Ceny mieszkań Łódź – rynek pierwotny, listopad 2023. Ile nabywcy płacą obecnie za mieszkanie deweloperskie w Łodzi?

2023-11-06 9:08
Ceny mieszkań Łódź – rynek pierwotny
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Z perspektywy cen mieszkań Łódź jest droga, ale nie aż tak jak inne duże miasta.

Jeśli chodzi o ceny mieszkań, Łódź to miasto nieco tańsze od innych dużych ośrodków, ale i tu deweloperzy żądają od klientów znacznych kwot. Sprawdź, na jakie ceny nieruchomości można obecnie liczyć na rynku pierwotnym w Łodzi oraz w innych miastach w regionie.

Spis treści

 1. Ceny mieszkań Łódź – rynek pierwotny. O ile się zmieniły?
 2. Ceny mieszkań w Łodzi według Narodowego Banku Polskiego
 3. Ceny nowych mieszkań w Łodzi według PKO BP
 4. Ceny mieszkań deweloperskich w Łodzi według Otodom Analytics
 5. Ceny mieszkań Łódź, rynek pierwotny – przegląd Muratora
 6. Ceny mieszkań deweloperskich w województwie łódzkim

Ceny mieszkań Łódź – rynek pierwotny. O ile się zmieniły?

Dla marzących o kupnie mieszkania Łódź ma dziś ceny na poziomie, który dla wielu nabywców jest trudny do osiągnięcia. Średni koszt zakupu mieszkania deweloperskiego w Łodzi to ok. 8,8–9,4 tys. zł/m². Chcąc kupić taniej, trzeba polować na okazje lub szukać promocji. Zgodnie z analizami NBP przeciętne ceny transakcyjne mieszkań w Łodzi od ostatniego kwartału urosły o 359 zł/m2.

Z prognoz ekspertów wynika, że w kolejnych kwartałach br. rynek pierwotny w Łodzi będzie nadal drożeć. Nie warto zatem czekać na obniżki cen w perspektywie najbliższych miesięcy.

Ceny mieszkań w Łodzi według Narodowego Banku Polskiego

NBP co kwartał przygląda się sytuacji cenowej na rynkach największych miast. Ostatnie dane udostępniono w II kwartale 2023 r. Według ekspertów NBP średnia cena nowego mieszkania w Łodzi kształtuje się dziś na poziomie:

 • cena ofertowa – 9465 zł/m²,
 • cena transakcyjna – 8810 zł/m².

Jak widać, poziom cen wyznaczany przez deweloperów (ceny ofertowe) jest sporo wyższy niż sumy płacone w rzeczywistości przez kupujących (ceny transakcyjne). Podobnie było w poprzednich kwartałach. Przykładowo w I kwartale 2023 r. średnia cena ofertowa wynosiła 9391 zł/m², a cena transakcyjna – 8451 zł/m².

Ceny nowych mieszkań w Łodzi według PKO BP

W cyklu kwartalnym udostępniane są informacje cenowe banku PKO BP. Ostatni opublikowany raport dotyczący rynku pierwotnego dotyczył I kwartału 2023 r. Jak podaje PKO BP, za nowe mieszkanie od dewelopera płaci się w Łodzi średnio 8227 zł/m² (cena transakcyjna). Wstępne dane za drugi kwartał pokazywały dalsze podwyżki cen.

– Średnia cena m kw. na najdroższym w grupie 6 największych miast rynku warszawskim wynosi obecnie 13,8 tys. PLN, a na najtańszym rynku łódzkim 8,5 tys. PLN. W okresie ostatnich 5 lat wzrost średniej ceny wyniósł 75%. Najwyższą dynamikę cen odnotowano w tym okresie na rynkach gdańskim (87%), krakowskim (82%) i wrocławskim (81%), a najniższą na poznańskim (57%) i łódzkim (60%) – podaje bank PKO BP.

