Zielone światło KE dla budowy magazynów gazu w Polsce

2010-06-29 9:52

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną w wysokości 390 mln euro dla spółki PGNiG na budowę podziemnych magazynów gazu w Polsce. Inwestycje te zwiększą bezpieczeństwo dostaw błękitnego surowca, jednocześnie będą udostępniane wszystkim podmiotom na rynku.

Celem inwestycji PGNiG jest zwiększenie pojemności magazynów gazu w Strachocinie na Podkarpaciu, Wierzchowicach na Dolnym Śląsku oraz w Mogilnie w Kujawsko-Pomorskiem. Pomoc przewidziana jest także na budowę nowego podziemnego zbiornika w Kosakowie na wybrzeżu Bałtyku. Wszystkie projekty otrzymają dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

Budowa nowych i rozbudowana istniejących zbiorników ma zakończyć się w 2015 r. Inwestycje zwiększą pojemność magazynową w Polsce do ok. 2,6 mld m3 gazu, co zbliża nas do unijnej średniej, która wynosi 14 proc. rocznego popytu.

O zgodę na pomoc publiczną dla tych projektów polski rząd wystąpił do KE w listopadzie 2009 r. Uzasadniając swoją decyzję Komisja podała, że inwestycje te polepszą bezpieczeństwo dostaw gazu w Polsce i całej UE, co jestem celem dyrektywy Rady 2004/67/WE.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej