Elewacje kolorowe słońcem. Nowy projekt Fabryki Projektowej ArC2

2011-05-19 11:20
Projekt budynku na wrocławskich Krzykach
Autor: ArC2 Fabryka Projektowa

Architekci z wrocławskiej pracowni ArC2, znani z nietypowych pomysłów na budownictwo mieszkaniowe, jak np. domy szeregowe MikMak House zaprojektowali budynek, który stanie u zbiegu ulic Krzyckiej i Przyjaźni na wrocławskich Krzykach.

Budynek będzie się wyróżniał nietypową elewacją. Zostaną na niej umieszczone pryzmaty, które będą rozszczepiać światło dając efekt wielokolorowej tęczy. W słoneczne dni fasady budynków będą ożywały feerią barw.

Zobacz także: MikMak House: projekt pracowni ArC2 z Wrocławia

Na co dzień budynek przy Krzyckiej i Przyjaźni będzie miał monochromatyczną, elegancką szaro-białą elewację z płytek ceramicznych. Stąd właśnie nietypowy pomysł projektantów – by „pokolorować” go w taki niespotykany sposób. To zresztą nie koniec zabawy ze słońcem, bowiem pośród matowych płytek elewacyjnych umieszczone zostaną płytki szkliwione - tworzące delikatne bliki świetlne i odbicia od sąsiednich budynków.

Budowa tęczowego budynku ma ruszyć latem, a zakończenie planowane jest na początek 2013 roku.

Projekt przypomina historię gdy gra światła na ścianach wprowadzała w błąd hiszpańskich konkwistadorów, którzy w XVI wieku najechali kraje dzisiejszego Meksyku. Widząc z daleka złote ściany domów myśleli, że są wyłożone cennym kruszcem, tymczasem za efekt ten odpowiadały płatki miki, występujące w tamtejszym mule służącym do pokrywania ścian budowli. To właśnie światło słońca padające na ściany nadawało im tego „cennego wrażenia”.

Czytaj więcej