Wschodnia Estakada Bielańska - otwarta!

2007-12-01 13:08

W ostatnim dniu listopada 2007 roku firma Skanska SA, Oddział Budownictwa Drogowo-Mostowego w Warszawie, planowo zakończyła realizację Estakady Wschodniej - pierwszego etapu jednego z największych i najbardziej prestiżowych kontraktów mostowych ostatnich lat w stolicy - przebudowy Estakad Bielańskich.

Otwarcie wschodniej Estakady Bielańskiej w Warszawie odbyło się 30 listopada 2007 r. o godz. 10:00. Bez symbolicznego przecięcia wstęgi, ale równie oficjalnie oddano do użytku część trasy Warszawa-Gdańsk, w obecności Jacka Wojciechowicza, zastępcy prezydenta Warszawy, przedstawicieli ZDM oraz generalnych wykonawców.

Estakady Bielańskie, znajdujące się w rejonie Skarpy Warszawskiej i w sąsiedztwie rezerwatu "Las Bielański, to dwa równolegle obiekty w ciągu Wisłostrady - długości: 819 i 814 m, wybudowane w latach siedemdziesiątych. Odbywa się po nich ciężki i intensywny ruch relacji Warszawa - Gdańsk. Estakady".

Remont obiektu polega na demontażu wyposażenia, rozbiórce ustroju nośnego, podpór słupowych i przyczółkowych, a następnie odbudowie podpór i wykonaniu nowego ustroju nośnego o konstrukcji zespolonej stalowo-żelbetowej, a także elementów wyposażenia: latarń, nowego systemu odwodnienia i separatorów. Estakada była odbudowywana segmentami czteroprzęsłowymi - począwszy od ich środka, stopniowo w obu kierunkach. Konstrukcje stalową dźwigarów nośnych wykonano z dźwigarów gorącowalcowanych o przekroju dwuteowym (wys. 1000 mm), wyprodukowanych w Luksemburgu. Jest to trzecie rozwiązanie tego typu w Polsce, a zarazem pierwsze, gdzie nie zastosowano poprzecznic przęsłowych.

Pierwszy etap projektu został zrealizowany w terminie 8 miesięcy: rozbiórki trwały 2,5 miesiąca. W ciągu 30 dni rozebrano i odbudowano średnio 160 m estakady. Oddanie estakady wschodniej jeszcze w tym roku pozwoli na wykonanie w okresie zimowym robót rozbiórkowych drugiej estakady.

Planowane rozmiary estakad po przebudowie:
Długość: estakada wschodnia - 819,63 m, estakada zachodnia - 814,26 m
Szerokość całkowita obiektu: 13,90 m; szerokość jezdni - 11,50 m
Powierzchnia estakad: 22 711 m2
Do ich przebudowy zużyje się 4000 ton stali konstrukcyjnej, 2000 ton stali zbrojeniowej, 10 000 m3 betonu.
Czas realizacji projektu, o wartości 107 mln zł brutto, zaplanowano na 24 miesiące.
Kontrakt realizowany jest przez doświadczony zespół mostowy pod opieką Stanisława Biernata - Menadżera Projektu i Roberta Gembusa - kierownika budowy .

Skanska Polska jest jedną z wiodących firm na naszym rynku budowlanym, obecną we wszystkich jego segmentach. Przychody ze sprzedaży za 2006 r. wyniosły 2,9 mld zł. Koncern Skanska, którego centrala znajduje się w Sztokholmie, osiągnął przychody w wysokości ok.50,2 mld zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej