Inwestycja w apartamenty wakacyjne. Atrakcyjna lokata kapitału

2011-07-22 15:40
Warmia i Mazury
Autor: Cushman & Wakefield

Obecnie, gdy sytuacja ekonomiczna przybrała bardzo niestabilny charakter, a oprocentowanie lokat jest mniejsze od poziomu inflacji, Polacy zaczynają szukać nowych sposobów na to, jak skutecznie inwestować swoje oszczędności. Jedną z możliwości jest zakup nieruchomości w miejscowościach wakacyjnych. Każdego roku wzrasta zainteresowanie inwestycjami w apartamenty wakacyjne. Posiadanie nieruchomości wakacyjnej to opłacalna inwestycja. Dla właściciela to idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek, ale także atrakcyjna lokata kapitału i sposób na dodatkowy dochód z wynajmu apartamentu, w czasie kiedy nie jest on użytkowany.

Apartamenty wakacyjne – w kraju i za granicą

Jeszcze niedawno największym zainteresowaniem cieszyły się apartamenty wakacyjne w takich krajach, jak Chorwacja, czy Bułgaria, gdzie można nabyć nieruchomość już od 300 euro za metr kwadratowy. Kryzys ekonomiczny, który dotknął między innymi Grecję czy Portugalię spowodował wzrost aktywności polskich inwestorów także w tych krajach. Ceny zaczęły bowiem spadać, a tym samym nieruchomości zyskały na atrakcyjności. Obecnie obserwuje się również rosnący popyt na apartamenty wakacyjne w Polsce, szczególnie w popularnych regionach turystycznych, tj. na Mazurach, w górach czy na wybrzeżu. Ma to związek między innymi z pojawiającymi się coraz częściej utrudnieniami w transporcie lotniczym oraz niestabilną sytuacją w krajach, które są popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów Polaków.

Apartamenty wakacyjne i apartamenty na wynajem

Posiadanie nieruchomości wakacyjnej to nie tylko lokata kapitału. Apartamenty kupowane w regionach atrakcyjnych turystycznie to ciekawy sposób na inwestowanie środków z kilku względów: Po pierwsze: apartamenty wakacyjne to dla ich właścicieli baza noclegowa w czasie urlopu –  nie muszą oni w czasie wakacyjnego wypoczynku płacić za pokoje hotelowe, pensjonaty czy kwatery prywatne. Apartamenty wakacyjne wykończone są zazwyczaj w wysokim standardzie. Usytuowane są często w regionach turystycznych cieszących się dużą popularnością. Dlatego też jest to dobra inwestycja dla osób, które cenią sobie komfort.

Po drugie, właściciele apartamentów mogą liczyć na dochód z wynajmu apartamentu przez większą część roku. Apartamenty na wynajem cieszą się zainteresowaniem wśród turystów i biznesmenów, zarówno z Polski jak i z zagranicy, przez cały rok.

Rynek apartamentów w Polsce znajduje się obecnie w fazie wzrostu. Właściciele apartamentów wakacyjnych lub na wynajem mogą liczyć na zysk, jeśli zdecydują się na sprzedaż nieruchomości. Często inwestorzy decydują się na zakup nieruchomości w miejscowościach, które nie są jeszcze, pod względem lokalizacji czy infrastruktury, szczególnie atrakcyjne, ale ich rozwój przewidywany jest w niedalekiej przyszłości. Jeśli rzeczywiście miejsce stanie się popularne, to zwiększy się zainteresowanie nieruchomościami w danym regionie, i wówczas inwestor może liczyć na ogromne zyski.

Rynek nieruchomości wakacyjnych – atrakcyjna forma lokaty kapitału

Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego potwierdzają, że inwestowanie w apartamenty wakacyjne jest atrakcyjną formą lokaty kapitału. Zysk z nich płynący może być większy niż stopa zwrotu z przeciętnej lokaty bankowej. Jeśli ktoś inwestuje, warto pomyśleć o przeznaczeniu choć części środków na nieruchomość, aby zróżnicować portfel inwestycji, a tym samym uczynić go bardziej bezpiecznym.

– Wiele osób inwestuje środki w rynek nieruchomości wakacyjnych. Inwestycja taka może uchronić kapitał przed inflacją, generować zysk lub służyć jako wakacyjne pied-a-terre. Problem w tym, aby dokonać trafnego wyboru nieruchomości atrakcyjnej dla potencjalnych najemców. Warto zwrócić uwagę na długość sezonu w górach, czy samą popularność nadmorskiej miejscowości. Aby wakacyjny wynajem przyniósł zyski można kupić dom lub mieszkanie albo zostać właścicielem apartamentu w hotelu. W pierwszym przypadku inwestorzy zazwyczaj powierzają kwestię znalezienia najemcy firmie pośredniczącej. Kupując lokal w hotelu podpisuje się z jego operatorem umowę, która może gwarantować przychody na poziomie od 6 do 10% wartości nieruchomości. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie wiąże się z ponoszeniem ryzyka działalności hotelowej – mówi Bartosz Turek, Home Broker, Związek Firm Doradztwa Finansowego.

– Nieruchomości są pierwszą klasą “antyinflacyjnych” inwestycji. Ich wartość w długim terminie zwykła nieznacznie wyprzedzać wzrost cen w gospodarce – mówi Krzysztof Kolany, Bankier.pl i ZFDF. Ekspert zwraca jednak uwagę, że jest to opcja polecana dla osób, które znają się choć trochę na rynku nieruchomości i są zainteresowane długoterminowym oszczędzaniem. Jeśli ktoś szuka bezpiecznej formy lokaty kapitału, a przy okazji chciałby połączyć przyjemne z pożytecznym, to inwestycja w apartamenty wakacyjne jest godna rozważenia. Pozwoli to nie tylko zarobić i ochronić swoje oszczędności przed inflacją, ale stworzy także bazę na wakacyjne wyjazdy.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej