Inwestycja w centrum Katowic

2007-05-29 15:51
SSC
Autor: TriGranit

Na terenie leżącej w centrum Katowic starej kopalni Gotwald powstaje największy obiekt komercyjny w Katowicach i na Śląsku - Silesia City Center.Inwestorem jest węgierskie konsorcjum TriGranit.

 Firma jest znana z tego, że nie buduje typowych centrów handlowych, a centra miejskie, które wkomponowują się w krajobraz i klimat miejsca.
Projekt architektoniczny Silesia City Center zakłada odrestaurowanie historycznych budynków po starej kopalni oraz zmianę ich przeznaczenia. Będą one usytuowane w centralnym punkcie - przed wejściem do nowego obiektu.
Dzięki temu powstanie swoisty rynek miejski z kawiarenkami, restauracjami i sklepikami.
Symbolem nowego centrum stanie się wieża szybu kopalnianego.
W Silesia City Center powstaną nie tylko sklepy, banki, poczta czy apteka; inwestor zaplanował także 11 sal kinowych oraz liczne puby i kawiarnie.Z niektórych lokali będzie bezpośrednie wyjście na taras widokowy usytuowany na dachu obiektu, na którym zostanie urządzony prawdziwy ogród o powierzchni 3000 m2.
W odrestaurowanym, zabytkowym budynku hali będą się odbywały wystawy, koncerty, pokazy mody i filmów, zabawy dla dzieci, konkursy, młodzieżowe happeningi, a nawet przedstawienia teatrów ruchu i pantomimy.
Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie 80 000 m2, z czego powierzchnia komercyjna zajmie 65 000 m2, na których powstanie 240 sklepów. Odwiedzający centrum będą mogli skorzystać z parkingu na 3 tys. miejsc.
W Silesia City Center znajdzie pracę około tysiąca osób. Nie bez znaczenia jest także fakt, że do realizacji tego przedsięwzięcia inwestor zaangażował lokalne przedsiębiorstwa, m.in.:

  • Zakład Produkcji Urządzeń Elektrycznych SA (Włoszczowa),
  • Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Usługowe "Budomont-7" (Ruda Śląska),
  • Instal Projekt (Katowice),
  • Ekobud sp. z o.o. (Katowice),
  • Drogowa Trasa Średnicowa SA (Katowice),
  • Geocad sp. z o.o. (Katowice),
  • PRINż SA (Katowice).

Pierwsza część inwestycji, obejmująca budowę obiektu handlowo-rozrywkowego z częścią gastronomiczną, będzie kosztowała około 100 mln euro. Zakończenie tego etapu budowy zaplanowano na koniec 2005 roku.
Kolejne etapy realizacji projektu obejmują budowę osiedla mieszkaniowego, budynków biurowych i innych obiektów wielofunkcyjnych. Koszt całej inwestycji powstającej w czterech częściach wyniesie około 600 mln euro.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej