Inwestycja w centrum Katowic

2007-05-29 15:51
SSC
Autor: TriGranit

Na terenie leżącej w centrum Katowic starej kopalni Gotwald powstaje największy obiekt komercyjny w Katowicach i na Śląsku - Silesia City Center.Inwestorem jest węgierskie konsorcjum TriGranit.

 Firma jest znana z tego, że nie buduje typowych centrów handlowych, a centra miejskie, które wkomponowują się w krajobraz i klimat miejsca.
Projekt architektoniczny Silesia City Center zakłada odrestaurowanie historycznych budynków po starej kopalni oraz zmianę ich przeznaczenia. Będą one usytuowane w centralnym punkcie - przed wejściem do nowego obiektu.
Dzięki temu powstanie swoisty rynek miejski z kawiarenkami, restauracjami i sklepikami.
Symbolem nowego centrum stanie się wieża szybu kopalnianego.
W Silesia City Center powstaną nie tylko sklepy, banki, poczta czy apteka; inwestor zaplanował także 11 sal kinowych oraz liczne puby i kawiarnie.Z niektórych lokali będzie bezpośrednie wyjście na taras widokowy usytuowany na dachu obiektu, na którym zostanie urządzony prawdziwy ogród o powierzchni 3000 m2.
W odrestaurowanym, zabytkowym budynku hali będą się odbywały wystawy, koncerty, pokazy mody i filmów, zabawy dla dzieci, konkursy, młodzieżowe happeningi, a nawet przedstawienia teatrów ruchu i pantomimy.
Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie 80 000 m2, z czego powierzchnia komercyjna zajmie 65 000 m2, na których powstanie 240 sklepów. Odwiedzający centrum będą mogli skorzystać z parkingu na 3 tys. miejsc.
W Silesia City Center znajdzie pracę około tysiąca osób. Nie bez znaczenia jest także fakt, że do realizacji tego przedsięwzięcia inwestor zaangażował lokalne przedsiębiorstwa, m.in.:

  • Zakład Produkcji Urządzeń Elektrycznych SA (Włoszczowa),
  • Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Usługowe "Budomont-7" (Ruda Śląska),
  • Instal Projekt (Katowice),
  • Ekobud sp. z o.o. (Katowice),
  • Drogowa Trasa Średnicowa SA (Katowice),
  • Geocad sp. z o.o. (Katowice),
  • PRINż SA (Katowice).

Pierwsza część inwestycji, obejmująca budowę obiektu handlowo-rozrywkowego z częścią gastronomiczną, będzie kosztowała około 100 mln euro. Zakończenie tego etapu budowy zaplanowano na koniec 2005 roku.
Kolejne etapy realizacji projektu obejmują budowę osiedla mieszkaniowego, budynków biurowych i innych obiektów wielofunkcyjnych. Koszt całej inwestycji powstającej w czterech częściach wyniesie około 600 mln euro.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej