Z podłogami na niemiecki rynek

2007-11-09 13:48

We wrześniu 2007 r. rozpoczęła działalność w Niemczech spółka Barlinek Deutschland GmbH. Jest to przedsięwzięcie Grupy Barlinek, które ma usprawnić logistykę sprzedaży deski barlineckiej i jakość obsługi klientów w Niemczech, a w przyszłości także w państwach Beneluksu.

Budowa pierwszego zagranicznego zakładu Barlinka na Ukrainie nie osłabiła zainteresowania Grupy dotychczasowymi rynkami Unii Europejskiej. We wrześniu 2007 r., w Daun, w zachodnich Niemczech rozpoczęła działalność spółka Barlinek Deuschland GmbH.
"Nasi wieloletni odbiorcy i klienci w krajach Unii Europejskiej cenią wysoką jakość deski barlineckiej. Aby jednak utrzymać się na tamtejszych, niezwykle konkurencyjnych rynkach to nie wystarczy. Należy śrubować standardy obsługi klienta, co jest przedmiotem naszych działań. Dzięki własnemu magazynowi w Niemczech dostarczamy deskę barlinecką "just in time", niezależnie czy zamówienie dotyczy kilkudziesięciu czy kilkuset metrów kwadratowych" - mówi Marek Janke, Dyrektor Handlowy Barlinek S.A.

Oprócz pomieszczeń biurowych, Barlinek Deutschland GmbH dysponuje  magazynem, w którym będzie mogło być przechowywane ponad 70 000 m2 deski. Działając jako centrum logistyczne, niemiecka spółka-córka Barlinka zapewni skrócenie czasu oczekiwania na towar i wyeliminowanie uszkodzeń palet, które mogą wystąpić przy długim transporcie i wielokrotnym przeładunku. Znacznie podniesie się także rentowność mniejszych zamówień. W celu zapewnienia płynności dostaw, kompleksową obsługę transportu produktów powierzono uznanej, lokalnej firmie spedycyjnej. W efekcie poczynionych inwestycji oczekiwane jest dalsze, stałe podwyższanie standardów obsługi klienta. Nie bez znaczenia jest tu zatrudnienie niemieckich pracowników z wieloletnim doświadczeniem w branży. Głównym celem "niemieckiego" Barlinka jest usprawnienie i rozszerzenie współpracy z mniejszymi odbiorcami detalicznymi (wyspecjalizowane punkty sprzedaży, tzw. Fachhandel), jak również dalsze zwiększanie dystrybucji w sieciach marketów budowlanych.

Grupa Barlinek - największy rodzimy producent podłóg warstwowych, eksportuje rocznie blisko 70% produkcji deski barlineckiej. W 2008 roku, dzięki uruchomieniu ukraińskiej fabryki, moce produkcyjne Grupy wzrosną do ponad 8 mln m2 podłóg rocznie.
Niemcy należą do kluczowych państw europejskich dla eksportu Barlinka. Tamtejszy rynek podłóg wielowarstwowych szacowany jest na 13-15 mln m2 (dla porównania rynek polski to obecnie ok. 1,8 mln m2). Nasycony rodzimą produkcją oraz ofertami ze strony największych firm światowych (w tym ostatnio chińskich) uważany jest za bardzo konkurencyjny.
Sprzedaż deski barlineckiej prowadzona jest w Niemczech od 2000 r. W ciągu 2006 r. Barlinek podwoił ilość eksportowanej tam podłogi. Największą popularnością cieszy się oferta deski barlineckiej z warstwą licową z drewna dębu i buku, a także z klonu i brzozy. Odpowiedzią na nowe trendy jest rozszerzenie oferty o 1-lamelową deskę dębową, oferowaną w szerokiej gamie wykończeń (lakier, olej, bejce).

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej