Najpiękniejszy budynek mieszkalny w Polsce jest we Wrocławiu. Zobacz jak wygląda

2023-05-19 15:30

Najpiękniejszy budynek mieszkalny w Polsce jest we Wrocławiu to budynek Witolda 3840. Zobacz, jak wygląda najpiękniejszy budynek mieszkalny - zwycięzca w konkursie Nagroda Roku SARP w kategorii "Budynek mieszkalny wielorodzinny".

Najpiękniejszym w Polsce Budynek Witolda 3840 

Zwycięzcą w kategorii Budynek mieszkalny wielorodzinny okazał się budynek Witolda 3840. Jury zwróciło uwagę na niezwykle trafne decyzje projektowe autorów, podkreślające dialog pomiędzy nową częścią mieszkalno-usługową a historycznym budynkiem dawnego urzędu celnego.

Spójna i konsekwentna zasada odrębności formy, gabarytów i detalu architektonicznego zastosowanego w nowym, horyzontalnie zaprojektowanym budynku, dzięki dużej powściągliwości autorów nie konkuruje, a doskonale uzupełnia od strony nadrzecznego bulwaru historyczną sylwetę – uzasadniali sędziowie.

Architekci precyzyjnie zaprojektowali przestrzeń pomiędzy budynkami, wprowadzając przenikanie przestrzeni publicznej i prywatnej, a jednocześnie szanując prywatność. To samo dotyczy kontynuacji i uzupełnienia w elewacji frontowej, precyzyjnie wpisanego w historyczny gabaryt, a jednak bardzo nowoczesnego w formie budynku. Na uznanie zasługuje wielka staranność w restaurowaniu wszystkich historycznych detali – tłumaczyli jurorzy.

Kto zaprojektował najpiękniejszy budynek w Polsce?

Za projekt inwestycji Witold 3840 odpowiada biuro Maćków Pracownia Projektowa. Zespół projektantów w składzie:

  • Zbigniew Maćków,
  • Juliusz Erdman,
  • Karolina Kaczmarowska,
  • Agata Kowalczyk,
  • Emilia Marcinkowska,
  • Mariusz Maury,
  • Michał Mrzewa.

Współpraca: Gabriela Barlik, Justyna Juszczak, Arkadiusz Kiernicki, Marek Konopnicki, Joanna Major, Sara Zapotoczna.

Inwestor: OKRE Development.

Budynek mieszkalny wielorodzinny Witolda 3840
Autor: Stanisław Zajączkowski / OKRE Development
Czytaj więcej