Stawowa City we Wrocławiu – apartamenty i lofty w przedwojennych kamienicach

2018-02-19 13:04

Grupa Fortem przeprowadzi modernizację pięciu przedwojennych kamienic przy ul. Stawowej we Wrocławiu. Nowa inwestycja ma być supernowoczesna i wielofunkcyjna. Odnowione budynki będą miały niezwykle oryginalne elewacje.

Pięć kamienic położonych u zbiegu ul. Kościuszki z ul. Stawową i Rejtana, o łącznej powierzchni 7300 m², przejdzie niezwykłą metamorfozę. Kiedyś mieściła się tu fabryka artykułów papierniczych Papierwaren Fabriken Otto & Gerhardt, a teraz inwestor planuje adaptację i nadbudowę tych przedwojennych obiektów. W inwestycji powstaną cztery apartamentowce i jeden biurowiec o powierzchni 650 m². W odnowionych budynkach będzie 110 apartamentów oraz 1700 m² powierzchni usługowych.

Stawowa City to industrialne lofty i apartamenty w centrum Wrocławia

W dawnych budynkach jest dużo otwartych przestrzeni o surowym, industrialnym charakterze. Takie też mają być lofty i apartamenty, które powstaną w tych historycznych wnętrzach. Część lokali ma wysokość nawet 3,5 m. W kompleksie powstaną mieszkania 1-2-3- i 4-pokojowe, dobre zarówno do zamieszkania, jak i pod wynajem.

Stawowa City z oryginalną elewacją

Po renowacji elewacji front jednego z budynków ma być wyłożony płytkami ceramicznymi, podobnymi do tych, którymi kiedyś w kamienicach wykładano wejścia do klatek schodowych. Pomysł zrodził się w pracowni AP Szczepaniak. Architekci chcą, aby odnowione budynki wyróżniał nowoczesny design, ale z poszanowaniem historycznych detali i architektonicznej historii Wrocławia. Koncepcja musi być jeszcze zaakceptowana przez konserwatora zabytków. Oryginalnym pomysłem jest też wprowadzenie elementów zieleni na szczytowych ścianach budynku.

Pomiędzy budynkami ma powstać przestronny, dwupoziomowy dziedziniec, z którego będzie można odwiedzać liczne kafejki oraz lokale gastronomiczne i usługowe.

Stawowa City we Wrocławiu
Autor: Grupa Fortem Plan kompleksu Stawowa City

Kiedy ruszy budowa inwestycji Stawowa City?

Wniosek o pozwolenie na budowę inwestor złożył w grudniu 2017. Aktualnie czeka na jego rozpatrzenie. Procedura może potrwać ponad dwa miesiące. Prace budowlane mają się rozpocząć niezwłocznie po otrzymaniu pozwolenia, prawdopodobnie jeszcze w pierwszej połowie 2018 roku. Apartamentowce przy ul. Kościuszki (budynek B+NO i D) zostaną oddane do użytku w IV kwartale 2019 roku, natomiast renowacja budynków Stawowa 10 i 10A (budynek G i F) zakończy się w II kwartale 2020. 

Czytaj więcej