Wiekowa kamienica

2009-03-11 17:02
Kamienica
Autor: brak danych

Elewacje stuletniej kamienicy przy ulicy Foksal 11 odmieniły swój wygląd. Projekt renowacji obiektu został wykonany przez Pracownie Konserwacji Zabytków ZAMEK.

Budynek przy ulicy Foksal 11 wpisany jest do rejestru zabytków. Kamienica Spółki Akcyjnej Przemysłu Metalurgicznego wg projektu Bronisława Brochwicz-Rogóyskiego wybudowana została w latach 1898-1900. Obiekt o kubaturze 22 913 m3 składa się z budynku frontowego, oficyny poprzecznej i oficyny tylnej. Oficyna tylna przeznaczona jest na funkcje mieszkalne, pozostała część to liczne lokale użytkowe. Mieści się tutaj m.in. Centrum Myśli Jana Pawła II, siedziba Stołecznego Konserwatora Zabytków, Centrum Sztuki Atelier.
Kamienica nie uległa poważnemu zniszczeniu w czasie II wojny światowej, ale 100-letni okres jej użytkowania spowodował konieczność przeprowadzenia prac renowacyjnych w bardzo szerokim zakresie.

Prace mające na celu poprawę stanu technicznego i estetycznego budynku prowadzone są etapowo. W roku 2006 wykonano kompleksowe roboty instalacyjne. Następnie przystąpiono do prac o charakterze konserwatorskim, mających na celu przywrócenie dawnej świetności budynku. Wykonano remont dachu z lukarnami nad korpusem głównym i nad oficynami, zachowując jego historyczny wyraz, zarówno w zakresie detalu jak i użytych materiałów.

Kamienica przy ul. Foksal
Autor: Archiwum w ZGN Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy

Podczas remontu konserwatorskiego elewacji (elewacja frontowa, 3 elewacje wokół podwórza wewnętrznego wraz z charakterystyczną, okrągłą klatką schodową, elewacja przy tylnym podwórzu) odrestaurowano i uzupełniono wystrój architektoniczny. Fasadom nadano kolorystykę zgodną z wynikami badań stratygraficznych. Elewacja frontowa wykończona jest białą licówką, elewacje podwórzowe – czerwoną. Mansardowy dach pokryty jest romboidalną łuską. Nad frontowymi ryzalitami występują obeliskowe hełmy z ozdobnymi facjatkami. Front budynku zdobi balkon wsparty na potężnych kamiennych konsolach, usytuowany na osi środkowej nad przejazdem bramnym.
Stolarka okienna i drzwiowa została wymieniona lub wyremontowana – w zależności od jej stanu technicznego. Odnowione zostały obydwa prześwity bramne – w prześwicie od strony ulicy poddano konserwacji wrota żeliwnej bramy, a w prześwicie podwórzowym skrzydła bramy zostały odtworzone. W niektórych miejscach wzmocniono konstrukcję stropów.

W bieżącym roku planowane jest wykonanie pozostałych robót – remont klatek schodowych i piwnic, podwórek oraz muru ograniczającego teren zielony od strony ulicy Foksal. Prace prowadzone są w ramach wieloletniego programu inwestycyjnego od ostatniego kwartału 2006 r. Środki na renowację kamienicy pochodzą z budżetu m.st Warszawy. Do dnia 01 marca 2009 r. wydano kwotę 5 244 616 zł. Łączny czas realizacji robót należy szacować na około 39 miesięcy. Remont przeprowadza Przedsiębiorstwo Konserwacji Zabytków Mateusz.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej