Galeria Chełmska już niedługo w Chełmie

2010-08-02 12:50
Galeria Chełmska
Autor: Plus Communication

Inwestor nowej galerii handlowej - Galerii Chełmskiej - złożył dzisiaj w chełmskim magistracie wniosek o pozwolenie na budowę. – Zgodę na postawienie galerii powinniśmy otrzymać z końcem września tego roku – przewiduje Artur Dziewa, prezes spółki Galeria Chełmska.

Złożenie wniosku o pozwolenie na budowę kończy etap przygotowawczy inwestycji.

- Wszelkie prace potrzebne do otrzymania pozwolenia zostały wykonane. Mamy też wszystkie wymagane prawem decyzje i uzgodnienia – wyjaśnia Artur Dziewa. - Będziemy jeszcze składać odrębny wniosek o pozwolenie na budowę dotyczące wjazdów na teren galerii, ale dzisiejszy dokument jest kluczowy dla rozpoczęcia inwestycji.

Architekci przygotowując projekt musieli wziąć pod uwagę zróżnicowanie terenu i warunki geologiczne. - To nie był najłatwiejszy projekt. Musieliśmy w nim uwzględnić trudne podłoże i istniejący układ drogowy wokół inwestycji – tłumaczy Tomasz Tarnowski z biura architektonicznego APA Via, które przygotowało projekt galerii.

Choć centrum przy Rejowieckiej ma być obiektem komercyjnym, to inwestorowi zależało również na tym, żeby była ona miejscem spotkań mieszkańców Chełma i wizytówką regionu. Dlatego zarówno wnętrze obiektu, jak i jego otoczenie zaaranżowane jest w ten sposób, żeby zachęcać do wejścia.

- Galeria Chełmska ma być miejscem przyjaznym, dlatego wokół niej jest dużo zieleni. Obiekt będzie witał klientów nowoczesną elewacją, a w środku znajdzie się fontanna - opowiada o szczegółach projektu Tarnowski. - Trasy dojazdowe, miejsca dostaw oraz drogi pożarowe zostały dyskretnie ukryte, przygotowaliśmy również przestrzeń na imprezy plenerowe.

Na budowie centrum zyskają mieszkańcy miasta. Galeria Chełmska w ramach inwestycji wyremontuje ulicę Rejowiecką i Lubelską wraz z chodnikami. Powstaną również dwa nowe skrzyżowania, w tym jedno z sygnalizacją świetlną. Wyremontowana zostanie również tzw. droga serwisowa wzdłuż ulicy Rejowieckiej. W projekcie znalazły się również przystanki autobusowe, których jeszcze nie ma, ale ich obecność ułatwi Chełmianom dojazd do tej części miasta.

Galeria Chełmska powstanie przy głównej obwodnicy miasta, drodze krajowej nr 12, stanowiącej część tranzytowej trasy europejskiej E 373. Lokalizacja obiektu, w kwartale ulic Rejowieckiej, Poprzecznej i Lubelskiej, odznacza się wygodnym i łatwym dostępem zarówno dla ruchu samochodowego, jak i pieszego.

Galeria Chełmska
Autor: Plus Communication

Przy budowie centrum zatrudnionych zostanie około 400 osób. Kolejne 800 znajdzie pracę w sklepach i dwóch marketach zlokalizowanych w galerii. Jednym z nich będzie market budowlany Castorama, która już teraz deklaruje zatrudnienie 130 pracowników. - Trwają rozmowy z dużym operatorem spożywczym i niebawem mieszkańcy Chełma dowiedzą się kto nim będzie - opowiada Dziewa.

Oprócz dwóch hipermarketów, w galerii będzie około 80 sklepów znanych marek, których w Chełmie jeszcze nie było. W obiekcie znajdą się również kawiarnie i restauracje. Całkowita powierzchnia obiektu wynosi 32 tys. m2. Klienci będą mieli do dyspozycji ponad 700 miejsc parkingowych. Za wynajem powierzchni w Galerii Chełmskiej odpowiada DTZ - międzynarodowa firma doradcza.

Niewykluczone, że w galerii powstanie punkt promocji Chełma tak, by marketing obiektu stał się elementem marketingu miasta. Galeria będzie stanowić ważny punkt przyciągający turystów zza wschodniej granicy, zwłaszcza, że Chełm leży w strefie tzw. małego ruchu granicznego.

Budowa obiektu ma rozpocząć się w pierwszym kwartale 2011 r. Według planów inwestora pierwsze zakupy klienci powinni zrobić przed końcem 2012 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej