To jedyne takie miasteczko w Polsce. Każde dziecko ma tu swoje drzewko. Właśnie posadzono 18 nowych

2024-03-19 11:09

To prawdopodobnie jedyne takie miasteczko w Polsce, na którym mieszkańcy sadzą jedno drzewko dla każdego nowo narodzonego dziecka, mieszkańca Siewierza Jeziornej. Akcja „Tutaj urodzeni” doczekała się już czwartej edycji.

Spis treści

  1. Sadzą drzewka dla mieszkańców Siewierza Jeziornej
  2. Miasteczko Siewierz Jeziorna – innowacyjne osiedle w Śląskiem
  3. Ekologiczne osiedle Siewierz Jeziorna

Sadzą drzewka dla mieszkańców Siewierza Jeziornej

Mieszkańcy innowacyjnego przedsięwzięcia w Metropolii Katowickiej, Miasteczka Siewierz Jeziorna sadzą jedno drzewko dla każdego urodzonego tu dziecka. Każde nowe drzewko będzie potem częścią przyszłego parku. Ma też tabliczkę z imieniem dziecka.To już czwarta edycja akcji „Tutaj urodzeni”. Sadzenie młodych buków nadzorowali leśnicy z Nadleśnictwa Siewierz. Wokół Miasteczka Siewierz Jeziorna, posadzono właśnie 18 nowych buków czerwonych, bo tylu nowych małych mieszkańców urodziło się w ciągu minionego roku.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

W tym roku w ramach zachowania bioróżnorodności były to sadzonki buka czerwonego. Cieszymy się, że dzieci urodzone w Miasteczku od początku będą znały wartość i ważność środowiska naturalnego. Akcję „Tutaj urodzeni” zapoczątkowała w 2019 roku jedna z naszych mieszkanek Agnieszka Wójcik. Do dziś posadziliśmy prawie 50 drzewek. Jedna z edycji była nawet objęta patronatem UN- Habitat - agendy ONZ dla rozwoju siedzib ludzkich – informuje Stowarzyszenie Miasta Zrównoważonego Siewierz Jeziorna, organizator akcji.

Miasteczko Siewierz Jeziorna – innowacyjne osiedle w Śląskiem

Miasteczko Siewierz Jeziorna powstaje na prawie 130 hektarach, na których w przyszłości ma zamieszkać 15 000 osób. Jak piszą inwestorzy, to obszar niewiele mniejszy niż teren Osiedla Tysiąclecia w Chorzowie (180 ha) czy warszawskiego Miasteczka Wilanów, porównywalny do rozmiarów krakowskiego Starego Miasta i otaczających Plantów oraz pięć razy większy od katowickiego Nikiszowca.Miasteczko Siewierz Jeziorna to jednak bardzo innowacyjne nowoczesne osiedle, choć wybudowane od zera na oddalonym od innych zabudowanych obszarów. Zlokalizowano je na terenach niedaleko Zalewu Przeczycko-Siewierskiego i drogi krajowej 91, dawnej gierkówki.

Dawna fabryka obrabiarek w Dąbrowie Górniczej przejdzie rewitalizację. Będzie sercem miasta

Ekologiczne osiedle Siewierz Jeziorna

Według zapewnień deweloperów każdy nowy obiekt, blok, szeregowce są budowane z ekologicznych materiałów. Domy są ogrzewane pompami ciepła. Deszczówka jest w domach zbierana do specjalnych pojemników naziemnych lub wybudowanych pod ziemię. Obowiązuje tu zakaz palenia węglem w piecach.

Projekt Miasteczko Siewierz Jeziorna to, według założeń, powrót do tradycyjnego miasta – z centralnym rynkiem, kameralną zabudową, bliskością usług i bezpiecznymi uliczkami. Miasteczko tak naprawdę było budowane od zera. Teraz ma nawet własny ratusz działa tu już niepubliczny żłobek, bistro, klub sportowy, zakład kosmetyczny i sklep spożywczy.

Bliskość dwupasmówki DK91 sprawia, że choć Siewierz Jeziorna leży dość daleko od aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej, to dojazd do centrum Katowic jest stosunkowo szybki i prosty. W 20 minut można być w Katowicach.

Czytaj też:

Czytaj więcej