Ceny mieszkań deweloperskich w Łodzi według Otodom Analytics

Eksperci Otodom Analytics poddają analizie ceny z ogłoszeń sprzedaży w cyklu miesięcznym. Najnowsze dostępne dane dla rynku pierwotnego pochodzą z sierpnia 2023 r. Jak się okazuje, kupno nowego mieszkania w Łodzi to koszt około 9208 zł/m² (cena ofertowa).

Deweloperskie nieruchomości oferowane są w różnych cenach w zależności od powierzchni. W Łodzi jest to średnio:

 • mieszkanie do 40 m² – 10 701 zł/m²,
 • mieszkanie 40–59 m² – 9567 zł/m²,
 • mieszkanie 60–89 m² – 8845 zł/m²,
 • mieszkanie powyżej 90 m² – 9471 zł/m².
Ważne

W zestawieniu cen w największych miastach Otodom Analytics Łódź znalazła się mniej więcej w połowie stawki, na 14. miejscu rankingu.

Zobacz też: CPK – wizualizacja. Zobacz, jak będzie wyglądał Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie

Ceny mieszkań Łódź, rynek pierwotny – przegląd Muratora

Ceny nowych mieszkań w Łodzi na początku roku na moment się ustabilizowały, jednak wystarczy spojrzeć w szerszej perspektywie, żeby zauważyć, że ogółem deweloperzy żądają za nieruchomości coraz więcej. Cykl dynamicznych podwyżek cen w Łodzi rozpoczął się jeszcze przed pandemią. Osoby liczące na tanie lokum muszą więc polować na okazje.

W skali całego miasta ceny są oczywiście zróżnicowane, co dobrze obrazuje rzut oka na ofertę deweloperów publikujących ogłoszenia w popularnych serwisach. W przypadku Łodzi są to np. takie lokale jak:

 • mieszkanie trzypokojowe (Stare Miasto) za 441 tys. zł (50 m²),
 • narożne mieszkanie z trzema pokojami i balkonem (Stare Polesie) za 501 tys. zł (52 m²),
 • mieszkanie dwupokojowe z loggią (Bałuty) za 420 tys. zł (48 m²),
 • mieszkanie dwupokojowe z balkonem (Górna) za 411 tys. zł (46 m²),
 • mieszkanie o dwóch pokojach (Widzew) za 377 tys. zł (41 m²).

Planując zakup nowego mieszkania w Łodzi, można wykorzystać atrakcyjnie oprocentowany Bezpieczny Kredyt 2 procent, oferowany w bankach biorących udział w programie Pierwsze Mieszkanie 2023.

– Widać wyraźne ożywienie na rynku po dość trudnym dla branży roku 2022. Mimo tego, że program Bezpieczny kredyt 2 proc. nie jest dla każdego klienta, to wszyscy o nim słyszeli i chcą wiedzieć, jak on dokładnie wygląda – podaje raport „Barometr Metrohouse i Credipass”.

Ceny mieszkań deweloperskich w województwie łódzkim

W województwie łódzkim są miasta oferujące znacznie niższe ceny nieruchomości niż sama Łódź. Pozwala to nabywcom uzyskać większy metraż za tę samą lub nawet niższą ce\fwnę. Dla przykładu prezentujemy wybrane oferty mieszkań na sprzedaż o metrażu 40–65 m2 w niektórych lokalizacjach:

 • Radomsko – 377 tys. zł za mieszkanie z trzema pokojami (55 m²),
 • Pabianice – 450 tys. zł za mieszkanie trzypokojowe z balkonem (53 m²),
 • Piotrków Trybunalski – 345 tys. zł za lokum dwupokojowe (55 m²),
 • Tomaszów Mazowiecki – 315 tys. zł za mieszkanie dwupokojowe (46 m²),
 • Zgierz – 435,5 tys. zł za lokal trzypokojowy (58 m²).

Kupując nieruchomość w województwie łódzkim, warto także rozglądać się za promocjami deweloperskimi – nieraz można uzyskać np. darmowe miejsce postojowe przy bloku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej