Zamek Królewski uhonorowany nagrodą

2009-06-30 13:10
Zamek Królewski uhonorowany
Autor: Jarosław Deluga-Góra Z rąk Wiceprezydenta firmy Trane Jean Davida Souala nagrodę odebrał Sławomir Kwiatkowski - Kierownik Działu Inwestycji Zamku Królewskiego w Warszawie

W uznaniu podjętych działań zmierzających do ulepszenia wydajności energetycznej i operacyjnej oraz proekologicznego postępowania, Zamek Królewski w Warszawie został uhonorowany Trane Energy Efficiency Leader Award. Nagroda ta przyznawana jest budynkom, które wykazały się inicjatywą poprawy swoich energetycznych i operacyjnych środowisk oraz podejmują aktywne działania w kierunku zastosowania rozwiązań ekologicznych.

Zamek Królewski uhonorowany
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Otwarcie uroczystości w Zamku Królewskim
Zamek Królewski uhonorowany
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Gości wita Paweł Markiton - Dyrektor Zarządzający Trane

To już druga nagroda przyznane w polskiemu obiektowi. W listopadzie 2008 roku otrzymał ją budynek Warszawskiego Centrum Finansowego. Program nagród narodził się w USA i działa w różnych krajach.

Wysokie koszty energii i utrzymania obiektu oraz rosnąca liczba odwiedzających, sięgająca już ponad 1500 osób dziennie, to tylko kilka wyzwań, przed którymi stanął Zamek Królewski w Warszawie. Wyniki badań przeprowadzonych w ramach projektu Komisji Europejskiej "Wydajność energetyczna muzeów i ekologia w odremontowanych i nowych budynkach muzealnych", pokazują, że wydajne energetycznie rozwiązania mogą pozytywnie wpłynąć na działanie muzeów. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań, muzea oraz inne obiekty dziedzictwa narodowego mogą osiągnąć oszczędności energii sięgające nawet 35 procent i zredukować emisję gazów cieplarnianych o ponad 50 procent.

Na Zamku Królewskim dokonano ulepszenia infrastruktury, między innymi zastosowano nowe zewnętrzne agregaty chłodnicze oraz zmodernizowano system klimatyzacyjny. W połączeniu z zastosowaniem planu serwisowego, gwarantującego nieprzerwane działanie, zaowocowało to zwiększeniem operacyjnej i energetycznej wydajności, zapewniło niezawodność systemu i zmniejszyło emisję gazów cieplarnianych. Ważne jest również to, że nowy system stabilizuje warunki klimatyzacyjne wewnątrz muzeum, pozwala lepiej chronić bezcenne zabytki przechowywane na Zamku oraz zapewnia komfort zwiedzającym.

- Zamek Królewski jest przykładem, że nie tylko nowe i nowoczesne budynki mogą być wydajne energetycznie i proekologiczne. Także takie historyczne i symboliczne budowle jak nasza mają się czym pochwalić - mówi Marek Kasprzak, dyrektor techniczny Zamku Królewskiego i dodaje - bycie instytucją o znaczeniu historycznym sprawia, że naszym obowiązkiem, ale i wyjątkowym przywilejem, jest możliwość gwarantowania najlepszych możliwych warunków dla odwiedzających, co nierozerwalnie wiąże się z utrzymaniem idealnego środowiska dla dzieł sztuki, które przechowujemy.

Zamek Królewski uhonorowany
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Przemawia Jean David Soual - Wiceprezydent Trane

Zamek nagrodzono nie tylko za zastosowanie proekologicznych rozwiązań energooszczednych, ale i za wzorową wieloletnią współpracę, w tym skuteczną konserwację urządzeń. Podczas uroczystości przekazania nagrody Sławomir Kwiatkowski - kierownik działu Inwestycji Zamku Królewskiego - powiedział, że wspólpraca z firmą Trane trwa już od 1990 r., a system wody lodowej zmodernizowano w roku 1996.  Obecnie na Zamku pracuje 10 zespołów klimatyzacyjnych, każdy o wydajności 24 000 m3. Modernizacja systemu klimatyzacji pozwoliła na zaoszczędzenie około 30% energii  niezbędnej do ogrzania pomieszczeń i utrzymania w nich odpowiedniego mikroklimatu.

Wręczając nagrodę Jean David Soul powiedział: jesteśmy dumni, że to właśnie nam powierzono to zadanie. A nie jest ono łatwe z uwagi na szczególne wymagania, jakie stawiają konserwatorzy zabytków opiekujący się bezcennymi zbiorami zgromadzonymi na Zamku Królewskim.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej