Zamówienia publiczne: debata u Premiera

2011-07-21 15:48
Zamówienia publiczne, debata w Kancelarii Premiera
Autor: Centrum Informacyjne Rządu

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się debata, której tematem przewodnim były zamówienia publiczne. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wykonawców i zamawiających z sektora publicznego i prywatnego, a także prezes Urzędu Zamówień Publicznych oraz eksperci. Zobacz wideo-relację ze spotkania.

18 lipca, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się debata Rady Gospodarczej przy premierze, której głównym tematem były zamówienia publiczne.

Spotkanie było pierwszym z cyklu dyskusji na temat najlepszych praktyk w zamówieniach publicznych i wzmocnienia dialogu między Urzędem Zamówień Publicznych, organizacjami branżowymi i wykonawcami. Debaty mają doprowadzić do wypracowania wniosków i praktycznych wskazówek, które udoskonalą działanie systemu zamówień publicznych, szczególnie w kontekście dużych projektów infrastrukturalnych.

Zamówienia publiczne - debata w Kancelarii Premiera

Debata w Kancelarii Premiera
Autor: Centrum Informacyjne Rządu Debata w Kancelarii Premiera

- Usprawnienie systemu zamówień publicznych jest dużym wyzwaniem. Zachowując rygory dotyczące zamówień publicznych, które chronią przed korupcją, trzeba także chronić to, co sprzyja jakości. Ludzie w Polsce mają poczucie, że zamówienia publiczne można poprawić. Zapisy prawne dotyczące zamówień publicznych nie wymagają rewolucji. Być może będą wymagały po naszej debacie i kolejnych spotkaniach korekt, co do których wspólnie się zgodzimy - ocenił premier Donald Tusk.

Szef rządu ma nadzieję, że jednym ze skutków debaty będą rekomendacje legislacyjne. Zapisy prawne dotyczące zamówień publicznych nie wymagają zmian. Premier ocenia, że usprawnienie tego systemu pozwoli urzędnikowi czy osobie podejmującej decyzje w rygorze zamówień publicznych na takie działania, które dadzą nie tylko poczucie „urzędniczego bezpieczeństwa”, wynikającego z dobrej dokumentacji, ale także przyspieszą inwestycje. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych, Jacek Sadowy zauważył, że w 2010 roku wartość zamówień publicznych wyniosła ok. 170 mld zł, a liczba zakontraktowanych zamówień - 200 tys. złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej