We Wrocławiu powstanie nowa inwestycja – 2,5 hektarowy Bulwar Staromiejski

2015-06-02 11:50
Nowa inwestycja wrocławska – Bulwar Staromiejski. Autorem koncepcji jest Chamielec Architekci. Inwestor to i2 Development
Autor: Chamielec Architekci Nowa inwestycja wrocławska – Bulwar Staromiejski. Autorem koncepcji jest Chamielec Architekci. Inwestor to i2 Development

Już za dwa lata w miejscu dawnego szpitala im. Babińskiego we Wrocławiu ma powstać nowa inwestycja – kompleks mieszkaniowo-rekreacyjny Bulwar Staromiejski. Inwestorem jest i2 Development. Za projekt odpowiada pracownia Chamielec Architekci.

Dawniej szpital, dziś apartamenty – nowa inwestycja wrocławska Bulwar Staromiejski

Szpital wojewódzki przy placu Jana Pawła II we Wrocławiu zajmuje 2,5 hektara i od 2007 jest nieczynny. Kompleks składa się m. in. z 14 budynków i terenu parkowego. Większość istniejących obiektów, w tym część pochodzących z  XVI wieku, zostanie odrestaurowana i zaadoptowana na potrzeby luksusowego osiedla. Część z planowanej nowej inwestycji to również budynki, które powstaną od zera.

Od dłuższego czasu obiekt wystawiony był na sprzedaż. Mimo dużej wartości historycznej budynków i ich wyjątkowego położenia – niektóre z obiektów znajdują się kilka metrów od Odry - kompleks pozostawał bez właściciela przez kilka lat. Dopiero w 2014 zyskał zainteresowanie nowego najemcy – spółki i2 Development, która odkupiła inwestycję za niespełna 36 mln zł. Kilka lat wstecz Urząd Marszałkowski wycenił teren na wiele więcej, bo aż 85 mln złotych.

Spółka i2 Development wraz z współpracującymi architektami i konserwatorem zabytków stworzyli nowy projekt dla poszpitalnego kompleksu. Koncepcją zagospodarowania terenu zajęli się Chamielec Architekci, której założycielem jest Arkadiusz Chamielec – długoletni zarządca jednej z filii pracowni Kuryłowicz & Associates. Za wygląd wnętrz w kompleksie odpowiadać będzie spółka celowa Concept Sp. z o. o. kierowana przez Jana Bala – autora m. in. przebudowy i aranżacji wnętrz hoteli Blow Up Hall 5050 w Poznaniu czy Platinum Palace we Wrocławiu. Generalnym wykonawcą prac budowlanych zostanie spółka Korfantowskie Przedsiębiorstwo Budowlane (KPB) będąca częścią i2 Development.

Większość odrestaurowanych zabytków zyska nową funkcję – mieszkaniową. Pod budynkami wykopane zostaną trzy duże parkingi podziemne, w tym jeden 3-kondygnacyjny. Na terenie kompleksu znajdą się przede wszystkim apartamenty i mieszkania przypominające lofty, z uwagi na użyty materiał tzn. cegłę oraz wysokie kondygnacje pomieszczeń – od 2,6 do 4,7m. W całym kompleksie będzie w sumie 494 lokali mieszkaniowych. Większość  z nich przeznaczona ma zostać na sprzedaż, a niektóre wyłącznie pod wynajem krótkoterminowy.

Plaża z mariną i mnóstwo zieleni w centrum Wrocławia

Na Bulwarze Staromiejskim nie zabraknie również funkcji uzupełniających , takich jak biura czy tereny rekreacyjne. Te ostatnie wyposażone będą w strefę zdrowia, plac zabaw dla najmłodszych,  kawiarnie, restauracje i ścieżki rowerowe oraz biegowe. Tuż przy rzece pojawi się nawet plaża miejska z bulwarem spacerowym, marina z przystanią do cumowania łódek i stanowiska do połowu ryb. Interesująca atrakcją jaką zaproponowali architekci jest ekspozycja historycznego bastionu kleszczowego zlokalizowana w centrum kompleksu, która otoczona zostanie „wrocławską ławką miejską” o długości 120 m. Cały teren będzie całkowicie wyłączony z ruchu samochodowego.

Na terenie byłego szpitala znajduje się wspomniany wcześniej starodrzew. Zostanie on w całości zachowany. Architekci i deweloper szczególnie zadbają również o detale historycznej zabudowy, które w większości zostaną odnowione i pozostawione na swoim miejscu. Obecnie na terenie trwają prace przygotowawcze i porządkowe. Jeszcze w 2015 rozpoczną się pierwsze rozbiórki. Cały kompleks ma być gotowy najwcześniej w 2017.

Nazwa inwestycji: Bulwar Staromiejski we Wrocławiu
Adres inwestycji: plac Jana Pawła II 8, Wrocław
Inwestor: i2 Development SA
Autor projektu architektonicznego: Chamielec Architekci (Arkadiusz Chamielec)
Autor projektów wnętrz: Concept Sp. z o. o. (Jacek Bal)
Generalny wykonawca: Korfantowskie Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o.
Początek realizacji: IV kwartał 2015
Planowane oddanie do użytku: 2017
Powierzchnia terenu: 25 908m2
Powierzchnia użytkowa budynków: 29 316m2
Koszt inwestycji: ok. 36 mln zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej