Biura w Poznaniu nie dla wszystkich

2008-05-13 16:07
Malta Office Park
Autor: brak danych

W Poznaniu powstają nowe nieruchomości biurowe. Jak podaje raport "Real Estate Review Poland 2008" przygotowany przez firmę Colliers International, pod koniec 2007 roku miasto dysponowało ok. 112,6 tys. mkw nowoczesnej powierzchni biurowej. Podaż na tym poziomie okazała się jednak niewystarczająca, ponieważ do wynajęcia pozostawało mniej niż 1% całkowitej powierzchni oferowanej na rynku. W 2008 roku nowe obiekty dostarczą najemcom 22 tys. mkw, jednak już teraz wiadomo, że taka powierzchnia nie pokryje całego zapotrzebowania.

Jak podają raporty rynkowe, tegoroczny przyrost nowoczesnej powierzchni biurowej w Poznaniu okaże się niewystarczający. Już teraz 75% miejsca w budynkach dopiero planowanych, bądź w trakcie realizacji, jest już wynajętych lub właśnie negocjowanych. Najtrudniej znaleźć miejsce w centrum miasta. W tej lokalizacji powstają takie biurowce, jak Nowe Garbary, Omega oraz Malta Office Park.
W skład Nowych Garbarów wchodzą dwa niezależne budynki, tworzące łącznie bryłę architektoniczną wkomponowaną w architekturę Starego Miasta. Pierwszy budynek położony przy ul. Garbary jest w większości budynkiem mieszkalnym. Natomiast narożnikowa bryła B przy ul. Małe Garbary i ul. Garbary jest obiektem biurowym przeznaczonym w całości na wynajem. Wewnątrz obiektu zaprojektowano kwadratowy dziedziniec z małą architekturą, który ma być wspólny dla części biurowej i mieszkalnej. Biura o łącznej powierzchni 6859 m2 będą umieszczone na 5 kondygnacjach. Oba budynki połączy podziemna hala garażowa. Pod bryłą B sięgnie ona trzech poziomów, na których znajdzie się 160 miejsc postojowych, zaś pod bryłą A będzie miała jeden poziom dysponujący 95 miejscami. Budowa, która początkowo miała zostać oddana na początku pierwszego kwartału 2008 roku, jest obecnie na etapie montażu pierwszej kondygnacji. Oddanie do użytku obiektu B planowane jest latem, natomiast oddanie części A inwestor przewiduje na jesień 2008 roku.
Inwestorem jest spółka Regional Polska należąca do Property Group Meermann Chamartin. Budową biurowca zajmuje się Warbud SA. Autorem projektu jest Pracownia Architektoniczno-Budowlana Klimaszewska & Biedak. Łącznie z gruntem inwestycję oszacowano na ponad 80 mln zł. Firma Ataner stawia kolejny poznański biurowiec. Obiekt o nazwie Omega położony jest przy ul. Dąbrowskiego. Biurowiec o łącznej powierzchni 17 tys. m2 liczy siedemnaście kondygnacji - piętnaście naziemnych i dwupoziomowy parking podziemny dla 120 aut. Przewidziany jest także parking dla 30 samochodów na zewnątrz budynku.

 

 

Na wynajem deweloper przeznaczy 7450 m2. Cena wynosi 47 zł netto za metr oraz dodatkowo najemca musi pokryć koszty eksploatacji i opłatę za miejsce parkingowe. W Omedze znajdą się wszystkie udogodnienia proponowane w nowoczesnych biurowcach klasy A: łącza analogowe i cyfrowe, okablowanie strukturalne budynku, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Wysokość obiektu wynosi 55 m. W budynku oprócz biur będzie się znajdowała sala konferencyjna na 120 osób oraz bistro-kantyna. Omegę zaprojektowała Pracownia Architektoniczna ARCADA. Inwestorem i generalnym wykonawcą jest ATANER sp. z o.o. Aktualnie trwają prace wykończeniowe biurowca. Oddanie do użytku nastąpi 1 października 2008 roku. 
Kolejne biura powstaną w parku biurowym nad jeziorem Malta przy ul. abpa Baraniaka. Budowa rozpoczęła się w sierpniu 2007 roku. W sześciu niezależnych budynkach o nazwie Malta Office Park pod wynajem przeznaczono ponad 28 tys. m2. W tej nieruchomości inwestor może zaproponować biura o rozmiarach do 5 tys. m2 na szerokiej kondygnacji. Zastosowanie open-space na powierzchni typowego piętra stwarza najemcom możliwości aranżacyjne. Łącznie obiekt dysponuje 594 miejscami parkingowymi. "Jeśli chodzi o cenę wynajmowanej powierzchni, to nie odbiega ona od stawek rynkowych. Z każdym klientem jednak ustalamy ją indywidualnie z zależności od powierzchni wynajmowanej i od czasu najmu" - mówi Wojciech Knawa z firmy Echo Investment, która jest inwestorem. Autorem projektu jest Biuro Architektoniczne Litoborski + Marciniak.

Projekt będzie realizowany w trzech etapach. W pierwszym etapie oddanych zostanie 6,9 tys. m2 powierzchni wynajmowanej oraz 161 miejsc parkingowych. Planowane zakończenie tego etapu to wrzesień 2008 roku. Po oddaniu do użytku drugiej fazy budowy nastąpi przyrost o 14,9 tys. m2 oraz o kolejne 202 miejsca parkingowe. Ta część inwestycji będzie realizowana od września 2008 roku do listopada 2009 roku. Ostatni etap budowy rozpocznie się w marcu 2009 roku, a zakończy w kwietniu następnego roku. Dostarczy on 6,3 tys. m2 powierzchni wynajmowanej oraz 231 miejsca  parkingowe.
Poznań jest jednym z najszybciej rozwijających się polskich miast. Rozwój szczególnie pod względem gospodarczym jest tak szybki, że inwestorzy nie nadążają z dostarczaniem powierzchni biurowej najwyższej klasy. Dlatego firmy szukające lokalizacji swoich biur nie tylko powinny śledzić doniesienia o realizowanych projektach, ale również powinny monitorować informacje o obiektach, które są dopiero w fazie koncepcyjnej.

maj 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej