Betonhaus i Browar Huggera w Poznaniu idą do rewitalizacji

2021-06-11 15:01
Betonhaus i Browar Huggera
Autor: CDF Architekci Wizualizacja nowej Hali Betonowej Betonhaus w poznaniu

Zabytkowa Hala Betonowa Betonhaus i jeden z budynków dawnego Browaru Huggera zostaną zmodernizowane. Biuro CDF Architekci przeprojektowało budynki do całkiem nowych funkcji. Inwestycję na poznańskim Łazarzu poprowadzi firma Garvest. Co powstanie w zmodernizowanych obiektach?

Spis treści

  1. O inwestycji
  2. Trochę o zabytkowym budynku Betonhaus
  3. Betonhaus - architektura

O inwestycji

W 2013 roku poznański obiekt Betonhaus kupiła firma Garvest, do której należy też sąsiadujący z Halą Betonową historyczny budynek Browaru Huggera. W zmodernizowanych zabytkowych budynkach znajdzie się przestrzeń wystawienniczo-konferencyjna, biura oraz SPA. Za tę część inwestycji odpowiada poznańskie studio CDF Architekci. Założeniem projektu jest adaptacja Betonhausu i budynku browaru do nowych funkcji wraz z jednoczesnym przywróceniem obiektom pierwotnego wyglądu. Między dwiema bryłami powstanie dodatkowo naziemny łącznik.

Garvest planuje tu też realizację wielofunkcyjnego zespołu z budynkami mieszkalnymi i aparthotelem projektu pracowni JEMS Architekci.

Trochę o zabytkowym budynku Betonhaus

Betonhaus to pozostałość Wschodnioniemieckiej Wystawy Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa zorganizowanej w Poznaniu w 1911 roku. Żelbetowy pawilon stanął w parku Wilsona na Łazarzu według projektu Hermanna Klotha i Christiana Schneidera. Po I wojnie obiekt mieścił Katedrę Higieny Szkolnej i Teorii Wychowania Fizycznego Wszechnicy Piastowskiej, a ostatnio wykorzystywała go poznańska AWF.

Betonhaus - architektura

Projektanci starali się, by ta nowa kubatura nie "rywalizowała" z parkowe parkowym otoczeniem. Dlatego zaprojektowali przekrycie rewitalizowanego budynku dachem odwróconym pokrytym żwirem. W ramach projektu zaplanowano też m.in. likwidację dobudówek, odtworzenie kolorystki elewacji, odsłonięcie pierwotnych sufitów i stolarki okiennej, odbudowę szerokich schodów od strony parku Wilsona.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej