Zielone światło KE dla budowy magazynów gazu w Polsce

2010-06-29 9:52

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną w wysokości 390 mln euro dla spółki PGNiG na budowę podziemnych magazynów gazu w Polsce. Inwestycje te zwiększą bezpieczeństwo dostaw błękitnego surowca, jednocześnie będą udostępniane wszystkim podmiotom na rynku.

Celem inwestycji PGNiG jest zwiększenie pojemności magazynów gazu w Strachocinie na Podkarpaciu, Wierzchowicach na Dolnym Śląsku oraz w Mogilnie w Kujawsko-Pomorskiem. Pomoc przewidziana jest także na budowę nowego podziemnego zbiornika w Kosakowie na wybrzeżu Bałtyku. Wszystkie projekty otrzymają dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

Budowa nowych i rozbudowana istniejących zbiorników ma zakończyć się w 2015 r. Inwestycje zwiększą pojemność magazynową w Polsce do ok. 2,6 mld m3 gazu, co zbliża nas do unijnej średniej, która wynosi 14 proc. rocznego popytu.

O zgodę na pomoc publiczną dla tych projektów polski rząd wystąpił do KE w listopadzie 2009 r. Uzasadniając swoją decyzję Komisja podała, że inwestycje te polepszą bezpieczeństwo dostaw gazu w Polsce i całej UE, co jestem celem dyrektywy Rady 2004/67/WE.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej