Konopacka - nowa inwestycja mieszkaniowa na warszawskiej Pradze Północ

2023-06-20 18:25

Ze względu na historyczny charakter Pragi-Północ budowa nowych inwestycji mieszkaniowych to spore wyzwanie. Deweloper, który się go podejmie, musi znaleźć kompromis między nowoczesnością a tradycją. Konopacka to inwestycja zlokalizowana w samym sercu Pragi-Północ. Powstanie tu łącznie 149 mieszkań. Za realizację odpowiada PROFIT Development.

Nowa inwestycja na warszawskiej Pradze-Północ

Dzisiejsza Praga-Północ znajduje się na terenie historycznej Pragi. Ówczesna Praga funkcjonowała jako odrębne miasto do 1791 roku, kiedy to została przyłączona do Warszawy. Położona w prawobrzeżnej części miasta, po dziś dzień zachowuje swój unikalny charakter i wyjątkowy klimat.

Dzielnica znacznie różni się od pozostałych części Warszawy. W ostatnich latach stała się jednym z najlepszych europejskich centrów kreatywnych. Dawne, poindustrialne magazyny i fabryki przekształcono w bary, kluby, restauracje i ośrodki sztuki. Praga-Północ przyciąga młodych ludzi.

Ze względu na historyczny charakter Pragi-Północ budowa nowych inwestycji mieszkaniowych to spore wyzwanie. Deweloper, który się go podejmie, musi znaleźć kompromis między nowoczesnością a tradycją.

I właśnie tu wrocławski deweloper PROFIT Development rozpoczyna realizację nowej inwestycji mieszkaniowej Konopacka.

Konopacka - nowa inwestycja mieszkaniowa na warszawskiej Pradze Północ
Autor: PROFIT Development

Inwestycja Konopacka

Projekt składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi zabytkowa oficyna, odtworzona według wytycznych konserwatora zabytków. Zostaną zachowane pierwotne elementy budynków, drewniana klatka schodowa, oznaczenia mieszkań i kolorystyka. W tej części budynku powstanie 30 1- i 2-pokojowych mieszkań o powierzchni od 29 do 49 m².

Każdy element projektu jest zaprojektowany tak, aby jak najlepiej odtworzyć jego dawny charakter. Wysokość mieszkań wyniesie tu do 3,39 m, a elewacja wykończona zostanie tynkiem renowacyjnym.

Druga część to nowy budynek, który będzie stanowić wspólną bryłę ze starą kamienicą. Powstanie tu 119 mieszkań o powierzchni od 29 do 59 m², z balkonami i tarasami. Do dyspozycji mieszkańców pozostaną komórki lokatorskie, rowerownia, stacja naprawy rowerów i pralnia. Budynek zostanie wyposażony w monitoring.

Tuż przy inwestycji znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe oraz stacje metra Dworzec Wileński i Szwedzka oraz stacje kolejowe Warszawa ZOO i Warszawa Wileńska. A wkrótce będzie też kładka pieszo-rowerowa, łącząca bulwary wiślane z prawobrzeżną Warszawą.

Pracownia WXCA autorem projektu Inwestycji Konopacka

Projekt architektoniczny Konopacka powstał w pracowni WXCA, która jest znana z architektury, wyróżniającą się balansem między nowoczesnością a poszanowaniem historii. Architekci specjalizują się w opracowywaniu koncepcji i realizacji złożonych projektów, wymagających wyczucia specyfiki miejsca. 

Ich realizacje, Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry czy Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Chęcinach, otrzymały nominacje do Nagrody EU im. Miesa van der Rohe.

Obecnie trwa budowa jednego z największych kompleksów publicznych instytucji kultury autorstwa WXCA – Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski

Kiedy oddanie do użytku Inwestycji Konopacka?

Prace budowlane ruszą w sierpniu 2023. Planowany termin oddania do użytku to 2025 rok.

Czytaj więcej