Wzrosła cena energii. To dobra wiadomość dla prosumentów

2023-03-21 13:44
Fotowoltaika
Autor: gettyimages Cena energii elektrycznej dla prosumentów wzrosła w lutym 2023

PSE ogłosiły cenę energii za luty, która jest wyższa niż w styczniu. W marcu prosumenci rozliczający się w systemie net-billingu będą mieć więcej środków na swoich kontach. Na czym polega net-billing? Ile wynosiła cena energii elektrycznej RCEm w poszczególnych miesiącach?

Spis treści

 1. Cena energii elektrycznej w górę!
 2. Rozliczenia w net -billingu
 3. Ceny RCEm

Cena energii elektrycznej w górę!

Średnia miesięczna cena energii elektrycznej z rynku hurtowego za luty 2023 jest wyższa o ponad 70 zł/MWh w porównaniu ze styczniem. Dzięki temu prosumenci zyskają w marcu. Na konta ich indywidualnego depozytu prosumenckiego wpłyną większe wynagrodzenia za energię oddaną do sieci w tym miesiącu. Polskie Sieci Elektroenergetyczne co miesiąc ogłaszają rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej (indeks RCEm), która stanowi podstawę rozliczeń z prosumentami za energię oddawaną do sieci. Ten sposób rozliczeń, nazywany net-billingiem, dotyczy prosumentów, którzy zgłosili przyłączenie do sieci od 1 kwietnia 2022 r.

Na net-billing mogą też przejść wcześniejsi posiadacze mikroinstalacji fotowoltaicznych. To pozwala skorzystać z dodatkowego dofinansowania, np. magazynu energii.

Rozliczenia w net -billingu

W net-billingu prosumenci sprzedają i kupują prąd, a rozliczenia mają charakter wartościowy. Dlatego potrzebne jest określanie rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej RCEm. PSE określiły ją po raz pierwszy za czerwiec 2022 r., a została ona użyta w rozliczeniach za lipiec. Cena RCEm będzie stosowana jeszcze do rozliczeń za czerwiec 2024.

Od 1 lipca 2024 w rozliczeniach prosumenckich ma być stosowana średnia cena godzinowa energii elektrycznej.

Ceny RCEm

Najniższą wartość miała energia elektryczna w październiku 2022 r. - wynosiła ona 575,48 zł/MWh i została wykorzystana w rozliczeniach za listopad 2022. Najwięcej prosumenci mogli zarobić we wrześniu – 1019,06 zł/MWh, na tyle bowiem wyceniono energię elektryczną w sierpniu ubiegłego roku. Było to znacznie więcej niż w pozostałych miesiącach. Oto, jakie ceny energii elektrycznej RCEm przyjęto w systemie net-billing w rozliczeniach od lipca 2022 r. (z uwzględnieniem późniejszych korekt PSE):

 • lipiec – 656,04 zł/MWh,
 • sierpień – 796,27 zł/MWh,
 • wrzesień – 1019,06 zł/MWh,
 • październik – 710,03 zł/MWh,
 • listopad – 575,48 zł/MWh,
 • grudzień – 701,67 zł/MWh,
 • styczeń – 728,20 zł/MWh,
 • luty – 596,56 zł/MWh,
 • marzec – 667,59 zł/MWh.

Źródło: gramwzielone.pl, PSE

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej