Biurowiec Maraton w Poznaniu. Budowa II etapu rozpoczęta

2015-10-28 12:29
Skanska Property Poland, nowy biurowiec w Poznaniu
Autor: Skanska Property Poland Nowa inwestycja Skanska Property Poland, biurowiec Maraton w Poznaniu

Poznań - nowa inwestycja Skanska Property Poland już w toku.  Wmurowano kamień węgielny pod budowę drugiego etapu kompleksu biurowego Maraton.

W październiku 2015 rozpoczęła się budowa II etapu kompleksu Maraton w Poznaniu. Etap pierwszy realizowany jest od stycznia 2015. Do jesieni 2015 wybudowana została trzecia kondygnacja naziemnej budynku.
Nowa inwestycja w Poznaniu ma być zakończona w czwartym kwartale 2016. Po ukończeniu budowy kompleks biurowy Maraton będzie miał 25 000 m2 powierzchni biurowej na sześciu kondygnacjach nadziemnych.

Na dwupoziomowym parkingu podziemnych ma parkować 300 samochodów. Zgodnie z współczesnymi trendami, w biurowcu przewidziano 12 stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych a także udogodnienia dla rowerzystów.  Oprócz rowerowych stojaków będą to prysznice i samoobsługowy punkt serwisowy.
Projekt obejmuje także zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku. W sąsiedztwie biurowca ma powstać ogólnodostępny plac miejski z fontannami.
Wewnątrz budynku, w głównym hallu ma zostać wyeksponowany fragment XIX-wiecznego muru Twierdzy Poznań. Pozostałości umocnień odnalezione zostały w trakcie prac budowlanych.  Obrys starych murów zostanie zaznaczony na patio budynku.
Projektanci nowego biurowca Skanska podkreślają związek formy z otoczeniem. Podczas tworzenia projektu Maraton istotnym zagadnieniem było właściwe umiejscowienie budynku w kontekście urbanistycznym. Ostateczny kształt obiektu opracowaliśmy w oparciu o studia i analizy otaczającej przestrzeni. Dlatego postawiliśmy na rytmiczne rozmieszczenie elementów fasadowych nawiązujące do sąsiedniego budynku dydaktycznego Akademii Wychowania Fizycznego – ikony poznańskiego modernizmu  –  zaznacza Karol Fiedor z pracowni architektonicznej CDF Architekci, która przygotowała projekt.
Generalnym wykonawcą nowej inwestycji jest firma Skanska S.A.  zaś za komercjalizację biurowca odpowiada Skanska Property Poland.


Nazwa inwestycji: Maraton (etapy I, II)
Funkcja: biurowa
Lokalizacja: ulice Królowej Jadwigi, Maratońska, Olimpijska; Poznań
Projekt: CDF Architekci, 2008/2009
Generalny wykonawca: Skanska S.A.
Inwestor: CBRE Property Management Poland we współpracy z Skanska
Komercjalizacja: Skanska Property Poland
Liczba kondygnacji: 6 nadziemnych (w tym jedna cofnięta), 2 podziemne
Kubatura: 159278 m3
Powierzchnia całkowita: 36 382 m2
Powierzchnia biurowa: 25000 m2
Liczba miejsc parkingowych: 300
Elewacja: double skin facade
Rozpoczęcie budowy: styczeń 2015
Planowane zakończenie budowy: IV kwartał 2016

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej