W centrum Krakowa przybyło mieszkań. Nowe osiedle przy ul. Lema 28

2021-05-27 10:14
Osiedle Lema Kraków
Autor: Wawel Service W osiedlu Lema, obok krakowskiego Parku Lotników, powstanie trzeci budynek o tarasowym układzie

Wydawałoby się, że centrum Krakowa to tylko zabytki, a jak tam mieszkać to tylko w starych kamienicach. Inwestycja mieszkaniowa przy ul. Lema przeczy obu tym poglądom. Powstaje tam osiedle mieszkaniowe o nowoczesnej architekturze, które całkiem dobrze wpisuje się w tradycyjny Kraków.

Osiedle przy ul. Lema 28 wyróżnia architektura przejawiająca się w prostych formach i bryłach o jasnej kolorystyce oraz funkcjonalnych przestrzeniach wspólnych. Te ostatnie zostały zaprojektowane i będą ozdobione detalami przez francuskiego artystę Pierre`a Voisin. Geometryczne sygnatury i elementy graficzne zainspirowane figurami matematycznymi i symbolami ze świata science fiction zdobić będą hole i korytarze budynku. Ale nie tylko sztuka nowoczesna w wydaniu użytkowym jest (będzie) atrakcją dla mieszkańców.

Lokalizacja jest także godna uwagi. W pobliżu jest lubiany przez mieszkańców Krakowa Park Lotników, hala widowiskowo-sportowa Tauron Arena, a także Park AWF, Staw Dąbski, basen z centrum rekreacyjnym oraz centra handlowe Plaza i M1. Niedaleko znajduje się również Park Wodny i Multikino. Do ścisłego centrum miasta, na przykład na Bulwary Wiślane i krakowski Rynek, podróż komunikacją miejską (przystanki tramwajowe i autobusowe tuż obok) zajmuje kilkanaście minut.

Osiedle Lema 28 Kraków
Autor: Wawel Service Wnętrza części wspólnych budynków osiedla Lema 28 w Krakowie zaprojektował francuski artysta Pierre`a Voisin

Kraków osiedle Lema 28

Za projekt Lema 28 odpowiadają architekci z pracowni Boniakowski i Skucińska-Dej Architekci we współpracy autorskiej z Małgorzatą Tobiasz, Jolantą Szot–Grzywnowicz, Barbarą Kopiec, Lucyną Malinowską, Anną Żydzik, Katarzyną Piekarz i Jesús’em Ramírez Fernández. Obecnie powstaje trzeci budynek o tarasowym układzie, w którym zaplanowano mieszkania o powierzchni od 31-97 m2. Lokale wyposażone będą w balkony o metrażu do 10 m2, a część mieszkań w duże tarasy, nawet do 52 m2. Na osiedlu będą zarówno naziemne parkingi, jak i miejsca postojowe w garażu podziemnym. Lokale usługowe zajmą partery budynków.

Krakowskie osiedle odpowiada na oczekiwania przyszłych mieszkańców również w obszarze zieleni. Elewacje graniczne 7-kondygnacyjnego budynku pokryją pnącza. Różnorodna gatunkowo roślinność, w tym krzewy oraz kwitnące trawy, wypełni rozległy dziedziniec rekreacyjny znajdujący się wewnątrz posesji. Ma to być swoista oaza z mikroklimatem w centrum miasta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej