Zespół apartamentowo-biurowy na Nadodrzu

2016-05-31 12:49
Zespół mieszkaniowo-biurowy na Nadodrzu we Wrocławiu
Autor: Maciej Lulko Widok na kompleks apartamentowo-biurowy z mostu Mieszczańskiego

Nowoczesny kompleks powstał w rejonie ulic Kurkowej i Dubois we Wrocławiu. Atutem realizacji jest atrakcyjna lokalizacja nad rzeką Odrą, na modnym Nadodrzu. Autorami koncepcji architektonicznej są projektanci z pracowni Maćków Pracownia Projektowa.

Architekci wykorzystali atuty lokalizacji
Aktualnie Nadodrze to bardzo atrakcyjna dzielnica we Wrocławiu. W 2009 roku została objęta miejskim programem rewitalizacyjnym i od tego czasu zmienia się dynamicznie. Jej artystyczny klimat tworzą liczne warsztaty rzemieślnicze, pracownie i galerie młodych twórców. Właśnie tutaj w 2013 roku firma Nacarat rozpoczęła realizację nowej inwestycji, w ramach której powstały dwa budynki, apartamentowiec i biurowiec. Ich architektura nawiązuje do najnowszych realizacji jakie powstają wzdłuż kopenhaskich kanałów, ale również koresponduje z przedwojennym układem urbanistycznym Wrocławia. Taki pomysł na projekt budynków mieli architekci z pracowni Maćków. Inwestycja przyśpieszyła proces rewitalizacji Nadodrza.

Budynki podobne chociaż nie identyczne
Oba budynki, zarówno biurowy jak i mieszkalny, są do siebie podobne. Taki efekt uzyskano poprzez wyeksponowanie gzymsów w apartamentowcu oraz przesunięcie względem siebie poszczególnych pięter w biurowcu. Podobieństwa nie zakłóca nawet to, że elewacje obiektów zostały wykonane z różnych materiałów (grafitowe płyty włókno-cementowe oraz z białe kompozyty z blachy aluminiowej). Blok biurowca jest barierą akustyczną dla budynku mieszkalnego, ponieważ oddziela go od ruchliwego skrzyżowania.

Aparatamentowiec Kurkowa 14
Kurkowa 14 to pierwsza w Polsce inwestycja mieszkaniowa francuskiej firmy deweloperskiej Nacarat. W budynku jest sześć klatek schodowych oraz osiem kondygnacji. Znajduje się w nim 209 mieszkań jedno-, dwu- i trzypokojowych, o metrażach od 27 do 78 m². Budowa obiektu zakończyła się w IV kwartale 2014.

Biurowiec Dubois 41
Budynek zaprojektowano zgodnie z zasadami Smart Office oraz środowiskowymi wymogami certyfikatu BREEAM. Powierzchnia całkowita tego sześciopiętrowego budynku to prawie 12 tys. m², z czego największą część zajmuje powierzchnia biurowa – blisko 8 tys. m². Budowa obiektu rozpoczęła się w marcu 2014 i dobiegła końca w maju 2015.

Nazwa inwestycji: apartamentowiec Kurkowa 14, biurowiec Dubois 41
Lokalizacja
: Wrocław, zbieg ul. Kurkowa i Dubois
Inwestor
: Nacarat Polska
Generalny wykonawca
: RD Bud
Projektanci
: Maćków Pracownia Projektowa
Projekt wnętrz
: Maćków Pracownia Projektowa
Architektura krajobrazu
: Maćków Pracownia Projektowa (mała architektura), Angelika Kuśmierczyk-Jędrzak (zieleń)
Powierzchnia użytkowa biurowca:
7664 m²
Powierzchnia całkowita biurowca
: 11 857 m²
Kubatura biurowca
: 43000 m³
Rozpoczęcie budowy
: marzec 2013 (apartamentowiec), marzec 2014 (biurowiec)
Koniec realizacji
: IV kwartał 2014 (apartamentowiec), maj 2015 (biurowiec)

Czytaj więcej