Lokalizacja wciąż ważna

2009-11-25 10:41

Realia rynku sprawiają, że potencjalni nabywcy mieszkań stawiają deweloperom coraz większe wymagania. Mimo że w Warszawie znaczenie położenia nieruchomości znacznie spadło, to w Trójmieście atrakcyjna lokalizacja jest w dalszym ciągu jednym z najważniejszych aspektów branych pod uwagę przy wyborze własnego M.

Na trójmiejskim rynku mieszkaniowym klienci bardzo cenią sobie położenie ich przyszłego mieszkania czy domu. Mimo że sytuacja ekonomiczna uległa pogorszeniu w Polsce i na świecie i cena zaczęła odgrywać coraz ważniejszą rolę, to w Trójmieście w dalszym ciągu lokalizacja to najistotniejszy czynnik brany pod uwagę w procesie zakupowych, decydujący o powodzeniu całej transakcji.

Ostra konkurencja na rynku nieruchomości, a co za tym idzie znaczący wzrost liczby mieszkań oferowanych do sprzedaży sprawiły, że potencjalni nabywcy stawiają deweloperom znacznie wyższe wymagania. Oczekują od nich nie tylko wysokiej jakości czy nowoczesnych rozwiązań architektonicznych.
– Wciąż najważniejszym kryterium jest lokalizacja – mówi Julia Łaszkiewicz, pełnomocnik zarządu firmy Ekolan. - Klienci poszukują inwestycji położonych w dzielnicach o dobrej reputacji, w zielonym otoczeniu, dobrze skomunikowanych z resztą miasta, a jednocześnie cichych i przyjaznych. Rośnie liczba osób, dla których takie warunki mają decydujące znaczenie.

Niecały rynek nieruchomości potwierdza tę tendencję. W innych miastach deweloperzy realizują swoje inwestycje w mniej atrakcyjnych miejscach licząc na to, że popyt na mieszkania będzie w nieskończoność przewyższał podaż. W efekcie część z nich musi drastycznie obniżać ceny oferowanych lokali. Ostatnie badania wskazują, że w Warszawie preferencje klientów skierowały się w stronę funkcjonalności mieszkań, wyprzedzając lokalizację. Jednak Gdańsk, Sopot i Gdynia to miasta, gdzie lokalizacja w dalszym ciągu wysuwa się na pierwszy plan, a deweloperzy konsekwentnie realizują swoje projekty w oparciu o ten czynnik.
– Podejmując decyzję o rozpoczęciu nowej budowy, braliśmy pod uwagę jej atrakcyjne położenie, które będzie odpowiedzią na oczekiwania i potrzeby naszych klientów – podkreśla Julia Łaszkiewicz.

Apartamenty na Polanie, firmy Ekolan, to osiedle stworzone z myślą o wymagających klientach. Powstało na granicy Gdyni i Sopotu, w bezpośrednim sąsiedztwie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oferując swoim mieszkańcom komfort mieszkania w cichej, zielonej okolicy, która staje się dla nich azylem. Tego właśnie poszukują klienci rynku nieruchomości, którzy rozważając zakup inwestycji mieszkaniowych, biorą pod uwagę lokalizację, która może zaspokoić potrzebę odpoczynku na własnej przestrzeni, w otoczeniu, które będzie temu sprzyjać.


Ekolan SA prowadzi działalność deweloperską na terenie Trójmiasta i okolic od 1997 r. W ciągu 12-letniej działalności oddał do użytku ponad 2,5 tys. mieszkań w 16 inwestycjach. Spółka realizuje inwestycje mieszkaniowe jedno- i wielorodzinne, a także obiekty handlowo-usługowe. Jego najbardziej znane i nagradzane projekty to kompleks mieszkalno-usługowy Horyzont na gdańskim Przymorzu, budynek Willa Polanka w Gdańsku i inwestycja mieszkaniowa Osiedle Pogodne w Gdańsku Ujeścisku.

Czytaj więcej