Zamek w Gniewie: przebudowa zamku dla potrzeb hotelowo-konferencyjnych

2011-10-11 18:02
Zamek w Gniewie: Przebudowa zamku dla potrzeb hotelowo-konferencyjnych
Autor: CKK Architekci Zamek w Gniewie - widok od wschodu

Biuro Projektowe CKK Architekci z Gdyni, przedstawiło koncepcję przebudowy Zamku w Gniewie. Powstała ona na zamówienie właściciela Zamku – Grupy Polmlek. Koncepcja zakłada adaptację obiektów Wzgórza Zamkowego dla potrzeb hotelu czterogwiazdkowego oraz centrum konferencyjno - rekreacyjnego. Zamek w Gniewie, zobacz galerię zdjęć.

Zamek w Gniewie - nowoczesny kompleks hotelowo - konferencyjno - rekreacyjny

Podstawową zasadą, którą kierowali się projektanci podczas tworzenia koncepcji, było poszanowanie istniejącej architektury przez dyskretne wkomponowanie nowoprojektowanej zabudowy w przestrzeń Wzgórza Zamkowego. Większość budynków została zaprojektowana w formie budynków z pochyłymi dachami pokrytymi zielenią. Najważniejszymi materiałami zastosowanymi w architekturze nowych obiektów będą stal, szkło oraz drewno klejone. Poprzez swoją neutralność materiały te doskonale harmonizują z budynkami historycznymi.

Hotel czterogwiazdkowy

Koncepcja zakłada powstanie prawie 300 pokoi hotelowych, w tym kilkunastu luksusowych apartamentów. Powstaną tu również obszerne sale konferencyjne, bogate zaplecze SPA & Wellness, kryte baseny oraz nowoczesne zaplecze restauracyjne (m.in. luksusowa restauracja typu „slow food”). Z przeszklonej kawiarni, wysuniętej ponad zbocze doliny Wisły, będzie rozpościerał się zapierający dech w piersiach widok na królową polskich rzek.

Jedyną poważniejszą ingerencją w istniejącą bryłę zamku będzie wprowadzenie szklanego zadaszenia dziedzińca oraz budowa nowoczesnych krużganków (w swej formie nawiązujących do średniowiecznych). Projektanci z biura CKK Architekci, zgodnie z wytycznymi inwestora, przewidzieli również zachowanie ruchu turystycznego na terenie Wzgórza Zamkowego. Powstanie tu m.in. budynek nowoczesnego Centrum Multimedialnego, który umożliwi profesjonalną obsługę rosnącego z roku na rok napływu turystów.

Szczególnie wart odnotowania jest plan modernizacji placu turniejowego, który znajduje się u podnóża zamku. Dzięki umiejętnej aranżacji przestrzeni architektom udało się zaprojektować najnowocześniejszy tego typu obiekt w Europie, z zachowaniem specyficznego klimatu wieków średnich. Będzie on idealnym miejscem dla turniejów rycerskich organizowanych od wielu lat na zamku.

Zamek w Gniewie od lipca zeszłego roku ma nowego właściciela, Grupę Polmlek. Firma została zobligowana przez władze samorządowe do zainwestowania co najmniej 40 mln zł w rozwój infrastruktury Wzgórza Zamkowego i ma na to czas do 2024 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej