Architektura Wrocławia: Angel Care. Rewitalizacja szpitala według projektu Modulor

2014-12-04 15:07
Nowe mieszkania dla seniorów: centrum Angel Care we Wrocławiu
Autor: Modulor Sp. z o.o. Centrum Angel Care we Wrocławiu

We Wrocławiu powstaje centrum opieki nad osobami starszymi. Bryła budynku z XIX wieku po rewitalizacji pomieści m.in. mieszkania dla 250 osób. Generalnym wykonawcą nowej inwestycji jest Eiffage Budownictwo.

Polskie społeczeństwo się starzeje -  to wiadomo od dawna. Opublikowany w 2014 roku raport GUS „Prognozy ludności na lata 2014-2050” przedstawia skalę tych zmian. W 2050 roku liczba mieszkańców Polski ma spaść z 38,5 do niecałych 34 mln – w wariancie uznawanym za optymistyczny. Zmieni się też znacząco struktura wiekowa społeczeństwa. Więcej będzie osób starszych, mniej młodych. Obecnie statystyczny Polak ma  prawie 39 lat; w połowie wieku będzie to 51,5 roku. Pod wieloma względami zmiany mogą się okazać bardzo trudne, spodziewane są poważne problemy z systemem zdrowotnym i emerytalnym.
Z drugiej strony, wiele firm liczy na powstanie nowych nisz. Seniorzy będą potrzebować leków, opieki, usług, a nawet nowych mieszkań. Jedną z nowych inwestycji jest przedsięwzięcie grupy deweloperskiej Angel Poland Group, Angel Care.

Rewitalizacja szpitala

Angel Care to centrum kompleksowej opieki nad osobami starszymi, które powstaje w budynku dawnego Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu. Budynek ma historię sięgającą XIX wieku. Neogotycka bryła została rozbudowana w latach 20. ubiegłego stulecia, budynek podlega ochronie konserwatorskiej.  Projekt  remontu i modernizacji budynku przygotowało biuro projektowe Modulor, generalnym wykonawcą jest firma Eiffage Polska Budownictwo. 

 

Nowe mieszkania dla seniorów

Centrum składa się z trzech oddzielonych od siebie części o odmiennych funkcjach. W budynku powstaną mieszkania dostosowane do potrzeb osób starszych, dom pomocy społecznej i centrum chorób demencyjnych. 
Część mieszkalna będzie miała osobne wejście. Znajdzie się w niej 48 mieszkań, określanych przez inwestora jako Apartamenty Chronione Angel Care. W każdym z nich mieszkać będzie jedna lub dwie osoby. Oprócz pokoju, w mieszkanie składać się będzie z aneksu kuchennego z podstawowym wyposażeniem (lodówka, płytą grzejna, czajnik elektryczny) i łazienka. Architektura wnętrza ma być zaprojektowana zgodnie z zasadami designu uniwersalnego, a wiec pozbawiona progów, z płytkami o fakturze chroniącej przed poślizgnięciem itp.
Inwestor zapowiada, że wnętrze mieszkania będzie dostosowane do potrzeb użytkownika. Mieszkańcy będą mogli zdecydować o kolorystyce wnętrza i jego umeblowaniu.

Usługi i program nowej inwestycji

Oprócz mieszkań w budynku znajdzie się część wspólna z biblioteką, świetlicą i pracownią do zajęć plastycznych i salą ćwiczeń.
Zaletą mieszkania w Angel Care ma być dostęp do usług, od sprzątania, przez zakupy, po rehabilitację. Według inwestora, w listopadzie 2014 połowa miejsc w budynku była już zarezerwowana.

 

Aranżacja wnetrza pokoju w centrum Angel Care
Autor: Modulor Sp. z o.o. Centrum Angel Care, aranżacja wnetrza pokoju.

Centrum chorób demencyjnych i dom pomocy społecznej

W drugiej części obiektu mieszkać będą osoby chore, przede wszystkim osoby cierpiące na demencję i chorobę Alzheimera. To szczególna kategoria pacjentów, wymagających całodobowej opieki.
Badania potwierdziły, że pacjenci z demencją odnoszą największe korzyści dzięki łączeniu odpowiednich leków i opieki, a także indywidualnie dobranych ćwiczeń  – podkreśla prof. Michael Davidson, współzałożyciel MD Nursing, współautor badań geriatrycznych i badacz w tym zakresie.
Angel Care mieścić będzie także dom pomocy społecznej. Inwestor podkreśla możliwość dofinansowania ze środków publicznych.

Architektura Wrocławia: nowe centrum w 2016 roku

Pierwsze prace nad Angel Care już się rozpoczęły. Generalny wykonawca, firma Eiffage rozpoczęła przygotowania do budowy. Koszt pierwszego etapu prac wyniesie 50 mln zł. W gotowym centrum będzie dostępne około 250 miejsc. Realizacja Angel Care zakończy się w pierwszym kwartale 2016 roku. Wrocławskie centrum ma być pierwszym z sieci obiektów MD Nursing w Europie i grupy deweloperskiej Angel Poland Group.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej