Ławki betonowe do ogrodu, przestrzeni miejskiej czy osiedlowej

2020-08-13 15:01
ławka z betonu
Autor: gettyimages Betonowa ławka w formie wstęgi

Ławki betonowe na stałe wpisały się w przestrzeń osiedli mieszkaniowych, parków czy skwerów miejskich, także przydomowych ogrodów. Bo nowoczesne ławki betonowe to nie tylko synonim trwałości, ale też ciekawa forma architektoniczna. Jak przy wykorzystaniu ławek betonowych można kreować przestrzeń?

Beton architektoniczny to wyjątkowo trwały i odporny na czynniki atmosferyczne materiał, który daje się dowolnie formować. Stał się bardzo popularny ze względu na walory użytkowe, ale i efekt wizualny, a także możliwości projektowe. Dlatego tak chętnie wykorzystywany jest przy projektowaniu chociażby terenów zielonych  na osiedlach mieszkaniowych czy przestrzeni miejskiej. Elementy małej architektury z betonu wspierają kreowanie takich miejsc, które mają otwierać się na mieszkańców, sprzyjać wypoczynkowi i rekreacji. W procesie tym ważną funkcję pełnią różnego typu siedziska – ławki betonowe.

siedzisko z betonu architektonicznego
Autor: Conmere Nowoczesna ławka - siedzisko z betonu GRC, zbudowana z modułów

Ławki betonowe

Obecnie produkowane ławki betonowe to często bryły o wyszukanych kształtach i ciekawie wyprofilowanych liniach. Beton architektoniczny, czyli twardy, a jednocześnie sprężysty materiał odporny na czynniki zewnętrzne sprawia, że ławki z tego materiału zachowują swój wygląd i funkcjonalność przez lata. Łatwość formowania dowolnych niemal kształtów powoduje, że betonowe ławki, często indywidualnie zaprojektowane, dobrze wyglądają w prywatnych ogrodach. Jeszcze lepiej sprawdzają się w przestrzeniach publicznych, opierając się nawet atakom wandalizmu. A to oznacza niższe koszty utrzymania małej architektury, co warto brać pod uwagę, wybierając rodzaj siedzisk.  

Ławki z betonu GRC

Ławki produkowane z betonu GRC (glass fibre reinforced concrete) metodą natryskową wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi, co pozwala na zmniejszenie grubości ich elementów na korzyść estetyki i ciężaru. Parametry techniczne:

  • nośność elementów*: min. 300 kg
  • wytrzymałość na zginanie betonu: > 10 MPa
  • nasiąkliwość: < 5 %
  • tolerancje wymiarów:długość, szerokość, wysokość: ± 10 mmgrubość: ± 5 mm
*dotyczy obciążeń statycznych równomiernie rozłożonych

Beton architektoniczny kojarzy się przede wszystkim z kolorem szarym. To pierwowzór, faktycznie najczęściej używany w dziedzinie betonów architektonicznych, niezależnie od produktu. W przypadku ławek betonowych do wyboru są trzy standardowe kolory: szary, grafitowy, a także biały. Ale tak naprawdę można je zamówić w dowolnie wybranym kolorze. Podobnie jest z wymiarami i formą - realizowane są projekty na podstawie indywidualnej specyfikacji.

ławki betonowe
Autor: Conmere Ławki z betonu GRC . Wysokość ławek: 45 cm, długość: 200, 120, 60 cm. Grubość betonu GRC to zaledwie 4 cm
ławki betonowe
Autor: Conmere Ławki betonowe zastosowane na stacji metra. Opływowy kształ, jednorodność formy, materiał grubości zaledwie 4 cm nadają ławkom wizualnej lekkości, choć to siedziska ciężkie i bardzo wytrzymałe
siedziska z betonu
Autor: gettyimages Betonowe owalne siedziska zamiast typowych ławek to ciekawe rozwiązanie do każdej przestrzeni
Czytaj więcej