We Wrocławiu powstanie nowa inwestycja – 2,5 hektarowy Bulwar Staromiejski

2015-06-02 11:50
Nowa inwestycja wrocławska – Bulwar Staromiejski. Autorem koncepcji jest Chamielec Architekci. Inwestor to i2 Development
Autor: Chamielec Architekci Nowa inwestycja wrocławska – Bulwar Staromiejski. Autorem koncepcji jest Chamielec Architekci. Inwestor to i2 Development

Już za dwa lata w miejscu dawnego szpitala im. Babińskiego we Wrocławiu ma powstać nowa inwestycja – kompleks mieszkaniowo-rekreacyjny Bulwar Staromiejski. Inwestorem jest i2 Development. Za projekt odpowiada pracownia Chamielec Architekci.

Dawniej szpital, dziś apartamenty – nowa inwestycja wrocławska Bulwar Staromiejski

Szpital wojewódzki przy placu Jana Pawła II we Wrocławiu zajmuje 2,5 hektara i od 2007 jest nieczynny. Kompleks składa się m. in. z 14 budynków i terenu parkowego. Większość istniejących obiektów, w tym część pochodzących z  XVI wieku, zostanie odrestaurowana i zaadoptowana na potrzeby luksusowego osiedla. Część z planowanej nowej inwestycji to również budynki, które powstaną od zera.

Od dłuższego czasu obiekt wystawiony był na sprzedaż. Mimo dużej wartości historycznej budynków i ich wyjątkowego położenia – niektóre z obiektów znajdują się kilka metrów od Odry - kompleks pozostawał bez właściciela przez kilka lat. Dopiero w 2014 zyskał zainteresowanie nowego najemcy – spółki i2 Development, która odkupiła inwestycję za niespełna 36 mln zł. Kilka lat wstecz Urząd Marszałkowski wycenił teren na wiele więcej, bo aż 85 mln złotych.

Spółka i2 Development wraz z współpracującymi architektami i konserwatorem zabytków stworzyli nowy projekt dla poszpitalnego kompleksu. Koncepcją zagospodarowania terenu zajęli się Chamielec Architekci, której założycielem jest Arkadiusz Chamielec – długoletni zarządca jednej z filii pracowni Kuryłowicz & Associates. Za wygląd wnętrz w kompleksie odpowiadać będzie spółka celowa Concept Sp. z o. o. kierowana przez Jana Bala – autora m. in. przebudowy i aranżacji wnętrz hoteli Blow Up Hall 5050 w Poznaniu czy Platinum Palace we Wrocławiu. Generalnym wykonawcą prac budowlanych zostanie spółka Korfantowskie Przedsiębiorstwo Budowlane (KPB) będąca częścią i2 Development.

Większość odrestaurowanych zabytków zyska nową funkcję – mieszkaniową. Pod budynkami wykopane zostaną trzy duże parkingi podziemne, w tym jeden 3-kondygnacyjny. Na terenie kompleksu znajdą się przede wszystkim apartamenty i mieszkania przypominające lofty, z uwagi na użyty materiał tzn. cegłę oraz wysokie kondygnacje pomieszczeń – od 2,6 do 4,7m. W całym kompleksie będzie w sumie 494 lokali mieszkaniowych. Większość  z nich przeznaczona ma zostać na sprzedaż, a niektóre wyłącznie pod wynajem krótkoterminowy.

Plaża z mariną i mnóstwo zieleni w centrum Wrocławia

Na Bulwarze Staromiejskim nie zabraknie również funkcji uzupełniających , takich jak biura czy tereny rekreacyjne. Te ostatnie wyposażone będą w strefę zdrowia, plac zabaw dla najmłodszych,  kawiarnie, restauracje i ścieżki rowerowe oraz biegowe. Tuż przy rzece pojawi się nawet plaża miejska z bulwarem spacerowym, marina z przystanią do cumowania łódek i stanowiska do połowu ryb. Interesująca atrakcją jaką zaproponowali architekci jest ekspozycja historycznego bastionu kleszczowego zlokalizowana w centrum kompleksu, która otoczona zostanie „wrocławską ławką miejską” o długości 120 m. Cały teren będzie całkowicie wyłączony z ruchu samochodowego.

Na terenie byłego szpitala znajduje się wspomniany wcześniej starodrzew. Zostanie on w całości zachowany. Architekci i deweloper szczególnie zadbają również o detale historycznej zabudowy, które w większości zostaną odnowione i pozostawione na swoim miejscu. Obecnie na terenie trwają prace przygotowawcze i porządkowe. Jeszcze w 2015 rozpoczną się pierwsze rozbiórki. Cały kompleks ma być gotowy najwcześniej w 2017.

Nazwa inwestycji: Bulwar Staromiejski we Wrocławiu
Adres inwestycji: plac Jana Pawła II 8, Wrocław
Inwestor: i2 Development SA
Autor projektu architektonicznego: Chamielec Architekci (Arkadiusz Chamielec)
Autor projektów wnętrz: Concept Sp. z o. o. (Jacek Bal)
Generalny wykonawca: Korfantowskie Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o.
Początek realizacji: IV kwartał 2015
Planowane oddanie do użytku: 2017
Powierzchnia terenu: 25 908m2
Powierzchnia użytkowa budynków: 29 316m2
Koszt inwestycji: ok. 36 mln zł

Czytaj więcej