymi wymogami certyfikatu BREEAM. Powierzchnia całkowita tego sześciopiętrowego budynku to prawie 12 tys. m², z czego największą część zajmuje powierzchnia biurowa – blisko 8 tys. m². Budowa obiektu rozpoczęła się w marcu 2014 i dobiegła końca w maju 2015.

Nazwa inwestycji: apartamentowiec Kurkowa 14, biurowiec Dubois 41
Lokalizacja
: Wrocław, zbieg ul. Kurkowa i Dubois
Inwestor
: Nacarat Polska
Generalny wykonawca
: RD Bud
Projektanci
: Maćków Pracownia Projektowa
Projekt wnętrz
: Maćków Pracownia Projektowa
Architektura krajobrazu
: Maćków Pracownia Projektowa (mała architektura), Angelika Kuśmierczyk-Jędrzak (zieleń)
Powierzchnia użytkowa biurowca:
7664 m²
Powierzchnia całkowita biurowca
: 11 857 m²
Kubatura biurowca
: 43000 m³
Rozpoczęcie budowy
: marzec 2013 (apartamentowiec), marzec 2014 (biurowiec)
Koniec realizacji
: IV kwartał 2014 (apartamentowiec), maj 2015 (biurowiec)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej