W Chorzowie powstanie "zielone osiedle". ATAL chce wybudować osiedle tuż przy Parku Śląskim

2022-12-13 16:48
Zielone osiedle w Chorzowie
Autor: ATAL/wizualizacje "Zielone" osiedle w Chorzowie

Deweloper ATAL przedstawił koncepcję "zielonego osiedla", którego budowę planuje przy ul. Targowej w Chorzowie. Plany zakładają realizację inwestycji na terenie dotychczas zabudowanym i zabetonowanym - chodzi o rewitalizację terenu po byłym Ośrodku Postępu Technicznego.

Koncepcja "zielonego osiedla" w Chorzowie

W ramach "zielonego" osiedla ATAL w Chorzowie mają powstać trzy kaskadowe budynki mieszkalne, które zajmą powierzchnię ok. 17% działki będącej od kilku lat we władaniu dewelopera. ATAL prezentując nowe osiedle podkreśla, że to ogromna szansa na rewitalizację terenu po byłym Ośrodku Postępu Technicznego. 

Deweloper zapowiada też budowę nowoczesnej publicznej szkoły podstawowej. Według wstępnych założeń, będzie mogło się w niej uczyć się ok. 200 uczniów. Do ich dyspozycji będą także sala gimnastyczna oraz boisko zewnętrzne. Szkoła ma być zrealizowana na koszt dewelopera. Po wybudowaniu placówka przejdzie na własność samorządu.

Naszą intencją jest stworzenie na tym terenie nowoczesnego, przyjaznego środowisku i ludziom osiedla, które będzie dobrym miejscem do życia. Rozwiązania, które zamierzamy wdrożyć, mają zapewnić przyszłym mieszkańcom jak największy komfort, a także sprzyjać oszczędzaniu zasobów naturalnych oraz mobilności transportowej. To m.in. technologie wykorzystujące energię słoneczną i wodę deszczową, czy też umożliwiające ładowanie pojazdów elektrycznych. Osiedle będzie łączyć się z siecią miejskich dróg rowerowych - zaznacza Angelika Kliś, członek zarządu ATAL.

ATAL Targowa

Autorem całej koncepcji nowego osiedla w Chorzowie jest katowicki architekt Wojciech Wojciechowski wraz ze swoim zespołem. Projekt jest utrzymany w minimalistycznym stylu. Osiedla ma powstać w pobliżu Parku Śląskiego. Dlatego priorytetem dla architektów i dewelopera było nadanie zabudowie takich cech, dzięki którym harmonijnie wkomponuje się ona w parkowe otoczenie. Aktualnie na terenie przyszłego osiedla zieleń stanowi 43% powierzchni, ale koncepcja zakłada zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej do 64%.

Deweloper zaprasza wszystkich mieszkańców do dialogu społecznego, bo jak podkreśla chce wybudować osiedle przyjazne dla jego przyszłych mieszkańców.

Budowa w tym miejscu osiedla jest możliwa dzięki zmianom miejscowego planu zagospodarowania na podstawie specustawy mieszkaniowej.

Co sądzą mieszkańcy Chorzowa o budowie osiedla przy Parku Śląskim?

Pojawiły się opinie, że deweloper chce obejść prawo, żeby zbudować osiedle na terenie parku lub że osiedle powstanie kosztem zielonych terenów, a park zostanie zabetonowany.

ATAL zaprzecza i informuje na swojej stronie: "wszystkie działania dewelopera prowadzone są w oparciu o istniejące przepisy. Wystąpienie z wnioskiem o zezwolenie na lokalizację inwestycji mieszkaniowej na terenie ATAL przy ul. Targowej w Chorzowie umożliwia specustawa z 2018 r. Po spełnieniu wszystkich warunków formalnych (m.in. głosowania miejskich radnych), pozwoli to na przekwalifikowanie funkcji terenu na mieszkaniową i rozpoczęcie prac. Zgodnie z aktualnym przeznaczeniem terenu, określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, moglibyśmy tutaj wybudować hotel, park handlowy, czy też inny obiekt o profilu usługowym. Uważamy jednak, że zrównoważone osiedle mieszkaniowe jest najlepszym kierunkiem rozwoju dla tego miejsca."

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej