Wniosek o paszport online - czy można złożyć z domu? Od kiedy wnioski online w urzędach?

2022-04-07 12:18
Wniosek o paszport online 2022
Autor: muratorplus

Wniosek o paszport online? Czy to oznacza, że w 2022 roku wyrobimy paszport nie wychodząc z domu? W ostatnim czasie Polacy masowo wyrabiają paszporty. W marcu 2022 do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło trzy razy więcej wniosków niż w styczniu. Od kilku tygodni przed punktami paszportowymi od wczesnych godzin porannych ustawiają się długie kolejki. Czy nowy wniosek o paszport online usprawni procedury wydawania dokumentów?

W ostatnich tygodniach odnotowaliśmy duży wzrost zainteresowania składaniem wniosków paszportowych – mówi Ewa Filipowicz, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego. - Były takie dni, kiedy przed punktami paszportowymi formowały się kolejki już od wczesnych godzin porannych, od 5.00 czy 6.00 rano - dodaje.

Ze statystyk Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że jeszcze w styczniu przez cały miesiąc złożono około 19 tys. wniosków paszportowych. W lutym ta liczba wzrosła już do 28 tys., a w marcu – do 58 tys. wniosków.

Spis treści

  1. Procedury wydawania wniosków usprawnione
  2. Wniosek o paszport online 2022 - na czym to polega?
  3. Czy wniosek o paszport online będzie można złożyć z domu?
  4. Od kiedy wniosek o paszport online?
  5. Zgoda na paszport dla dziecka we wniosku online
  6. Ile trzeba czekać na wydanie paszportu?

Procedury wydawania wniosków usprawnione

W ostatnich miesiącach procedury w urzędach zostały usprawnione tak, aby móc obsłużyć maksymalną liczbę interesantów. Coraz mniejsze są też kolejki, które ustawiają się przed punktami paszportowymi.

Rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego poinformował, że przyjęte zostały założenia, żeby obsługiwać wszystkich, w związku z czym zrezygnowano z umawiania wizyt online, ponieważ nie wszyscy na takie wizyty przychodzili. Wzmocniono też obsługę we wszystkich punktach paszportowych, tak aby wszystkie stanowiska działały. W niektórych punktach zwiększono też liczbę stanowisk, aby móc prowadzić płynną obsługę przez cały dzień.

Wprowadzenie składania wniosków o paszport online ma jeszcze bardziej usprawnić obsługiwanie ubiegających się o paszport.

Czytaj też:

Wniosek o paszport online 2022 - na czym to polega?

27 marca 2022 weszły w życie nowe przepisy zmieniające ustawę o dokumentach paszportowych, których głównym celem jest usprawnienie cyfryzacji procedur administracyjnych oraz utworzenie Rejestru Dokumentów Paszportowych. Ma być on komponentem Systemu Rejestrów Państwowych, który obecnie łączy sześć rejestrów, m.in. dowodów osobistych, stanu cywilnego, danych kontaktowych czy PESEL.

Nowy rejestr składania wniosków o paszport online pozwoli zrezygnować z wypełniania i składania tradycyjnego, papierowego wniosku o paszport.

Podczas wnioskowania online nie będzie wymagane legitymowanie się dowodem osobistym lub starym paszportem. Tożsamość będzie weryfikowana za pomocą danych z Rejestrów Państwowych. Urzędnik będzie miał jednak prawo do zażądania dodatkowych dokumentów, jeżeli uzna, że to konieczne.

Czy wniosek o paszport online będzie można złożyć z domu?

Niestety nie. Wprowadzenie nowych przepisów paszportowych nie oznacza, że będzie można złożyć wniosek online z domu, ponieważ wciąż trzeba będzie stawić się w punkcie paszportowym – chociażby dlatego, że musimy pobrać odciski palców - informuje Ewa Filipowicz, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego. Wniosek będzie generowany w Rejestrze Dokumentów Paszportowych przez urzędnika na podstawie dowodu osobistego, a następnie podpisywany przez wnioskodawcę na urządzeniu służącym do pobierania podpisu. To będzie po prostu inny wniosek, w formie elektronicznej - dodaje. Różnica tylko taka, że nie trzeba będzie wypełniać wniosku w formie papierowej.

Od kiedy wniosek o paszport online?

Rozwiązania techniczne do składania wniosku o paszport online są już przygotowane, ale nie są jeszcze wdrażane, ze względu na wzmożony ruch przy okienkach paszportowych. To zły moment na wprowadzanie takich zmian, gdyż w początkowej fazie system z pewnością spowolni urzędników. 

W odpowiednim momencie będziemy informować naszych mieszkańców o możliwości składania wniosków – mówi Ewa Filipowicz, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego.

Uruchomienia platformy do składania wniosków online należ się spodziewać w najbliższym czasie. Poinformujemy Państwa jak tylko program ruszy.

Zgoda na paszport dla dziecka we wniosku online

Zmieniona ustawa o dokumentach paszportowych wprowadziła również możliwość wyrażenia zgody na paszport dla dziecka online. Obniżony został również wiek uprawniający do wyrobienia paszportu z podpisem - już nie od trzynastego roku życia, a od dwunastego.

Ile trzeba czekać na wydanie paszportu?

Tłok w urzędach nie wpływa to na terminowość wydania przez urząd paszportu, termin do 30 dni jest zachowany. Wszystkie wnioski są na bieżąco realizowane – zapewnia rzeczniczka wojewody mazowieckiego. – W związku z tym apeluję, żeby się nie spieszyć, jeśli nie ma powodów, ponieważ wszystkie procedury działają, paszporty są wydawane, niczego nie brakuje i wszyscy ten paszport uzyskują - dodaje.

Źródło: Newseria, gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej