Ziemia na kredyt

2008-01-28 12:05

Ceny ziemi w Polsce systematycznie rosną. Jak wynika z danych Agencji Nieruchomości Rolnych w ciągu ostatnich sześciu lat odnotowano ich wzrost aż o 120%. Według analityków, zakup ziemi jest i nadal będzie opłacalny w związku z koncentracją areału na wsi.

Prawdziwy boom na zakup gruntów rolnych rozpoczął się w 2004 r. i, jak twierdzą analitycy,   nie osiągnął jeszcze swojego punktu kulminacyjnego. Trzy lata temu mogliśmy kupić hektar ziemi III klasy za 4700 zł, teraz za taki sam grunt zapłacimy już ponad 7000 zł. Grunty dobrej jakości osiągają ceny od 35 000 zł za hektar. Stawki za ziemię rolniczą w Polsce są jednak nadal wielokrotnie niższe niż w pozostałych krajach unijnych. Stąd tak duże zainteresowanie ich zakupem.

W związku z gwałtownym wzrostem cen ziemi oraz sprzyjającą koniunkturą, rośnie zapotrzebowanie na kredyty z przeznaczeniem na zakup gruntów. Starając się o wysoki kredyt i rozpatrując zasady jego spłaty, należy pamiętać, że wiele banków wymaga od kredytobiorcy zabezpieczenia spłaty kredytu w postaci ubezpieczenia na życie. Często zakupiona indywidualnie przez klienta polisa zwiększa miesięczną ratę kredytu o kilkadziesiąt, a nawet - kilkaset złotych. W takim wypadku warto skorzystać z oferty ubezpieczenia w ramach bancassurance, wynegocjowanej dla kredytobiorców przez bank. Wówczas kwota składki ubezpieczenia  może być nie tylko atrakcyjniejsza, a oferta ubezpieczeniowa szersza.

"Bancassurance zdobywa coraz większą popularność w naszym kraju. Do grupowego ubezpieczenia na życie kredytobiorców mogą przystąpić klienci banku, którzy ukończyli 18 rok życia, a których wiek na zakończenie okresu kredytowania nie będzie przekraczał 85 lat"- wyjaśnia Agnieszka Pękal, dyrektor biura ubezpieczeń osobowych Grupy Concordia świadczącej usługi bancassurance we współpracy z Bankami Spółdzielczymi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej