Wypowiedz się w sprawie ustawy, zanim zostanie uchwalona

2007-05-29 17:33
Wypowiedz się w sprawie ustawy, zanim zostanie uchwalona
Autor: Ministerstwo Budownictwa Wypowiedz się w sprawie ustawy, zanim zostanie uchwalona

W ministerstwie budownictwa rozpoczęto prace nad nową ustawą Prawo budowlane. Ma ona uporządkować przepisy związane z projektowaniem, budową, rozbiórką i utrzymaniem obiektów budowlanych. Założenia projektu dostępne są na stronie internetowej resortu. Opinie można zgłaszać do 10 lutego.

Obowiązująca ustawa z 7 lipca 1994 roku była wielokrotnie nowelizowana, w związku z tym dostosowanie nowych uregulowań do standardów zapewniających warunki do realizacji programu budownictwa mieszkaniowego oraz gwarantujących fundusze unijne na wsparcie realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych w Polsce jest po prostu konieczne.

Priorytety nowej ustawy przedstawiono w opracowaniu zamieszczonym na stronach ministerstwa. Na razie jest to tylko wstępny etap prac nad nowym aktem. Określono w nim, jakie są tezy proponowanych rozwiązań, a także jakie cele im przyświecają. Spośród ośmiu priorytetów nowo projektowanego aktu uderza przede wszystkim chęć zmniejszenia biurokracji i procedur administracyjnych, w tym poprzedzających rozpoczęcie procesu budowy. Regulacje ustawy i rozporządzenia mają być ograniczone do materii normatywnej. Celem nowej ustawy jest poszerzenie zakresu obiektów i robót budowlanych niewymagających ingerencji administarcyjno-prawnej na gruncie Prawa budowlanego, a także zmniejszenie wpływu administracji publicznej w proces budowlany wyłącznie do przypadków naruszenia prawa lub interesu publicznego.

Każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić do 10 lutego 2007 roku swoje uwagi do proponowanych przez resort rozwiązań. Punkty przedstawione w opracowaniu, jak zapewnia ministerstwo, nie stanowią bowiem zamkniętego katalogu. Resort czeka na uwagi oraz propozycje do Założeń do projektu ustawy Prawo budowlane.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej