Dune House - polski dom na wydmie wśród najpiękniejszych na świecie! ZDJĘCIA

2023-05-28 11:58

Dune House, najnowszy dom pracowni Mobius Architekci, został nagrodzony w kategorii Architecture Single Residence konkursu European Property Awards 2023-2024. Autorem projektu, zlokalizowanego pod Warszawą, jest Przemek Olczyk z Mobius Architekci. Malownicze widoki na rozległą Narew, zielone łąki i okoliczne lasy...sami zobaczcie!

Spis treści

  1. Dune House Mobius Architekci
  2. Białe tynki i i kamienne spieki kwarcowe w domu na wydmie
  3. Dom na wydmie - 2 baseny, 2 lądowiska dla helikopterów

Dune House Mobius Architekci

Autorem projektu, zlokalizowanego pod Warszawą, jest Przemek Olczyk z Mobius Architekci. Architekt wpisał budynek w spadek terenu, kreśląc jego linię miękko wzdłuż rzeki. W projekcie bryła rozległego domu o powierzchni ponad 1500 mkw. nabrała formy fałdy terenu wpisanej w spadek zbocza i przypominając nadmorską wydmę. Stąd budynek wziął swoją nazwę – Dune, co w języku angielskim oznacza właśnie wydmę. 

Jego znaczenie jest jednak dużo głębsze, sięga fascynacji architekta projektami okazałych rezydencji. Dom łapie światło, ale dają też schronienie przed palącym słońcem, pozwalając na przebywanie wewnątrz i na zewnątrz bez wyraźnych barier i podziałów. Te same cechy budują charakter willi zlokalizowanej na wzgórzu nabrzeża Narwi.

Od strony drogi dojazdowej domu nie sposób zobaczyć. To częsty zabieg stosowany przez Przemka Olczyka. Jego domy powstają z myślą o ich użytkownikach i eksponują swoją architekturę tylko im, tworząc zarazem liczne niedomówienia i tajemnice ich postronnym obserwatorom. Zapewnienie intymności domowników przy jednoczesnej otwartości i swobodzie funkcjonalnej architektury to częsty mariaż i cecha projektów Przemka Olczyka.

Zobacz też:

Dune House willa pod Warszawą. Autorem projektu jest Przemek Olczyk z Mobius Architekci
Autor: Paweł Ulatowski Od strony drogi dojazdowej domu nie sposób zobaczyć. To częsty zabieg stosowany przez autora projektu Przemka Olczyka

Białe tynki i i kamienne spieki kwarcowe w domu na wydmie

Dune przywołuje futurystyczne obrazy, choć sięga do sprawdzonego od lat przez Mobius minimalizmu. Budynek z perspektywy rzeki zdaje się być monolitem. Zbalansowana i kompletna przestrzeń to również efekt użytych materiałów. Białe tynki i kamienne spieki kwarcowe nadają budynkowi ponadczasowej elegancji. Minimalizm detalu hołduje idei „mniej znaczy więcej”. 

Spoglądając na dom od strony rzeki, w jego prawej części architekt zlokalizował sypialnie, w środkowej znajdują się salon z kuchnią, a w lewej strefa rekreacyjna. W najbardziej wysuniętym w prawo narożniku mieści się gabinet. Zgodnie z życzeniem inwestora, jest najlepszym punktem widokowym domu i sięga po horyzont wijącej się w dole Narwi.

Dom na wydmie - 2 baseny, 2 lądowiska dla helikopterów

Na uwagę zasługuje też przeszklony, prostopadłościenny boks umieszczony na dachu parterowej, rozłożystej bryły. Niczym peryskop, pozwala sięgnąć wzrokiem ponad koronami okolicznych drzew. 

Dom ma dwa baseny, w tym jeden wewnętrzny oraz dwa lądowiska dla helikopterów, 300-metrową ścieżkę biegową oraz ruchomą platformę, pozwalającą na swobodną komunikację z podnóżem wzgórza. Wiele elementów domu jest zautomatyzowanych, co w powiązaniu z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi ma bezpośrednie przełożenie na komfort mieszkania. 

Dune House
Autor: Paweł Dune House laureatem European Property Awards 2023-2024
Dune House laureatem European Property Awards

European Property Awards określane są mianem Oskarów branży nieruchomości. Europejska edycja jest częścią organizowanego od 1993 r. konkursu International Property Awards, który nagradza najlepsze realizacje architektoniczne z całego świata.

Źródło: AB Concept Design

Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej