Zielone inwestycje publiczne

2009-12-15 12:00
Organizatorem cyklicznych krajowych konferencji dotyczących Zielonych Zamówień Publicznych jest Urząd Zamówień Publicznych wspólnie z Ministerstwem Gospodarki
Autor: Ministerstwo Gospodarki Organizatorem cyklicznych krajowych konferencji dotyczących Zielonych Zamówień Publicznych jest Urząd Zamówień Publicznych wspólnie z Ministerstwem Gospodarki.

"Promujemy tzw. nowe podejście do zamówień publicznych. Chcemy stworzyć nowoczesny system, w którym środki publiczne będą przeznaczane na rozwój innowacyjnej gospodarki efektywnie wykorzystującej zasoby środowiska" - powiedziała wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska podczas III Krajowej Konferencji "Zielone Zamówienia Publiczne" (11 grudnia 2009 r. w Warszawie).

Jeszcze 8 kwietnia 2008 r. rząd przyjął przygotowane przez resort gospodarki i Urząd Zamówień Publicznych "Nowe podejście do zamówień publicznych. Zamówienia a małe i średnie przedsiębiorstwa, innowacje i zrównoważony rozwój". Dokument ma zachęcić do stosowania w procedurach przetargowych kryteriów pomagających m.in. chronić środowisko i propagować społeczną odpowiedzialność przedsiębiorstw.
– Będziemy wspierać przedsięwzięcia energo-, wodno- i materiałooszczędne, które prócz korzyści środowiskowych przyniosą korzyści ekonomiczne – podkreśliła wiceminister.

Ministerstwo Gospodarki pracuje także nad uruchomieniem serwisu poświęconego zielonym zamówieniom publicznym.
– Liczę, że nowy portal będzie miejscem dzielenia się wiedzą i doświadczeniami, a także doskonałą platformą wymiany dobrych praktyk – zaznaczyła wiceminister Henclewska. – Myślę, że proponowane narzędzie będzie bardzo pomocne, zwłaszcza, że znajdą się tam rekomendacje przygotowane w ramach prac zespołów branżowych.

Wiceminister Henclewska podkreśliła, że rozwój produktów ekologicznych oraz spełnianie międzynarodowych standardów w zakresie zrównoważonego rozwoju przyczyni się do wzrostu atrakcyjności i wiarygodności przedsiębiorstw na międzynarodowym rynku.
- Dziękuję partnerom ze środowiska biznesu oraz nauki za zaangażowanie w prowadzone w Ministerstwie Gospodarki prace – powiedziała

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej