X edycjia konkursu na Projekt Łazienki 2008

2008-04-18 14:45
X  edycjia konkursu na Projekt Łazienki 2008
Autor: Sanitec KOŁO X edycjia konkursu na Projekt Łazienki 2008

Tematem konkursu jest projekt koncepcyjny toalety publicznej wolno stojącej w Tatrzańskim Parku Narodowym. Podobnie jak w roku ubiegłym, przed uczestnikami stoi zadanie zaprojektowania toalety w konkretnym miejscu w oparciu o realne warunki. Organizatorem konkursu jest Sanitec Koło.

Jubileuszowa edycja konkursu, odbędzie się w szczególnym miejscu. Tatrzańsk i Park Narodowy jest jednym z największych i najbardziej znanych parków narodowych w Polsce.

Toaleta projektowana jest na placu, obok Wodogrzmotów Mickiewicza, przy trasie do Morskiego Oka. Szata roślinna i fauna są równie interesujące. W Tatrach występuje około 1300 gatunków roślin naczyniowych z czego ponad 1000 w TPN - 102 objęto ochroną gatunkową . Wśród nich są m.in. symbole regionu szarotka alpejska i lilia złotogłów. Kozice i świstaki od roku 1868 chronione są, pierwszą na świecie, ustawą zakazującą polowania na te zwierzęta.
Walory krajobrazowe, przyrodnicze oraz stosunkowo łatwy dostęp do tego rejonu Tatr sprawiają, że okolice Morskiego Oka odwiedza rocznie prawie 800 tys. turystów. Stanowi to jedną trzecią wszystkich wejść na teren TPN.

Plan budowy toalety przez Tatrzański Park Narodowy jest zarówno przejawem troski o ochronę zasobów przyrodniczych, jak i turystów dla których te zasoby są chronione. Najlepszy, wybrany w konkursie, projekt koncepcyjny ma szansę realizacji. Nie wykluczone, że podobne, po dostosowaniu do lokalnych potrzeb, obiekty powstaną w innych miejscach Parku.

Tegoroczne zadanie konkursowe, ze względu na szczegółowe wytyczne kształtowania architektury na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego nie należy do łatwych. Ale satysfakcja, z podołania tak wysoko postawionym wymaganiom, będzie tym większa.

Projekty będą oceniane przez jury, w którym są m.in. architekci: prof. Ewa Kuryłowicz z Politechniki Warszawskiej, prof. Aleksander Böhm z Politechniki Krakowskiej, arch. Piotr Nawara z Krakowa oraz Paweł Skawiński - dyrektor TPN.
Suma nagród wynosi 50 tys. zł. Zdobywca głównej nagrody otrzyma 22 tys. zł, a autorzy siedmiu wyróżn ionych prac od 2 do 10 t ys. zł.

W tym roku, poraz pierwszy, zostanie przyznane wyróżnienie Internautów. Głosowanie na stronie www.kolo.com.pl/konkurs.

Konkurs odbędzie się w dniach od 12-29 maja 2008 r.
Termin nadsyłania projektów upływa 29 kwietnia 2008 r., a wyniki będą znane 30 maja 2008 r.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.kolo.com.pl.

Saniitec Koło jest organizatorem konkursu Projekt Łazienki od 1998 roku. Tematami jego pierwszych edycji były łazienkowe wnętrza o charakterze studyjnym. W kolejnych latach propagowano standardy łazienkowe w budownictwie mieszkaniowym i turystycznym - polegało to na projektowaniu łazienek określonego typu. Z biegiem lat zadania dla uczestników konkursu stawały się coraz bardziej ambitne. Obecnie tematami konkursu są projekty koncepcyjne toalet publicznych wolnostojących w miejscowościach o dużym nasileniu ruchu turystycznego. Dwie ostatnie edycje były umiejscowione na Helu (2006) w pobliżu Fokarium i w Kazimierzu-Dolnym (2007) obok bulwaru nadwiślańskiego. Konkursy odbywały się, podobnie jak tegoroczny, w oparciu o realne warunki i wytyczne, tak więc koncepcje te mają szanse realizacji.

Widocznym dowodem zaangażowania firmy w poprawę stanu toalet publicznych są ostatnie realizacje.
We współpracy z władzami Krakowa zmodernizowano cztery toalety w jednych z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc. Od 2005 rok uczynne są gruntownie odnowione toalety: przy ul. Smoczej obok Wawelu, przy ul. Straszewskiego na Plantach oraz obok placu Szczepańskiego i w Parku Jordana. Projekt o nazwie "Toale ta na najwyższym poziomie" zrealizowano wspólnie z Polskimi Kolejami Linowymi. Efektem są, oddane do użytku w grudniu 2007, nowe toalety we wszystkich stacjach kolei linowej na Kasprowy Wierch.

Dzięki konkursom i wsparciu Sanitec Koło, nowocześnie zaprojektowane i wyposażone toalety mogą stać się wizytówkami miejsc publicznych. Są jednocześnie dowodem dbałości ich gospodarzy i gestorów o przybywających turystów i gości. Aspekt społeczny tego typu programów pełni również rolę edukacyjną, uczy odpowiedzialności za dobro społeczne oraz wpływa na wzrost ogólnie pojętej kultury.

Konkurs Projekt Łazienki 2008 odbywa się pod patronatem Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz mediów: Architektura Murator, Dziennik Polski, FTA - Fundacja Twórców Architektury, Gazeta Wyborcza Dom, Komunikat SARP, Łazienka, Świat Łazienek i Kuchni , TATRY, www.architekci.pl.

Więcej informacji:
Sanitec KOŁO
Wojciech Choina
tel. (022) 606 05 14, 505 199 118
wojciech.choina@kolo.com.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej