FSO w nowej odsłonie. Global Expo na pofabrycznych terenach FSO

2019-05-06 12:19
FSO
Autor: materiały prasowe Nowoczesne centrum targowo-kongresowe na terenach FSO

Na miejscu dawnych hal produkcyjnych FSO (Fabryki Samochodów Osobowych), w jednej z hal powstało centrum konferencyjno-targowe Global Expo. W artykule najnowsze zdjęcia tego nowoczesnego centrum utrzymanego w postindustrialnym klimacie. Inwestor zapowiada, że to nie koniec metamorfozy dawnych terenów FSO.

Dawna fabryka FSO zyskała nowe życie. Od listopada 2018, kiedy otwarto Global EXPO, jest centrum wielu wydarzeń, tj. targi, pokazy mody czy wystawy zabytkowych pojazdów. To dopiero początek spektakularnej metamorfozy dawnych terenów FSO. W pobliżu nowego centrum targowo-kongresowego planowana jest kolejna inwestycja. W sąsiedztwie ma powstać centrum wystawiennicze. Docelowo kompleks ma być największą w stolicy halą targową pod jednym dachem. Zobaczcie najnowsze zdjęcia wnętrz centrum Global EXPO.

Polecany artykuł:

Biurowiec na terenach FSO

Global Expo na terenach FSO

Otwarcie nowoczesnego centrum wystawienniczego przy Modlińskiej 6D odbyło się na w listopadzie 2018. Obiekt ma powierzchnię ponad 12 tys. m². Odbywają się w nim różnego rodzaju imprezy targowe, kongresy, gale, a nawet eventy i pokazy. Do dyspozycji organizatorów wydarzeń jest też piętro konferencyjne, gdzie znajduje się sala eventowa na 1,8 tys. osób oraz sale konferencyjne przeznaczone na mniejsze spotkania. Inwestorem projektu jest firma GlobalExpo.

Global Expo zachowa ducha dawnych hal FSO

Nowy kompleks został zaprojektowany przez firmę projektową Tremend. Zgodnie z założeniami architektów w nowym budynku zachowany został charakter hal magazynowych z lat 70-tych XX w. Efekt osiągnięto poprzez pozostawienie elementów charakterystycznych dawnego budynku związanych z  jego funkcjonalnością tj. suwnice, trakcja kolejowa czy 4-tonowa winda towarowa.

Wnętrza Global Expo to przede wszystkim surowy beton i stal, przełamane nasyconymi kolorami. Całość dopełniają nowoczesne dodatki, tj. ławki o fantazyjnym kształcie, odnowione oświetlenie, czy widoczne rury wentylacyjne.

Powierzchnię Global Expo można dzielić dźwiękoszczelną ścianką na mniejsze moduły – o powierzchni 7,4 tys. i 4,7 tys. m². Do hali bez problemu można wprowadzić ciężki sprzęt czy nawet zaprezentować średniej wielkości samoloty, dzięki szerokim bramom rozładunkowym czy kilkutonowej windzie towarowej, które pozostały po dawnych zakładach. Na piętrze nowego centrum znajduje się przestrzeń konferencyjno-wystawiennicza o powierzchni 4 tys. m² (6 sal konferencyjnych) oraz dodatkowo 2 tys. m² z salami na eventy. Przy centrum powstał też parking na 1400 samochodów.

-Współpraca z inwestorem przy tym projekcie była bardzo udana – przede wszystkim ze względu na jego wrażliwość i chęć zachowania ducha przeszłości. Ze względu na ograniczony budżet, staraliśmy się wykorzystać to, co zastaliśmy w hali - konstrukcję budynku, stare suwnice, lampy.  Zgodnie z nurtem eko, odnowiliśmy te elementy i przywróciliśmy im dawną świetność. Dzięki temu nie tylko przestrzeń zachowała swój unikatowy, industrialny klimat, ale także powstała z poszanowaniem środowiska - wyjaśnia architekt Magdalena Federowicz-Boule, prezes zarządu Tremend.

Nowa inwestycja to nie tylko centrum targowo-konferencyjne

Docelowo w ramach wielofunkcyjnego kompleksu działać będzie hotel ze 150 pokojami. W budynku zaplanowano też całoroczną stałą część wystawienniczą z ofertą budowlano-dekoracyjną (27 tys. m²) oraz biura. 

Całość zarządzana będzie przez spółkę Centrum Targowo-Kongresowe (dawne MT Polska), od lat prowadzącą centrum targowe przy ul. Marsa.

Czytaj więcej o inwestycjach na terenach poprzemysłowych FSO>>

Przypomnijmy, że Fabryka Samochodów Osobowych zakończyła produkcję w 2011 roku. Nigdy nie udało się wznowić produkcji mimo starań i dobrych chęci FSO. Ogromny teren na Żeraniu przez lata był niewykorzystany. Dopiero w 2017 roku ruszyły pierwsze prace rewitalizacyjne na terenach FSO, których inicjatorem był GlobalExpo.

Centrum targowo-wystawiennicze na terenach FSO
Autor: materiał prasowy Widok z lotu ptaka na tereny dawnej Fabryki Samochodów Osobowych w  Warszawie

Nazwa inwestycji: Centrum targowo-wystawiennicze
Lokalizacja: Warszawa, ul. Modlińska 4 i 6B
Inwestor: GlobalExpo
Generalny wykonawca: Fundamental Group
Projektant: Tremend
Całkowita powierzchnia centrum wystawienniczego: 12 tys. m²
Rozpoczęcie budowy:  czerwiec 2017
Zakończenie budowy: listopad 2018

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej