W centrum Krakowa przybyło mieszkań. Nowe osiedle przy ul. Lema 28

2021-05-27 10:14
Osiedle Lema Kraków
Autor: Wawel Service Polski Związek Firm Deweloeprskich ostrzega, że w związku z tegorocznym załamaniem w 2024 roku oferta mieszkań będzie wyjątkowo niska, co w efekcie przyczynić się może do kolejnego wzrostu cen mieszkań

Wydawałoby się, że centrum Krakowa to tylko zabytki, a jak tam mieszkać to tylko w starych kamienicach. Inwestycja mieszkaniowa przy ul. Lema przeczy obu tym poglądom. Powstaje tam osiedle mieszkaniowe o nowoczesnej architekturze, które całkiem dobrze wpisuje się w tradycyjny Kraków.

Osiedle przy ul. Lema 28 wyróżnia architektura przejawiająca się w prostych formach i bryłach o jasnej kolorystyce oraz funkcjonalnych przestrzeniach wspólnych. Te ostatnie zostały zaprojektowane i będą ozdobione detalami przez francuskiego artystę Pierre`a Voisin. Geometryczne sygnatury i elementy graficzne zainspirowane figurami matematycznymi i symbolami ze świata science fiction zdobić będą hole i korytarze budynku. Ale nie tylko sztuka nowoczesna w wydaniu użytkowym jest (będzie) atrakcją dla mieszkańców.

Lokalizacja jest także godna uwagi. W pobliżu jest lubiany przez mieszkańców Krakowa Park Lotników, hala widowiskowo-sportowa Tauron Arena, a także Park AWF, Staw Dąbski, basen z centrum rekreacyjnym oraz centra handlowe Plaza i M1. Niedaleko znajduje się również Park Wodny i Multikino. Do ścisłego centrum miasta, na przykład na Bulwary Wiślane i krakowski Rynek, podróż komunikacją miejską (przystanki tramwajowe i autobusowe tuż obok) zajmuje kilkanaście minut.

Osiedle Lema 28 Kraków
Autor: Wawel Service Wnętrza części wspólnych budynków osiedla Lema 28 w Krakowie zaprojektował francuski artysta Pierre`a Voisin

Kraków osiedle Lema 28

Za projekt Lema 28 odpowiadają architekci z pracowni Boniakowski i Skucińska-Dej Architekci we współpracy autorskiej z Małgorzatą Tobiasz, Jolantą Szot–Grzywnowicz, Barbarą Kopiec, Lucyną Malinowską, Anną Żydzik, Katarzyną Piekarz i Jesús’em Ramírez Fernández. Obecnie powstaje trzeci budynek o tarasowym układzie, w którym zaplanowano mieszkania o powierzchni od 31-97 m2. Lokale wyposażone będą w balkony o metrażu do 10 m2, a część mieszkań w duże tarasy, nawet do 52 m2. Na osiedlu będą zarówno naziemne parkingi, jak i miejsca postojowe w garażu podziemnym. Lokale usługowe zajmą partery budynków.

Krakowskie osiedle odpowiada na oczekiwania przyszłych mieszkańców również w obszarze zieleni. Elewacje graniczne 7-kondygnacyjnego budynku pokryją pnącza. Różnorodna gatunkowo roślinność, w tym krzewy oraz kwitnące trawy, wypełni rozległy dziedziniec rekreacyjny znajdujący się wewnątrz posesji. Ma to być swoista oaza z mikroklimatem w centrum miasta.

Czytaj więcej