Wynajem mieszkania Wrocław, październik 2023. Sprawdź obecne ceny mieszkań do wynajęcia we Wrocławiu

2023-10-10 15:07
wynajem mieszkania Wrocław
Autor: Mariusz Bykowski Za wynajem mieszkania we Wrocławiu płaci się dziś sporo, ale okazje wciąż się trafiają.

Jeśli chodzi o koszty wynajmu mieszkania, Wrocław zdecydowanie należy do miast drogich. Na jakie ceny mieszkań do wynajęcia we Wrocławiu musi przygotować się najemca? Poznaj stawki w poszczególnych dzielnicach i zobacz, gdzie najlepiej szukać okazji.

Spis treści

 1. Wynajem mieszkania Wrocław 2023. Poznaj najnowsze ceny według ekspertów Otodom Analytics
 2. Ceny mieszkań do wynajmu – Wrocław z perspektywy ekspertów Expandera i Rentier.io
 3. Wynajem mieszkania Wrocław, październik 2023 – raport Muratora z podziałem na dzielnice

Wynajem mieszkania Wrocław 2023. Poznaj najnowsze ceny według ekspertów Otodom Analytics

Jeśli chodzi o kwoty płacone za wynajem mieszkania, Wrocław jest jednym z najdroższych miast w kraju – w zestawieniu ekspertów Otodom Analytics znalazł się na czwartym miejscu. Jak podają analitycy, którzy co miesiąc sprawdzają zmiany cen, w sierpniu 2023 (najświeższe dostępne dane) wynajem mieszkania we Wrocławiu kosztował średnio 3229 zł. Jest to średnia uzyskana ze wszystkich ofert dla danego miasta.

Lokatorzy z reguły są zainteresowani mieszkaniem o konkretnym metrażu lub liczbie pokoi. W powiązaniu z metrażem stawki za najem we Wrocławiu kształtują się następująco:

 • do 40 m2 – 2421 zł/mies.,
 • 40–59 m2 – 3046 zł/mies.,
 • 60–89 m2 – 3971 zł/mies.,
 • od 90 m2 – 5977 zł/mies.

Pewnym pocieszeniem dla najemców może być fakt, że podobnie jak większość innych miast w Polsce, Wrocław od początku tego roku doświadcza obniżek czynszów. Co prawda w II kwartale 2023 stawki ponownie zaczęły iść w górę, jednak nadal za mieszkanie na wynajem płaci się nieco mniej niż na początku roku.

Ceny mieszkań do wynajmu – Wrocław z perspektywy ekspertów Expandera i Rentier.io

Eksperci Expandera i Rentier.io badają ceny nieruchomości na wynajem co kwartał, zaś ich najnowszy raport opisuje sytuację latem 2023. Jak czytamy w raporcie, w sierpniu (najnowsze dostępne dane) przeciętne mieszkanie we Wrocławiu wynajmowało się za 64 zł/m2 miesięcznie (bez opłat administracyjnych i za media). Kwota ta była o 3% wyższa niż w lipcu i identyczna jak rok wcześniej.

– W ujęciu rocznym najmocniej wzrosły stawki w Sosnowcu (+11%), Warszawie (8%), Rzeszowie (7%) i Katowicach (7%). Minimalnie taniej niż przed rokiem było jedynie we Wrocławiu (-0,2%) – podaje raport Expandera i Rentier.io.

Jak wskazują eksperci, ceny najmu lokali o różnych metrażach wyglądały w czerwcu 2023 (najnowsze dostępne dane) następująco:

 • małe mieszkanie – 78 zł/m2 (o 3% taniej niż w I kwartale),
 • średnie mieszkanie – 58 zł/m2 (o 3,8% taniej niż w I kwartale),
 • duże mieszkanie – 50 zł/m2 (o 7,4% taniej niż w I kwartale).
Pamiętaj

Do podanych wyżej kwot czynszu trzeba doliczyć opłaty licznikowe (czyli media) oraz administracyjne (m.in. dla spółdzielni).

Wynajem mieszkania Wrocław, październik 2023 – raport Muratora z podziałem na dzielnice

Choć ceny mieszkań do wynajmu we Wrocławiu od początku roku spadały, podobnie jak w innych miastach, drugi kwartał przyniósł ponownie wzrosty czynszów. Nie powinno to zaskakiwać, gdyż rynek najmu cechuje się sezonowością i stawki zawsze rosną u progu najgorętszego okresu najmu studenckiego (między czerwcem a wrześniem). Nawet po jego zakończeniu mieszkania są drogie, dlatego opłaca się polować na okazje, a przede wszystkim nie zwlekać z poszukiwaniami lokum.

Jak wyglądały ceny najmu we Wrocławiu w poszczególnych dzielnicach? Jak podają eksperci Otodom Analytics, w II kwartale 2023 (najnowsze dostępne dane) wyglądało to następująco:

 • Psie Pole – 2849 zł/mies.,
 • Fabryczna – 2851 zł/mies.,
 • Śródmieście – 3139 zł/mies.,
 • Krzyki – 3160 zł/mies.,
 • Stare Miasto – 3252 zł/mies.

Powyższe zestawienie jasno pokazuje, w których dzielnicach można liczyć na tanie mieszkanie, a w których można o tym raczej zapomnieć. Warto trzymać rękę na pulsie i szybko reagować na atrakcyjne oferty – zwłoka może sprawić, że zwyczajnie znikną z rynku.

Rozumiesz te modne słowa czy powtarzasz tylko jak papuga? Quiz językowy dla inteligentnych

Pytanie 1 z 12
Betonoza to...
Czytaj więcej