Zamek w Gniewie: przebudowa zamku dla potrzeb hotelowo-konferencyjnych

2011-10-11 18:02
Zamek w Gniewie: Przebudowa zamku dla potrzeb hotelowo-konferencyjnych
Autor: CKK Architekci Zamek w Gniewie - widok od wschodu

Biuro Projektowe CKK Architekci z Gdyni, przedstawiło koncepcję przebudowy Zamku w Gniewie. Powstała ona na zamówienie właściciela Zamku – Grupy Polmlek. Koncepcja zakłada adaptację obiektów Wzgórza Zamkowego dla potrzeb hotelu czterogwiazdkowego oraz centrum konferencyjno - rekreacyjnego. Zamek w Gniewie, zobacz galerię zdjęć.

Zamek w Gniewie - nowoczesny kompleks hotelowo - konferencyjno - rekreacyjny

Podstawową zasadą, którą kierowali się projektanci podczas tworzenia koncepcji, było poszanowanie istniejącej architektury przez dyskretne wkomponowanie nowoprojektowanej zabudowy w przestrzeń Wzgórza Zamkowego. Większość budynków została zaprojektowana w formie budynków z pochyłymi dachami pokrytymi zielenią. Najważniejszymi materiałami zastosowanymi w architekturze nowych obiektów będą stal, szkło oraz drewno klejone. Poprzez swoją neutralność materiały te doskonale harmonizują z budynkami historycznymi.

Hotel czterogwiazdkowy

Koncepcja zakłada powstanie prawie 300 pokoi hotelowych, w tym kilkunastu luksusowych apartamentów. Powstaną tu również obszerne sale konferencyjne, bogate zaplecze SPA & Wellness, kryte baseny oraz nowoczesne zaplecze restauracyjne (m.in. luksusowa restauracja typu „slow food”). Z przeszklonej kawiarni, wysuniętej ponad zbocze doliny Wisły, będzie rozpościerał się zapierający dech w piersiach widok na królową polskich rzek.

Jedyną poważniejszą ingerencją w istniejącą bryłę zamku będzie wprowadzenie szklanego zadaszenia dziedzińca oraz budowa nowoczesnych krużganków (w swej formie nawiązujących do średniowiecznych). Projektanci z biura CKK Architekci, zgodnie z wytycznymi inwestora, przewidzieli również zachowanie ruchu turystycznego na terenie Wzgórza Zamkowego. Powstanie tu m.in. budynek nowoczesnego Centrum Multimedialnego, który umożliwi profesjonalną obsługę rosnącego z roku na rok napływu turystów.

Szczególnie wart odnotowania jest plan modernizacji placu turniejowego, który znajduje się u podnóża zamku. Dzięki umiejętnej aranżacji przestrzeni architektom udało się zaprojektować najnowocześniejszy tego typu obiekt w Europie, z zachowaniem specyficznego klimatu wieków średnich. Będzie on idealnym miejscem dla turniejów rycerskich organizowanych od wielu lat na zamku.

Zamek w Gniewie od lipca zeszłego roku ma nowego właściciela, Grupę Polmlek. Firma została zobligowana przez władze samorządowe do zainwestowania co najmniej 40 mln zł w rozwój infrastruktury Wzgórza Zamkowego i ma na to czas do 2024 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej