Zgniatacze pudeł, czyli architekci dekonstrukcji

2009-08-28 14:04
Architekci dekonstrukcji
Autor: wortal Sztuka-Architektury Architekci dekonstrukcji (USA, 2001, 56 min.)

Już 6 października 2009 roku rozpoczynie się w krakowskim Kinie Mikro jesienna edycja Festiwalu Filmów o Architekturze. Organizator czterodniowego festiwalu, wortal Sztuka-Architektury, zaprezentuje zestaw filmów poświęconych jednemu z problemów architektury i kultury współczesnej - tym razem będzie to architektura dekonstrukcji. Pokazom będą towarzyszyć dyskusje zaproszonych gości i publiczności. Festiwal odwiedzi 13 miast Polski. Specjalnym wydarzeniem trzeciej edycji będzie otwarcie łódzkiej odsłony festiwalu przez Daniela Libeskinda – jednego z najbardziej znanych architektów współczesnych.

Harmonogram ArchFilmFest - jesień 2009

  • 6-9 paździenika: Kraków, Kino Mikro, początek seansów - godz. 18:00.
  • 21-24 paździenika: Łódź, Łódź ArtCenter, początek seansów - godz. 15:00
  • 3-6 listopada: Katowice, Centrum Sztuki Filmowej Silesia, początek seansów - godz. 18:00
  • 17-20 listopada: Szczecin, Willa Lentza, początek seansów - godz. 18:00
  • 24-27 listopada: Poznań, Kino Apollo, początek seansów - godz. 18:00

Więcej na stronie festiwalu.

Muzeum Żydowskie w Berlinie. Oprowadza Daniel Libeskind.
Autor: wortal Sztuka-Architektury Muzeum Żydowskie w Berlinie. Oprowadza Daniel Libeskind (USA, 2002, 56 min.)
Szkice Franka Gehrego
Autor: wortal Sztuka-Architektury Szkice Franka Gehrego (USA, 2005, 84 min.)
Na krawędzi. Historia Opery w Sydney.
Autor: wortal Sztuka-Architektury Na krawędzi. Historia Opery w Sydney (Australia, 1998, 56 min.)
Profil. Jan Kaplicky
Autor: wortal Sztuka-Architektury Profil. Jan Kaplicky (Czechy, 2007, 50 min.)
Jeden dzień z Zahą Hadid
Autor: wortal Sztuka-Architektury Jeden dzień z Zahą Hadid (USA, 2004, 56 min.)

Dzień pierwszy: Język emocji

I. Architekci dekonstrukcji (USA, 2001, 56 min.)
Film przygotowany przez znaną, nowojorską firmę Michael Blackwood. Opowiada o powstaniu ruchu architektury dekonstrukcji. Prezentuje odniesienia tego ruchu do historyzującego postmodernizmu i uwikłanego w politykę konstruktywizmu. Pokazuje związki tego ruchu z filozofią Jacquesa Derridy. Wskazuje też na różne nurty w kręgu architektury dekonstrukcji – od Petera Eisenmanna po Franka Gehrego. Zajmuje się także niezwykłym fenomenem zbiorowego wystąpienia grupy architektów, którym udaje się zbudować spójny program, a następnie wcielić go w życie przekształcając później sukces ideowy w towar rynkowy.
W filmie występują Peter Eisenman, Frank Gehry, Zaha Hadid, Coop Himmelblau, Rem Koolhaas, Daniel Libeskind, Michael Sorkin, Bernard Tschumi, Hajime Yatsuka, Jacques Derrida.

II. Muzeum Żydowskie w Berlinie. Oprowadza Daniel Libeskind. (USA, 2002, 56 min.)
Jeden z czołowych architektów dekonstrukcji oprowadza po obiekcie, którego budowa zajęła mu ponad 10 lat. Jego rozmówcą jest nowojorski krytyk architektury Alan Riding. W czasie przechadzki architekt omawia cały zestaw architektonicznych i filozoficznych idei, które doprowadziły go do wybudowania jednego z najbardziej niezwykłych dzieł architektury współczesnej oraz atrakcji turystycznej przyciągającej do Berlina miliony turystów. Film pokazuje, jak idee zaprezentowane na nowojorskiej wystawie w MoMa w 1988 roku, znalazły swoje odzwierciedlenie w zrealizowanym obiekcie.

Tego dnia w dyskusji udział wezmą  m.in.: prof. Marta Leśniakowska – historyk architektury, Instytut Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marta Gołębiewska – Instytut Filozofi i Socjologii PAN, red. Konrad Kęder – redaktor naczelny kwartalnika literackiego FA-art., red. Katarzyna Jaruzelska–Kastory - Rzeczpospolita.

Dzień drugi: Cyfrowy barok?

I. Szkice Franka Gehrego (USA, 2005, 84 min.)
Legendarny film zrealizowany, na prośbę Gehrego, przez jego przyjaciela – znanego reżysera Sydneya Pollacka. Przez 5 lat reżyser śledził proces przekształcania się odręcznych szkiców Gehrego w realizowane budynki. Dzięki przyjaźni obu twórców dokument pozwala nie tylko na poznanie twórczości Gehrego, ale także na osobiste spotkanie ze znanym architektem.

Dzień trzeci: Ojcowie ikon

I. Na krawędzi. Historia Opery w Sydney. (Australia, 1998, 56 min.) Fascynująca i tragiczna historia powstania budynku Opery – dzisiejszego symbolu Australii oraz Sydney. Gorzki smak bezkompromisowości i twórczego podejścia do architektury oraz zwycięstwo i porażka Utzona jako architekta w pięknie sfotografowanym filmie Daryl Dellor.

II. Profil. Jan Kaplicky. (Czechy, 2007, 50 min.)
Wzloty i upadki wielkiego, zmarłego na początku 2009 roku architekta czeskiego, emigranta, któremu nigdy nie udało się powrócić do Pragi. Jego najlepsze obiekty zostały w Birmingham oraz w Londynie. Śmierć zastała go w trakcie realizacji jego największego marzenia – wybudowania Biblioteki Narodowej w Pradze na podstawie projektu – zwycięzcy konkursu z 2007 roku. Piękny portret architekta pesymisty, nieugiętego eksperymentatora.

Tego dnia w dyskusji udział wezmą m.in.: Tomasz Zemła – Z-ca dyr.Wydziału Architektury Urzędu miasta Warszawy, Grzegorz Buczek – urbanista, sędzia referent konkursu na Muzeum Historii Polskiej, Jakub Szczęsny – architekt, artysta wizualny, grupa projektowa Centrala.

Dzień czwarty: Cyfrowy barok?

I. Jeden dzień z Zahą Hadid (USA, 2004, 56 min.)
Zaha Hadid opisuje historię swojego rozwoju twórczego oprowadzając po wystawie "Zaha Hadid has Arrived" w wiedeńskim MAK (Museum für Angewandte Kunst). Iracka architektka analizuje swoje realizacje – m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej w Rzymie, fabrykę BMW w Lipsku czy Centrum Nauki w Wolfsburgu. Hadid wprowadza widza w tajniki swojej twórczości przerywając wywód osobistymi uwagami na temat kariery oraz architektury. Film kończy się analizą bimorficznej rzeźby „Ice Storm”, która jest syntezą jej podejścia do formy architektonicznej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej