Zielone inwestycje publiczne

2009-12-15 12:00
Organizatorem cyklicznych krajowych konferencji dotyczących Zielonych Zamówień Publicznych jest Urząd Zamówień Publicznych wspólnie z Ministerstwem Gospodarki
Autor: Ministerstwo Gospodarki Organizatorem cyklicznych krajowych konferencji dotyczących Zielonych Zamówień Publicznych jest Urząd Zamówień Publicznych wspólnie z Ministerstwem Gospodarki.

"Promujemy tzw. nowe podejście do zamówień publicznych. Chcemy stworzyć nowoczesny system, w którym środki publiczne będą przeznaczane na rozwój innowacyjnej gospodarki efektywnie wykorzystującej zasoby środowiska" - powiedziała wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska podczas III Krajowej Konferencji "Zielone Zamówienia Publiczne" (11 grudnia 2009 r. w Warszawie).

Jeszcze 8 kwietnia 2008 r. rząd przyjął przygotowane przez resort gospodarki i Urząd Zamówień Publicznych "Nowe podejście do zamówień publicznych. Zamówienia a małe i średnie przedsiębiorstwa, innowacje i zrównoważony rozwój". Dokument ma zachęcić do stosowania w procedurach przetargowych kryteriów pomagających m.in. chronić środowisko i propagować społeczną odpowiedzialność przedsiębiorstw.
– Będziemy wspierać przedsięwzięcia energo-, wodno- i materiałooszczędne, które prócz korzyści środowiskowych przyniosą korzyści ekonomiczne – podkreśliła wiceminister.

Ministerstwo Gospodarki pracuje także nad uruchomieniem serwisu poświęconego zielonym zamówieniom publicznym.
– Liczę, że nowy portal będzie miejscem dzielenia się wiedzą i doświadczeniami, a także doskonałą platformą wymiany dobrych praktyk – zaznaczyła wiceminister Henclewska. – Myślę, że proponowane narzędzie będzie bardzo pomocne, zwłaszcza, że znajdą się tam rekomendacje przygotowane w ramach prac zespołów branżowych.

Wiceminister Henclewska podkreśliła, że rozwój produktów ekologicznych oraz spełnianie międzynarodowych standardów w zakresie zrównoważonego rozwoju przyczyni się do wzrostu atrakcyjności i wiarygodności przedsiębiorstw na międzynarodowym rynku.
- Dziękuję partnerom ze środowiska biznesu oraz nauki za zaangażowanie w prowadzone w Ministerstwie Gospodarki prace – powiedziała

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej