Zabytkowa śluza w Kędzierzynie-Koźlu nagrodzona

2007-06-01 17:15

W piątek (18 kwietnia br.), wyremontowana przez Hydrotrest Skanska XIX-wieczna śluza żeglugowa w Kędzierzynie-Koźlu została nagrodzona w konkursie "Zabytek Zadbany" - edycja 2003.

Wręczenie nagród odbyło się podczas Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków pod Honorowym Patronatem prezesa Rady Ministrów. Dyplom za uratowanie śluzy dla dziedzictwa technicznego i krajobrazu kulturalnego odebrał inwestor budowy, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. XIX-wieczna śluza była jedynym nagrodzonym w konkursie zabytkiem województwa dolnośląskiego. Hydrotrest Skanska wyremontowała zabytek w ramach prac prowadzonych w latach 1999-2000 przy odbudowie Węzła Wodnego Koźle wraz z podniesieniem wałów przeciwpowodziowych oraz stworzeniem całego kompleksu obiektów towarzyszących. Budowa ta należała do najtrudniejszych technicznie i największych robót regulacyjnych i hydrotechnicznych na Odrze w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Inwestorem całego przedsięwzięcia był Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Dokumentację projektową i wykonawczą opracował Hydroprojekt Wrocław. Koszty wykonania wszystkich zadań inwestycyjnych sfinansowano z kredytów EBI oraz środków budżetowych.
Całe przedsięwzięcie inwestycyjne zostało podzielone na zadania:
I. Regulacja, poszerzenie i pogłębienie koryta rzeki Odry w km 99+000 - 96+400 - roboty zakończono w grudniu 1999 roku.
II. Budowa dwuprzęsłowego jazu klapowego 2x32 m w korycie Starej Odry w km 95+445 - prace zakończono w listopadzie 2000 roku.
III. Poszerzenie, pogłębienie i udrożnienie koryta Starej Odry w km 94+700 - 96+400 wraz z modernizacją istniejących obwałowań i budową lewostronnego bulwaru ochronnego - roboty zakończono w sierpniu 2000 roku.
IV. Wykonanie budowlano-mechanicznego remontu śluzy żeglugowej z XIX wieku wraz z modernizacją awanportów śluzowych i zagospodarowaniem terenów przyśluzowych - prace zakończono w grudniu 2000 roku.
Generalnym wykonawcą zadań: I, III i IV jest Hydrotrest Skanska SA (dawniej Hydrotrest SA).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej