Wrocław przejmuje stadion

2010-01-14 15:32
Wrocławski stadion 14 stycznia 2010
Autor: PL.2012

Spółka Wrocław 2012 rozpoczęła w czwartek (14 stycznia) procedurę przejęcia terenu budowy stadionu od byłego już wykonawcy, konsorcjum pod przewodnictwem Mostostalu Warszawa. Na inwentaryzację i wyczyszczenie placu budowy ze swojego sprzętu Mostostal ma 30 dni.

Zgodnie z przewidzianym w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy terminem, tj. po upływie 14 dni od daty odstąpienia od umowy z generalnym wykonawcą stadionu na Maślicach, do którego doszło 30 grudnia 2009 roku, spółka Wrocław 2012, będąca inwestorem zastępczym, 14 stycznia 2010 r., zgodnie z prawem i obowiązkiem wynikającym z oświadczenia o rozwiązaniu umowy, rozpoczęła procedurę przejęcia terenu budowy oraz zabezpieczyła go w celu dokończenia prac inwentaryzacyjnych, koniecznych do przekazania terenu budowy nowemu wykonawcy.

Jednocześnie spółka udostępnia teren budowy byłemu generalnemu wykonawcy w zakresie niezbędnym do dopełnienia obowiązku nałożonego przez kontrakt, a więc dokończenia prac inwentaryzacyjnych, które wykonawca rozpoczął 13 stycznia o godzinie 9.00, a także usunięcia z terenu budowy urządzeń i zaplecza dostarczonego przez generalnego wykonawcę.

- Na placu budowy pojawili się ochroniarze, którzy zapisują m.in. wszystkie samochody przyjeżdżające i opuszczające teren, na którym prowadzone są prace - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa spółki Wrocław 2012.
Dyrektor departamentu ds. społecznych wrocławskiego Urzędu Miejskiego Michał Janicki powiedział wcześniej, że inwentaryzacja może potrwać do początku przyszłego tygodnia:
- Rozmawiamy z Mostostalem jak przyspieszyć te prace. Pogoda trochę utrudnia wykonanie inwentaryzacji, ale zaraz po jej zakończeniu powinno się rozpocząć wycofywanie sprzętu. Konsorcjum ma na to 30 dni.

Przypomnijmy, że powodem wypowiedzenia umowy dotychczasowemu generalnemu wykonawcy - polsko-greckiemu konsorcjum pod przewodnictwem Mostostalu Warszawa SA, były - jak zaznaczył prezydent Rafał Dutkiewicz - opóźnienia przy budowie oraz obawy, że konsorcjum nie będzie w stanie jej zakończyć w wyznaczonym terminie.

Według władz miasta, poważne opóźnienia na budowie widać m.in. na przykładzie projektów wykonawczych instalacji grzewczej i chłodniczej, klimatyzacji i wentylacji oraz kanalizacji teletechnicznej. Sięgają one 90 dni.

Obecnie miasto prowadzi negocjacje z firmą Max Boegl, która wcześniej startowała w przetargu na budowę wrocławskiego stadionu, ale nie została wybrana.

Pierwsze prace przygotowujące teren pod budowę wrocławskiego stadionu rozpoczęły się we wrześniu 2008 r. Umowę na budowę podpisano z konsorcjum pod przewodnictwem Mostostalu Warszawa w kwietniu tego roku. Tuż po tym rozpoczęły się prace. "Kamień węgielny" wmurowano w czerwcu. Czy Mostostal opuści wrocławską arenę w 30 dni, niewiadomo, bo firma zamierza odwołać się od tej decyzji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej