Wizyta w apartamencie Luxmat Automation

2009-12-01 10:07
Apartament pokazowy firmy Luxmat przy ul. Emaliowej przygotowany został jako inteligentne mieszkanie, które spełnia każde polecenie domownika oraz zapewnia mu bezpieczeństwo i wygodę.
Autor: Luxmat Sp. z o.o. Apartament pokazowy firmy Luxmat przy ul. Emaliowej przygotowany został jako inteligentne mieszkanie, które spełnia każde polecenie domownika oraz zapewnia mu bezpieczeństwo i wygodę.

Apartament pokazowy w siedzibie Luxmat przy ul. Emaliowej w Warszawie, to inteligentne mieszkanie. Spełnia każde polecenie domownika, zapewnia mu bezpieczeństwo oraz wygodę. Innowacyjna instalacja wyróżnia się konkurencyjną ceną, łatwością w obsłudze oraz pełną integracją dotychczas stosowanych systemów oraz optymalizacją elementów sterujących. Dużą zaletą systemu jest możliwość czasowego programowania zdarzeń i ustawiania harmonogramów zadań do wykonania o określonych, z góry ustalonych porach.

Apartament pokazowy firmy Luxmat przy ul. Emaliowej przygotowany został jako inteligentne mieszkanie, które spełnia każde polecenie domownika oraz zapewnia mu bezpieczeństwo i wygodę.
Autor: Luxmat Sp. z o.o. Apartament pokazowy firmy Luxmat przy ul. Emaliowej przygotowany został jako inteligentne mieszkanie, które spełnia każde polecenie domownika oraz zapewnia mu bezpieczeństwo i wygodę.

Przykładem jest zaaranżowana scena, uruchamiana jednym przyciskiem na panelu: w sypialni odsłaniają się zasłony, uruchamia się radio na ulubionej stacji a automatycznie zrobiona kawa "wita" nas w kuchni. Albo inna scena: po przyjściu z pracy płynnie rozjaśniające oświetlenie korytarza prowadzi nas do salonu, w którym telewizor wyjeżdża windą ze ściany, w dodatku uruchomiony na konkretnym kanale (z odpowiednią siłą głosu!), a z kuchni dochodzą zapachy automatycznie przygotowanego jedzenia (!). Na wieczór zaprogramowana scena może wprowadzić odpowiednie oświetlenie, w łazience rozpylić ulubiony zapach, a nawet przygotować kąpiel o preferowanej temperaturze... A wszystko dostępne po jednym dotknięciu panelu w salonie.
- Zaprogramować możemy niemal wszystko, a przyszłość dzieje się teraz – zapewnia Paweł Okoń, dyrektor techniczny w Luxmat Sp. z o.o.

W apartamencie zastosowano oświetlenie zrealizowano w 80% na nowoczesnych źródłach światła – LED firmy OSRAM. Ochronę przed światłem słonecznym zapewniają sterowane rolety rzymskie, a pełne zaciemnienie uzyskujemy zasłaniając elektrycznie kotary w salonie i sypialni. Wszystkie zewnętrzne drzwi posiadają zamki elektromagnetyczne, a wewnętrzne do sypialni - całe szklane - wysuwają się ze ściany. Wejścia do sypialni i pokoju dziennego strzegą czytniki linii papilarnych. Pozostałe otwierane są czytnikami zbliżeniowymi. Ponieważ Luxmat jest firmą wywodzącą się z Techniki Świetlnej przygotowano bardzo dużo scen oświetleniowych, które współgrają z uruchamianymi scenariuszami.

Imponująca jest również kuchnia, w której urządzenia AGD sterowane są z panela dotykowego w ścianie. Elektrycznie wysuwana szuflada, automatycznie opuszczany piekarnik, zdalne gotowanie wody na herbatę. Wszystkie urządzenia, jakie firma BSH przekazała do Luxmatu, są kontrolowane zdalnie. Kuchnia pod kontrolą: od prędkości wyciągu w okapie nad ceramiczną płytą grzewczą, regulacji światła, poprzez programowanie piekarnika aż po aromatyczną kawę z ekspresu firmy SIEMENS. Panie powinny być szczęśliwe.

Jednak największe wrażenie robi na gościach spektakl światła i dźwięku, jaki przygotowany został w salonie wspólnie z firmą AudioConcept. Cyfrowa jakość obrazu i dźwięku z nośników bluray w technologii HDTV wyświetlana z rzutnika na olbrzymim ekranie lub jako opcja przełączana na 50-cio calową plazmę, która w trakcie chowania się ekranu w suficie wyjeżdża windą w ścianie. Wszystkim operacjom towarzyszy spektakl światła.

Bardzo duża elastyczność oferuje nieograniczone możliwość. Całość kontolowana z paneli dotykowych w których zintegrowano wszystkie media. Koniec z pilotami oraz skomplikowanymi instrukcjami, jakich trzeba uczyć się aby kontrolować różne systemy. Teraz wszystkie wymienione media łącznie ze sterowaniem sprzętem AV lub ogrzewaniem czy klimatyzacją kontrolujemy korzystając z bardzo intuicyjnego interfejsu na panelu przygotowywanego indywidualnie pod potrzeby klienta. Panel jest w pełni definiowalny także w zakresie grafiki lub kolorystyki - nawet wielkość czcionki i jej typ można wielokrotnie zmieniać aż do uzyskania satysfakcji klienta. Dodatkowym atutem Panela jest jego rozdzielczość i pełna gama kolorów, który to -  kiedy nie używamy go - staje się cyfrową ramką do zdjęć.

System nie wymaga instalowania nowych urządzeń. Luxmat opracował interfejs podczerwieni za pomocą którego można sterować urządzenia do tej pory kontrolowane oddzielnymi pilotami. Czyli TV, radio, lub klimatyzator. Dodatkowym atutem może być sterowanie systemem przez telefon komórkowy lub zdalnie przez Internet. W salonie zainstalowano kamery IP, które realizują funkcję podglądu przez Internet lub funkcję wideo domofonu.

- Integracji na taką skalę nie pokazał jeszcze nikt. Jesteśmy dumni, że po sukcesach wieżowca Rondo 1, w którym uruchomiliśmy system nagrodzony prestiżową nagrodą DALI Award 2007, Luxmat ponownie ma szansę stać się liderem tym razem na rynku Automatyki - Paweł Okoń, dyrektor techniczny w Luxmat Sp. z o.o.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej