Wschodnia Estakada Bielańska - otwarta!

2007-12-01 13:08

W ostatnim dniu listopada 2007 roku firma Skanska SA, Oddział Budownictwa Drogowo-Mostowego w Warszawie, planowo zakończyła realizację Estakady Wschodniej - pierwszego etapu jednego z największych i najbardziej prestiżowych kontraktów mostowych ostatnich lat w stolicy - przebudowy Estakad Bielańskich.

Otwarcie wschodniej Estakady Bielańskiej w Warszawie odbyło się 30 listopada 2007 r. o godz. 10:00. Bez symbolicznego przecięcia wstęgi, ale równie oficjalnie oddano do użytku część trasy Warszawa-Gdańsk, w obecności Jacka Wojciechowicza, zastępcy prezydenta Warszawy, przedstawicieli ZDM oraz generalnych wykonawców.

Estakady Bielańskie, znajdujące się w rejonie Skarpy Warszawskiej i w sąsiedztwie rezerwatu "Las Bielański, to dwa równolegle obiekty w ciągu Wisłostrady - długości: 819 i 814 m, wybudowane w latach siedemdziesiątych. Odbywa się po nich ciężki i intensywny ruch relacji Warszawa - Gdańsk. Estakady".

Remont obiektu polega na demontażu wyposażenia, rozbiórce ustroju nośnego, podpór słupowych i przyczółkowych, a następnie odbudowie podpór i wykonaniu nowego ustroju nośnego o konstrukcji zespolonej stalowo-żelbetowej, a także elementów wyposażenia: latarń, nowego systemu odwodnienia i separatorów. Estakada była odbudowywana segmentami czteroprzęsłowymi - począwszy od ich środka, stopniowo w obu kierunkach. Konstrukcje stalową dźwigarów nośnych wykonano z dźwigarów gorącowalcowanych o przekroju dwuteowym (wys. 1000 mm), wyprodukowanych w Luksemburgu. Jest to trzecie rozwiązanie tego typu w Polsce, a zarazem pierwsze, gdzie nie zastosowano poprzecznic przęsłowych.

Pierwszy etap projektu został zrealizowany w terminie 8 miesięcy: rozbiórki trwały 2,5 miesiąca. W ciągu 30 dni rozebrano i odbudowano średnio 160 m estakady. Oddanie estakady wschodniej jeszcze w tym roku pozwoli na wykonanie w okresie zimowym robót rozbiórkowych drugiej estakady.

Planowane rozmiary estakad po przebudowie:
Długość: estakada wschodnia - 819,63 m, estakada zachodnia - 814,26 m
Szerokość całkowita obiektu: 13,90 m; szerokość jezdni - 11,50 m
Powierzchnia estakad: 22 711 m2
Do ich przebudowy zużyje się 4000 ton stali konstrukcyjnej, 2000 ton stali zbrojeniowej, 10 000 m3 betonu.
Czas realizacji projektu, o wartości 107 mln zł brutto, zaplanowano na 24 miesiące.
Kontrakt realizowany jest przez doświadczony zespół mostowy pod opieką Stanisława Biernata - Menadżera Projektu i Roberta Gembusa - kierownika budowy .

Skanska Polska jest jedną z wiodących firm na naszym rynku budowlanym, obecną we wszystkich jego segmentach. Przychody ze sprzedaży za 2006 r. wyniosły 2,9 mld zł. Koncern Skanska, którego centrala znajduje się w Sztokholmie, osiągnął przychody w wysokości ok.50,2 mld zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej