Zabytkowa śluza w Kędzierzynie-Koźlu nagrodzona

2007-06-01 17:15

W piątek (18 kwietnia br.), wyremontowana przez Hydrotrest Skanska XIX-wieczna śluza żeglugowa w Kędzierzynie-Koźlu została nagrodzona w konkursie "Zabytek Zadbany" - edycja 2003.

Wręczenie nagród odbyło się podczas Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków pod Honorowym Patronatem prezesa Rady Ministrów. Dyplom za uratowanie śluzy dla dziedzictwa technicznego i krajobrazu kulturalnego odebrał inwestor budowy, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. XIX-wieczna śluza była jedynym nagrodzonym w konkursie zabytkiem województwa dolnośląskiego. Hydrotrest Skanska wyremontowała zabytek w ramach prac prowadzonych w latach 1999-2000 przy odbudowie Węzła Wodnego Koźle wraz z podniesieniem wałów przeciwpowodziowych oraz stworzeniem całego kompleksu obiektów towarzyszących. Budowa ta należała do najtrudniejszych technicznie i największych robót regulacyjnych i hydrotechnicznych na Odrze w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Inwestorem całego przedsięwzięcia był Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Dokumentację projektową i wykonawczą opracował Hydroprojekt Wrocław. Koszty wykonania wszystkich zadań inwestycyjnych sfinansowano z kredytów EBI oraz środków budżetowych.
Całe przedsięwzięcie inwestycyjne zostało podzielone na zadania:
I. Regulacja, poszerzenie i pogłębienie koryta rzeki Odry w km 99+000 - 96+400 - roboty zakończono w grudniu 1999 roku.
II. Budowa dwuprzęsłowego jazu klapowego 2x32 m w korycie Starej Odry w km 95+445 - prace zakończono w listopadzie 2000 roku.
III. Poszerzenie, pogłębienie i udrożnienie koryta Starej Odry w km 94+700 - 96+400 wraz z modernizacją istniejących obwałowań i budową lewostronnego bulwaru ochronnego - roboty zakończono w sierpniu 2000 roku.
IV. Wykonanie budowlano-mechanicznego remontu śluzy żeglugowej z XIX wieku wraz z modernizacją awanportów śluzowych i zagospodarowaniem terenów przyśluzowych - prace zakończono w grudniu 2000 roku.
Generalnym wykonawcą zadań: I, III i IV jest Hydrotrest Skanska SA (dawniej Hydrotrest SA).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej