Certyfikat ekologiczny z oceną „Bardzo Dobry” w systemie BREEAM In-Use dla centrum handlowego Manufaktura w Łodzi

2011-11-10 8:17
Certyfikat BREEAM In-Use dla istniejących budynków
Autor: Apsys Polska Manufaktura, Łódź

Manufaktura w Łodzi, której deweloperem i inwestorem jest firma Apsys, uzyskała bardzo wysokie noty w procesie certyfikacji BREEAM In-use. Ocenę bardzo dobrą przyznano, zarówno w kategorii Asset Rating, jak i Building Management. Oznacza to, że ekologiczny certyfikat otrzymał nie tylko sam budynek, ale co istotne, również sposób zarządzania nim przez firmę Apsys.

Firma Apsys Polska uzyskała już drugi w tym roku certyfikat BREEAM In-Use. Pierwszym budynkiem i zarazem centrum handlowym w Polsce, które spełniło ostre kryteria certyfikacji BREEAM In-Use jest zarządzane przez Apsys centrum "3 Stawy" w Katowicach. Drugim w Polsce obiektem handlowym, które otrzymało certyfikat BREEAM In-Use jest Manufaktura, należąca do-i zarządzana przez Apsys Polska.

Manufaktura bardzo dobra

W procesie certyfikacji BREEAM In-Use Manufaktura zdobyła ocenę bardzo dobrą (VERY GOOD) w obszarze zarządzania budynkiem oraz w zakresie ekologicznej charakterystyki obiektu.
– Są to wyjątkowo dobre wyniki – podkreśla Hans van de Sanden, asesor BREEAM International – Z danych BRE z kwietnia 2011 r. wynika, że zaledwie 3% budynków otrzymało certyfikat VERY GOOD za zarządzanie i tylko 13% budynków otrzymało certyfikat VERY GOOD dla obiektu. Wniosek? Manufaktura to obiekt dobrze zaprojektowany i dobrze skomunikowany, a sposób zarządzania nim przez firmę Apsys budzi szacunek – wyjaśnia asesor Hans van de Sanden.

Bardzo dobra ocena przyznana w kategorii Building Management potwierdza, że Manufaktura jest zarządzana z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, a więc z uwzględnieniem potrzeb ludzi i środowiska naturalnego. Przeprowadzony proces certyfikacji BREEAM potwierdził wysoką jakość polityki i procedur wdrożonych przez Apsys związanych z utrzymaniem budynku. Bardzo dobrze oceniono także jakość wykonywanych przeglądów i konserwacji systemów oraz urządzeń technicznych co pozytywnie wpływa zarówno na ich energochłonność, jak i środowisko. Dokładnie zbadano ryzyka jakie występują w budynku Manufaktury oraz zmierzające do ich minimalizacji procedury, które Apsys zaprojektował w ścisłej współpracy ze specjalistami Państwowej Straży Pożarnej i Policji.

– Przejście przez tak szczegółowy proces badania, jakim jest BREEAM In-Use, z bardzo dobrymi wynikami jest dla nas powodem do ogromnej satysfakcji – mówi Fabrice Bansay, Prezes Apsys Polska – Manufaktura jest naszym flagowym centrum handlowym w Polsce, a także jednym z najważniejszych obiektów w całym europejskim portfolio Apsys. Dzięki temu, że przeszła proces certyfikacji zidentyfikowaliśmy kolejne obszary, które poddamy modernizacji zyskując tym samym dalsze oszczędności dzięki jeszcze większej redukcji kosztów funkcjonowania tego obiektu. Doświadczenie jakie zyskaliśmy dzięki certyfikacji BREEAM w przypadku Manufaktury i katowickich 3 Stawów, wykorzystamy w pozostałych zarządzanych przez naszą firmę centrach handlowych. Zaproponujemy ich właścicielom wdrożenie odpowiednich rozwiązań, które podnoszą wartość obiektów w zakresie ich oddziaływania na środowisko naturalne, umożliwiając jednocześnie optymalizację kosztów utrzymania. Dzięki temu, że jesteśmy pionierem certyfikacji BREEM In-Use i posiadamy rozległe i unikatowe know-how w zarządzaniu centrami handlowymi możemy współpracować z każdym właścicielem na korzyść każdego projektu w celu podniesienia jego wartości i obniżenia kosztów utrzymania – dodaje Fabrice Bansay, Prezes Apsys Polska.

Certyfikat dla zabytku to wyzwanie

Stworzenie obiektu spełniającego tak wysokie wymagania ekologiczne i ekonomiczne było szczególnie trudne w przypadku Manufaktury, która mieści się w zabytkowych budynkach dawnego kompleksu fabrycznego. Cel, by zmodernizowane hale pofabryczne zostały uznane za nowoczesny i przyjazny środowisku obiekt stanowiło wyzwanie zarówno dla zarządzających, jak i projektantów. Już na etapie budowy Manufaktury wykorzystano najnowsze rozwiązania konstrukcyjne, architektoniczne i proekologiczne, jak również nowoczesne technologie związane chociażby z dostawami energii elektrycznej, czy systemami oświetleniowymi. Rozwiązania, które bezpośrednio wpłynęły na wysoką ocenę certyfikacji to: energooszczędne systemy oświetlenia, klimatyzacji i ogrzewania sterowane systemem BMS, polityka i wdrożone procedury gospodarowania i utylizacji odpadów, stosowanie przyjaznych dla środowiska materiałów budowlanych i wykończeniowych. Nie bez znaczenia pozostają również takie aspekty jak: udogodnienia komunikacyjne, procedury związane z monitorowaniem ilości zużywanej wody jak również jakości odprowadzanych ścieków oraz równowaga pomiędzy obszarem zabudowanym, a terenem, czyli rozległe tereny zielone, pozwalające na zachowanie miejscowej bioróżnorodności.

Proces certyfikacji wymaga analizy wielu czynników

BREEAM In-use jest stosowanym w Europie systemem certyfikowania obiektów już istniejących. Proces certyfikacji obejmuje ocenę kilkudziesięciu czynników, takich jak: efektywność energetyczna obiektu, sposób zarządzania odpadami, ograniczanie emisji zanieczyszczeń, dostępność komunikacyjna obiektu czy udogodnienia dla gości i pracowników. Przeprowadzenie certyfikacji wymaga zatrudnienia licencjonowanego asesora BREEAM. Audyt BREEAM In-Use Manufaktury wykonała firma Grontmij.

Przeczytaj więcej: Certyfikat BREEAM In-Use

Apsys jest globalnym operatorem, inwestorem, deweloperem, agentem ds. najmu, menadżerem projektu oraz zarządcą nieruchomości. Firma istnieje w Polsce od 1997 roku i obecnie zarządza 14 centrami handlowymi w 11 miastach. Jako deweloper, Apsys prowadzi obecnie prace nad poznańskim projektem centrum handlowego Łacina, o powierzchni najmu wynoszącej 98 000 m2.

Certyfikat  z oceną „ Bardzo Dobry” w systemie BREEAM In-Use dla Manufaktury
Autor: Apsys Polska Fabrice Bansay, Prezes Apys Polska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej