Budowa najwyższego poznańskiego wieżowca

2007-06-15 13:32
andersia
Autor: brak danych

Ruszyły prace budowlane przy wieżowcu Andersia Tower, na wysokości rozbudowywanego właśnie Starego Browaru w Poznaniu.

Budowa rozpoczęła się w 2004 roku, ale wstrzymano ją w marcu 2005 r. Firma budowlana Warbud SA zakończyła wtedy budowę podziemnych kondygnacji i doprowadziła obiekt do stanu zero. W marcu miał wkroczyć na plac budowy nowy wykonawca, wybrany w przetargu. Do wyboru doszło jednak dopiero w lipcu, ustalono wtedy, że cześć nadziemną budować będzie firma Hochtief. Przez kilka kolejnych miesięcy nie było jednak widać żadnych prac na placu budowy.
Najwyższy w Poznaniu, 110-metrowy wieżowiec będzie liczył 20 kondygnacji. Pierwsze 10 pięter zajmie czterogwiazdkowy hotel, a na pozostałych ulokują się biura. Na samej górze zaprojektowano taras widokowy i "space bar" ze szklanym sufitem, przez który będzie można podziwiać niebo. Dokończenie budowy potrwać ma ok. 20 miesięcy. Budynek zaprojektowany w pracowni Ewy i Stanisława Sipińskich ma być gotowy wiosną 2007 r.

Na początku października 2006 roku zawieszono wiechę na budynku. Wiosną przyszłego roku wieżowiec otworzy swoje podwoje przed hotelowymi gośćmi i pracownikami biur. Na tym jednak inwestor-Von der Heyden Group nie kończy swoich inwestycji w Poznaniu. Obok Andersii chce wybudować kolejny wieżoweic, tym razem mieszkalny. Nie wiadomo jeszcze jak wysoki będzie nowy gmach. W miejscu, w którym ma stanąć, trwa burzenie starego parkingu. W pierwszych dniach października 2006 roku zakończono realizację konstrukcji Andersia Tower. Zawieszono symboliczną wiechę na gmachu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej